Влада Српске: У току је усаглашена кампања за повећање стране интервенције у БиХ

ПРЕМИЈЕР РС РАДОВАН ВИШКОВИЋ УПУТИО ИЗВЕШТАЈ ГЛАВНОМ ОРГАНУ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА

* У извештају Владе РС се наглашава: „Дејтонски споразум не само да је донео трајан мир, него је и дао формулу за стабилност и демократско управљање у земљи са три дубоко подељене етничке групе са снажним, али различитим идентитетима. Зато нека „међународна заједница“ и Бошњаци коначно прихвате Дејтон као кључ будућности БиХ

* „Напади на Споразум унутар и изван БиХ су непромишљени, кратковиди и опасни

* Влада РС упозорила на алармантна упозорења да је БиХ на ивици рата. Неки чланови међународног коментаријата намерно преувеличавају ризике по стабилност БиХ у нади да ће то довести до краја дејтонског устава БиХ. Сањају о „Дејтону II“ који ће БиХ договорену у Дејтону заменити централизованом „грађанском“ државом без заштите српске и хрватске заједнице

_________________________________________________________

       РЕПУБЛИКА Српска посвећена је Дејтонском споразуму и потребно је да међународна заједница и бошњачко руководство у БиХ престану да нападају Споразум и прихвате га као кључ будућности БиХ.

       Наводи се то 28. извештају Савету безбедности Уједињених нација који je, у име Републике Српске као потписнице свих анекса који чине Дејтонски споразум, генералном секретару УН и земљама чланицама Савета безбедности, упутио председник Владе Републике Српске Радован Вишковић.

       Извјештај је 31. октобра усвојила Влада Републике Српске.

       Извештај се односи на период мај 2021 - октобар 2022. године и у њему, као и у својим досадашњим извештајима, Влада Републике Српске изражава своја виђења о кључним питањима и проблемима са којима се суочава БиХ, а у циљу разјашњавања својих становишта члановима Савета безбедности и међународне заједнице.

       У извештају је наведено да је Дејтонски споразум камен темељац регионалног мира више од четврт века.

       - Споразум не само да је донео трајан мир, него је и дао формулу за стабилност и демократско управљање у земљи са три дубоко подељене етничке групе са снажним, али различитим идентитетима. Године тешких дипломатских напора, поткрепљених детаљним анализама расположивих опција за успостављање мира у БиХ, произвеле су споразум којим у потпуности није био задовољан нико, али су га сви прихватили. Напади на Споразум унутар и изван БиХ су непромишљени, кратковиди и опасни – истакнуто је у извештају.

       Подвучено је да је Република Српска у потпуности посвећена Дејтонском споразуму, као и суверенитету, територијалном интегритету и уставном поретку БиХ. Република Српска, додаје се, своју опредељеност доследно наглашава већ дуги низ година у својим редовним7 извештајима Савету безбедности УН.

       Њена опредељеност укључује и одлучност да се Устав БиХ, укључујући одредбе које гарантују аутономију ентитета и права конститутивних народа, верно поштују.

       - Српска инсистира на томе да уставну структуру успостављену Дејтонским споразумом и владавину права засновану на тој уставној структури поштују стране и у БиХ и ван ње. Република Српска наставиће да ради на заштити својих права из Устава БиХ политичким и правним средствима, уз став да БиХ може успети и напредовати само ако се буду штитила права ентитета и конститутивних народа – пише у извјештају.

       Наведено је и да Република Српска сматра да је дијалог, у доброј вери и у оквиру Дејтона, кључ дугорочног успеха БиХ.

       - Чврсто је уверена да БиХ може успети под условом да домаће стране у БиХ и међународна заједница поштују Дејтонски споразум – истакнуто је у извештају

       Упозорено је и да чланови међународне заједнице морају престати да нападају Дејтонски споразум да би БиХ имала икакву шансу да успе и оствари просперитет.

       - Нажалост, неки чланови међународне заједнице са ароганцијом гледају на Дејтонски споразум. Њихови необавештени и непромишљени ставови представљају тријумф наивне наде над искуством и угрожавају стабилност и будућност земље. На пример, забрињава то што резолуција немачког Бундестага о БиХ, коју је усвојио 7. јула 2022. године, указује да се Немачка, један од гаранта Дејтона, окреће против Споразума – напомињу у извештају.

       Наглашено је да, упркос турбулентној политици БиХ, њена безбедност није угрожена.

       - Лажна узбуна о безбедности у БиХ је неискрен политички трик. У току је усаглашена кампања за повећање стране интервенције у БиХ, уз алармантна упозорења да је БиХ на ивици рата. Неки чланови међународног коментаријата намерно преувеличавају ризике по стабилност БиХ у нади да ће то довести до краја дејтонског устава БиХ. Сањају о „Дејтону II“ који ће БиХ договорену у Дејтону заменити централизованом „грађанском“ државом без заштите српске и хрватске заједнице. Ти снови су крајње нереални - а такви су, срећом, и изгледи да БиХ поново огрезне у рат – истакли су у саопштењу.

       Република Српска, подвучено је, доследно искључује сваку могућност насиља.

       - Чак и уз претећу реторику бошњачког врха у Сарајеву, Српска и њено руководство доследно и категорички одбацују свако прибегавање насиљу и инсистирају на решавању политичких несугласица у БиХ искључиво мирним дијалогом. Српска истиче да је чврсто опредељена за мир и убеђена да је БиХ у стању да превазиђе тренутне изазове кроз интензивнији политички дијалог између домаћих страна, усмерен на проналажење рјешења у интересу свих конститутивних народа и грађана БиХ. Уз то, Република Српска посвећена је очувању Устава БиХ који гарантује аутономију ентитета и права конститутивних народа. Како је наведено у ранијим извештајима Савету безбедности, Република Српска нема планове за било какав облик сецесије – наведено је, између осталог у извјештају.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари