Кризни штаб Српске због епидемије предлаже банкама кредитни грејс период за привреду

ЈЕДНА ОД МЕРА ЈЕ И ХИТАН ПОВРАТ ПОРЕЗА И ДОПРИНОСА ЗА ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА У 2019.

* Код најугроженијих привредних субјеката који раде са земљама које су најтеже погођене вирусом корона, вршиће се анализа стања појединачно

____________________________________________________________________

        ОДГОЂЕНО плаћање пореза на добит и свих обавеза по завршном рачуну за 2019. годину до краја јуна, те хитна исплата поврата пореза и доприноса на повећање плата у прошлој години, неке су од мера за ублажавање последица вируса корона на домаћу привреду.

        Мере је данас утврдио Штаб за праћење штетних последица вируса корона на стање у привреди РС, који је Влада Српске именовала на данашњој телефонској сједници, а  на чијем је челу премијер Радован Вишковић.

        Из Бироа за односе с јавношћу Владе РС саопштено је да ће у понедељак бити одржан састанак са свим банкама у Српској у Влади РС у циљу обезбеђења грејс периода за кредитна задужења привредних субјеката.

        Предложене мере за ублажавање штетних посљедица вируса корона на привредне субјекте у Републици Српској су следеће:

        1. Одгода плаћања пореза на добит и свих обавеза по завршном рачуну за 2019. годину до 30.06.2020. године.

        Обавезе ће бити исплаћене у ратама до краја 2020. године.

        2. Хитна исплата поврата пореза и доприноса за повећање плата у 2019. години. Исплата почиње у понедељак, 16.03.2020. године.

        3. У понедељак, 16.03.2020. године, одржаће се састанак са свим представницима банкама у Републици Српској у Влади Републике Српске у циљу обезбеђења грејс периода за кредитна задужења привредних субјеката.

        4. Смањење парафискалних намета у завршној фази биће реализовано у априлу 2020. године.

        5. Код најугроженијих привредних субјеката који раде са земљама које су најтеже погођене вирусом корона, вршиће се  анализу стања појединачно.

        6. Уводи се  мораторијум на отплату кредита Инвестиционо-развојне банке у трајању од три месеца за привредне субјекте у Републици Српској.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари