Ковачевић: Српска на нивоу БиХ неће гласати ни за један пројекат ако буду блокирани њени пројекти

„ЗА СРПСКУ ВЕЋ 15 ГОДИНА СВАКА ДВА МЕСЕЦА ТВРДЕ ДА ЋЕ БАНКРОТИРАТИ, А ОНА СВЕ ВИШЕ НАПРЕДУЈЕ“

Радован Ковачевић

* Радован КОВАЧЕВИЋ: Непоштовање одлука Уставног суда БиХ у Српској је одбрана уставног поретка. Неко је без представника Републике Српске у Уставном суду БиХ рекао да представници Српске више нису потребни. Ми сматрамо да је то жесток удар на уставни поредак

* „Ко мисли да блокирањем пројеката РС дели БиХ, стварно ће је и поделити. Неће ући ниједна КМ у било који део БиХ, док та средства не буду била равномерна. Ми нисмо изабрани да бисмо се плашили претњи, него да бисмо по сваку цену штитили интересе грађана који су нас бирали

_____________________________________________________________

          ДЕЛЕГАТ Клуба српског народа у Дому народа парламента БиХ Радован Ковачевић рекао је да Република Српска брани уставни поредак залажући се за доношење одлука у складу са Уставом и да неће одступити од заштите својих уставних права.

          Ковачевић је нагласио да је непоштовање одлука Уставног суда БиХ на територији Републике Српске одбрана уставног поретка, а не напад на њега.

          - Устав браните онда када се залажете за то да се одлуке доносе у складу са Уставом. Неко је без представника Републике Српске у Уставном суду БиХ рекао да представници Српске више нису потребни. Ми сматрамо да је то жесток удар на уставни поредак - истакао је Ковачевић.

          Он је подсетио да у Уставу БиХ пише да Уставни суд БиХ има обавезу да штити Устав, да се одлуке у том суду доносе учешћем представника оба ентитета и сва три конститутивна народа. Он је подсетио и да су стране судије у Уставном суду БиХ требале бити замењене домаћим пет година након потписивања Дејтонског мировног споразума, али да то није учињено до данас.

          Ковачевић је поручио да нико не треба ни да помисли да ће Српска, због претњи санкцијама, одустати од Уставом загарантованих права.

          Он је рекао и да представници Републике Српске на нивоу заједничких институција неће гласати за било који пројекат уколико не буду постојали пројекти и за Републику Српску.

          - Ко мисли на тај начин да дели БиХ, стварно ће је и поделити. Неће ући ниједна КМ у било који дeо БиХ, док та средства не буду била равномерна. Ми нисмо изабрани да бисмо се плашили претњи, него да бисмо по сваку цену штитили интересе грађана који су нас бирали - рекао је Ковачевић, додајући да су интереси грађана заштита Уставом загарантованог права и борба за сваког човека у Републици Српској без обзира на националну, верску или било коју другу припадност.

          Ковачевић, који је и портпарол СНСД, рекао је да је та странка увек била за компромис и дијалог заснован на Уставу и Дејтонском мировном споразуму, да неће одступити од заштите Републике Српске и њених уставних права, те да никада ничим није угрожен уставни поредак БиХ.

          - Република Српска тако нешто никада није крила, када год имамо партнере са којима можемо да разговарамо, спремни смо да разговарамо и проналазимо решења - истакао је Ковачевић и додао да је Република Српска за убрзан пут ка ЕУ, као и да постоји спремност да се на заједничком нивоу, са партнерима, учини све да и у другом делу БиХ живот сваког човека буде бољи.

          Он је навео да је Република Српска све стабилнија, да има једну од најнижих стопа задужења у региону, као и да ће увек имати потребна средства за сервисирање свих задужења.

          - Потпуно су нетачне тврдње о било каквом проблематичном задужењу. За Републику Српску, уназад 15 година, свака два месеца тврде да ће да банкротира. Република Српска никада није банкротирала и у сваком смислу све више напредује. Република има сва потребна средства јер је не воде људи који су "залутали", него изузетно озбиљни људи који озбиљно обављају свој посао - рекао је Ковачевић за Н1 и поручио да ће Република Српска бити све јача и све слободнија.

          Одговарајући на питање да ли ће Република Српска признати Кристијана Шмита за високог представника, Ковачевић је рекао да више од 95 одсто грађана Републике Српске сматра да не постоји високи представник у БиХ, и то на основу јасних аргумената.

          Он је рекао да нису тачне тврдње новинара Н1 да је генерални секретар УН Антонио Гутереш рекао да високог представника у БиХ потврђује Савет за спровођење мира у БиХ.

          - Не, он то није рекао, а и /српски члан Председништва БиХ/ Жељка Цвијановић га је цитирала и говорила о превари коју су из МИП-а /у Савету министара/ направили са лажним преводом тог писма и тамо написали да је ПИК "једино релевантно тело", а у писму пише "релевантно тело", дакле не једино, што је веома јасно - појаснио је Ковачевић и додао да ПИК нема ништа са тим.

          Он је рекао да оно што је јасно јесте то да је Гутереш упутио на архиву свих одлука Савета безбедности УН где не постоји никаква резолуција о именовању Кристијана Шмита, чиме је директно потврдио да Шмит никада није именован за високог представника.

          Ковачевић је, говорећи о сету закона на нивоу БиХ који је недавно договорен на састанку политичких лидера СНСД, ХДЗ и "тројке" у Сарајеву, рекао да у Републици Српској постоји спремност за усвајање тих закона.

          - Ми смо спремни да идемо у усвајање поменутих закона, који су на путу БиХ ка чланству у ЕУ и тичу се 14 приоритета Европске комисије. Биће одржан још један састанак политичких фактора на нивоу заједничких органа где ћемо још једном разговарати о свему, што укључује и усвајање закона о Уставном суду БиХ и доношење одлука о одласку странаца из тог суда и попуњавању домаћим судијама, како би БиХ бар почела да личи на суверену земљу која може евентуално да постане члан ЕУ, што је нама из Републике Српске битно - рекао је Ковачевић.

          Ковачевић је данас затражио извињење Н1 телевизије, јер је из београдског студија овог медија Република Српска названа "геноцидном творевином".

          - Грађани Републике Српске, на чијој територији се емитује ваш програм, то заслужују и очекују извињење - рекао је Ковачевић.

           (Срна)

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари