Ковачевић: Пред Српском је историјски период у који улази са јасним циљевима
„РЕПУБЛИКА СРПСКА ВИШЕ НЕЋЕ ТОЛЕРИСАТИ НАСИЉЕ УСТАВНОГ СУДА БиХ“
* Саветник српског члана Председништва БиХ Радован КОВАЧЕВИЋ: „Додик је рекао да ће Република Српска повући сагласност коју је некада, под великим притиском, дала за формирање Оружаних снага БиХ, али и да је спреман да дозволи један временски период за разговоре у покушају да се дође до решења које би могло бити прихватљиво за све. Уколико не би дошло до договора, Република Српска би формирала своју Војску. О свим другим стварима, фискалном систему и правосуђу, ићи ћемо у Народну скупштину и веома јасно завршити процедуре",
* Нагласио: „Српска остаје при ставу да се ствари у БиХ могу решавати само унутрашњим дијалогом, док представници бошњачког народа, попут Албанаца на Космету, очекују да неко други са стране реши њихове проблеме и испуни очекивања“
_______________________________________________________
САВЕТНИК српског члана Председништва БиХ Радован Ковачевић истакао је да су пред Републиком Српском значајни дани и да је ово историјски период у којем Српска има јасну, недвосмилену намеру да се бори за своју позицију, уставни положај и да врати надлежности које јој по Уставу припадају.
Резимирајући значај састанка заменика помоћника државног секретара САД са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком у Сарајеву, Ковачевић је нагласио да је став Републике Српске непромењен и да Српска остаје при томе да се ствари у БиХ могу решавати само унутрашњим дијалогом, док представници бошњачког народа, попут Албанаца на Космету, очекују да неко други са стране реши њихове проблеме и испуни очекивања.
Он је поновио да је Додик на састанку са Ескобаром рекао да ће Република Српска поштовати важећи Устав БиХ, али да не може пристати на фактичко стање које је постигнуто правним насиљем високих представника и њиховим грубим интервенцијама у политички систем у БиХ.
Ковачевић је додао и да Српска неће више толерисати ни правно насиље Уставног суда БиХ који са троје страних судија и двојицом судија Бошњака константно прегласа Србе и Хрвате.
„Оно што је Ескобар могао чути је непоколебљив став Републике Српске - Устав ћемо поштовати али не и прихватити фактичко стање у БиХ постигнуто правним насиљем високих представника", навео је Ковачевић.
Ескобар је, каже Ковачевић, упознат о поступцима које Република Српска планира да уради у наредном периоду како би заштитила уставну позицију и вратила оно што јој по Уставу припада.
„Додик је рекао да ће Република Српска повући сагласност коју је некада, под великим притиском, дала за формирање Оружаних снага БиХ, али и да је спреман да дозволи један временски период за разговоре у покушају да се дође до решења које би могло бити прихватљиво за све. Уколико не би дошло до договора, Република Српска би формирала своју Војску. О свим другим стварима, фискалном систему и правосуђу, ићи ћемо у Народну скупштину и веома јасно завршити процедуре", рекао је Ковачевић за "Спутњик".
Он је навео да нема говора о разумевању Ескобара за све ставове Републике Српске, али је чињеница да су они потпуно погрешно били информисани, те да се после јасно изречених ставова Милорада Додика, ситуација се полако мења.
Према његовим речима, Ескобар на састанку са Додиком није претио санкцијама, него је фокус ставио на економске иницијативе и мир у региону.
Ескобар, каже Ковачевић, није наступио ни са каквом грубошћу, а прича о санкцијама која је пратила његове јавне наступе није се нашла на столу.
Он је навео да је Ескобар на Додиково питање о санкцијама рекао да санкције нису најбоље решење и да је то нешто што може да ремети економски напредак ових простора који је од суштинског значаја.
Он је навео да је Додик упознао Ескобара о чињеници да је преко 200 одлука о концесијама донесено у Федерацији БиХ и да Српска никада није правила проблем, док значајну регионалну иницијативу Хидроелектрану "Бук Бијела", која би заједничком инвестицијом Републике Србије и Републике Српске требало да буде реализована - Бошњаци блокирају.
„Предсједник је питао: 'Каква је то економија и каква је то прича о економији'", додао је Ковачевић.
Када је реч о високом представнику, Ковачевић је рекао да су ставови ту јасни и да је кратко споменуто да се став у вези с тим неће променити.