Додик тражи да БиХ хитно укине царине на америчку робу
ВЛАДА СРПСКЕ О АКТУЕЛНОЈ ПОЛИТИЧКОЈ И ЕКОНОМСКОЈ СИТУАЦИЈИ У РЕПУБЛИЦИ
Проширена седница Владе Републике Српске
* Председник РС Милорад ДОДИК: Српска је успешна и стабилна у готово у немогућем окружењу које се зове БиХ... Није криза у БиХ настала јуче са Додиком, Вишковићем и Стевандићем. Она траје годинама, присетимо се само како су уцењивали бивше председнике Српске Мирка Шаровића и Драгана Чавића
* Открио да Српска тренутно има на располагању 500 милиона евра за подршку у овој години функционисању свом јавном, привредном и социјалном сектору. И нагласио: То нису средства од ЕУ или неких других који су нам овдје затворили прилазе, али јесу од наших пријатеља који разумију наше стање
* Радован ВИШКОВИЋ: БДП Српске 2018. је био 10,7 милијарди КМ, а на крају 2024-те близу 18 милијарди КМ, што је повећање преко 60 процената. Само Србија на нашим просторима има већи раст БДП
* Жељка ЦВИЈАНОВИЋ: Поносна сам што у Српској не станује мржња. Званичници Српске наступају одговорно и у складу са Уставом. Бошњачки политички представници руше БиХ, позивају на сукобе и дижу тензије
__________________________________________________________________
ВЛАДА Републике Српске одржала је тематску седницу посвећену актуелној политичкој и економској ситуацији у Српској.
Сједници су присуствовали и председник Српске Милорад Додик, председавајућа и српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине РС Ненад Стевандић и представници институција са нивоа Републике Српске и БиХ, директори јавних предузећа, институција, управа, академске заједнице, ректори два јавна универзитета и градоначелници.
Српска је стабилна, није безедносно угрожена, и заснива свој живот на реалним параметрима. Одржива је у готово у немогућем политичком окружењу које се зове БиХ и условима деловања међународних фактора, нагласио је председник Српске.
Додик је нагласио и да је безбедносна ситуација добра, али да се у неким медијима проблематизује и исказују неке поруке нестабилности.
- Грађани могу да буду сигурни, све је у корист грађана, не видимо могућност да буде битно угрожена безбедност - истакао је Додик.
Додао је да је безбедносна ситуација добра, али да се у неким медијима проблематизује и исказују неке поруке нестабилности.
- Грађани морају да буду сигурни, све је у корист грађана, не видимо могућност да буде битно угрожена безбедност - истакао је Додик.
Он је истакао да овакве тематске седнице треба да се организују најмање једном у три месеца, ако треба и у проширеном саставу.
- Нажалост, НСРС је постала полигон за обрачун опозиције са свим што ваља у Српској. Одајем признање председнику Ненаду Стевандићу на томе како функционише НСРС, уз опаску да још више подигне љествицу чувања дигнитета исте - додао је Додик.
Поновио да је Српска успела у томе да безбедоносна ситуација буде сигурна, и да не види како она може бити угрожена:
- Наравно, има криминалаца, али све мање оних организованих, поготово како је то у неким градовима изгледало пре само неколико година. БиХ пацифизована територија. Интервенцијом странаца је битно разоружана. Међународни фактор је уништио све фабрике оружја у Српској, а оставио је таквих 11 у ФБиХ.
Према Додиковим речима, Полиција Републике Српске је реконструисана и постала је најбоља безбедоносна агенција у БиХ.
- Одбили смо туторство да нам "униште" полицију. Жељели су да на сваког 10-ог полицајца имамо једну дугу цев. Што значи да би на 5.000 полицајаца имали само 500 оних који су наоружани. И то показује колико је било важно што смо се супротставили таквом наративу и сачували ову институцију на задовољство свих нас - рекао је Додик.
Подсетио је да је Република Српска осам година од Дејтона (1995-2003) имала властиту Граничну полицију која је деловала успeшно.
Није криза у БиХ настала јуче са Додиком, Вишковићем и Стевандићем, поручио је председник Републике Српске.
- Она траје годинама, присетимо се само како су уцењивали бивше председнике Српске Мирка Шаровића и Драгана Чавића - рекао је Додик.
Предложио је да Влада Српске затражи од заједничких институција и српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић да буде покренут процес хитног укидања царина на америчку робу која улази у БиХ и да се са САД затражи споразум о слободној трговини.
- Садашња ситуација око царина и овога што је покренуо председник САД Доналд Трамп сигурно ће касније вршити притисак на економију. У том правцу ово предлажем - рекао је Додик.
Истакао је да Европа постаје веома несређено место:
- Тамо су процеси који су доминантно негативни према нама. Ствари изгледају веома конфузно што се тиче ЕУ.
Додик је истакао да Српска данас показује своју способност јер редовно одржава и испуњава планирани буџет, повећава своје инвестиције, те повећава плата, поготово у јавном сектору:
- Политика плата је у фокусу наше власти била и претходних неколико година. Од укупног домаћег производа Српске 5,5 милијарди КМ одлази на плате на годишњем нивоу. Три милијарде КМ иде на пензије, 1,5 милијарди КМ иду за здравство, 500 милиона КМ за борачко-инвалидску заштиту, све то је потребно и даље повећавати.
- Сама чињеница да је раст домаћег бруто производа прошле године био номинално две милијарде КМ, да смо имали инвестиција 2,8 милијарди КМ говори да смо били активни и да је Влада Републике Српске омогућавала инвестиције, а то ће наставити и у овој години - рекао је Додик.
Открио је да Српска тренутно има на располагању 500 милиона евра за подршку у овој години функционисању свог јавног, привредног, социјалног и сваког другог живота, те да нема разлога за забринутост око тога.
- То нису средства од ЕУ или неких других који су нам овдје затворили прилазе, али јесу од наших пријатеља који разумeју наше стање - истакао је Додик.
Он је поручио да Српска није банкротирала и да неће банкротирати јер има боље макроекономске показатеље у односу на многе земље Запада.
- Имамо боље макроекономске показатеље него Француска, јер имамо мањи дуг и буџетски дефицит. Српска не треба да бежи од тога да се задужи за инвестиције, инфраструктурне и комуналне и друге пројекте дугорочног карактера.
- У ЕУ се дозвољеним дефицитом буџета сматра три одсто, док дефицит Српске износи 0,4 одсто. То говори да ћемо моћи креирати одређене могућности како бисмо побољшали нашу економију у овој години - закључио је Додик.
Премијер Вишковић је рекао да економски показатељи од 2018. године откада је на челу Владе показују знатан раст БДП-а.
- Те 2018. БДП Српске је био 10,7 милијарди КМ, а на крају 2024. близу 18 милијарди КМ, што је повећање преко 60 процената - навео је Вишковић.
Он је истакао да је раст БДП-а Српске био позитиван увек, осим у периоду вируса корона.
- Све то је после Србије највећи раст БДП-а барем на нашим просторима - додао је Вишковић.
Радује ме што нико у Републици Српској никада није спомињао рат, нестабилност и пуцање - рекла је Цвијановић.
Истакла је да је поносна што у Српској не станује мржња.
Цвијановићева је рекла да званичници Српске наступају одговорно и у складу са Уставом, те да су бошњачки политички представници ти који руше БиХ, позивају на сукобе и дижу тензије.
У овој години пројектован раст БДП-а у Српској је 3,5 одсто, што значи да ће на крају години износити непуних 20 милијарди КМ, указала је министарка финансија Републике Српске Зора Видовић.
Истакла да је "у 2024. години БДП порастао 2,9 одсто":
- Тај раст БДП-а је један од највећих у бившој Југославији, а мањи је само него у Србији. За ову годину смо пројектовали значајан раст плата у Српској, које су повећане плате у јавном сектору, али се повећавају и у реалном сектору. Тај проценат би требало да износи 14 одсто. На крају године просечна плата у Српској требало би да износи 850 евра, а тренутно је 743 евра.
Видовић је навела да инфлација у Српској тренутно 3,6 одсто, што је апсолутно подношљиво за економски раст.
Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је да су у протеклом периоду институције и званичници Републике Српске предузели низ активности ради заштите уставног уређења БиХ и спречавања антидејстонског деловања.
Каран је напоменуо да су институције Српске сваки пут упозоравале да незаконите и наметнуте одлуке руше Дејтонски мировни споразум.
- Свима је јасно да БиХ може опстати само уз поштовање и потпуну примену Дејтонског споразума - рекао је Каран.