Цвијановић: Република Српска је настала пре рата, а ФБиХ и БиХ као резултат рата и нагодби

ОДБАЦИЛА ТВРДЊЕ ДА ЈЕ СРПСКА КРИВА ЗА НЕЧИЈА СТРАДАЊА КАО МАТРИЦУ СТВОРЕНУ ПРЕ РАТА

* „Република Српска је једина на простору данашње БиХ настала у миру и на основу акта домаћих институција. Није настала вољом међународне заједнице, већ свог народа

*Федерација БиХ је плод напора да се тадашње крваво зараћене снаге доведу у стање примирја и мира и да тек након тога гледају како ће доћи до свог Устава. БиХ, која је верификовала Српску која је настала прије рата и Федерацију која је настала у рату, производ је мировних преговора

* „У БиХ немамо нормално партнерство да бисмо завршили чак и неки инвестициони или инфраструктурни пројекат. Немамо саговорника за важне ствари и морамо да се ослањамо сами на себе и изграђујемо своје капацитете. Императив је јачати Српску и чувати и оснаживати њене капацитете и институције

____________________________________________________________________

        ПРЕДСЕДНИЦА  Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је синоћ да многима у БиХ, изван Српске, смета чињеница да је Република Српска одржива и стабилна, наводећи да је она једина заживела и била функционална прије него што је почео рат у БиХ.

        Цвијановићева је истакла да тврдње да је Република Српска крива за нечија страдања и за почетак рата представљају матрицу која је креирана тенденциозно још прије рата, те да је након њега настављено с изградњом те поставке која представља тоталну замену теза.

        "Република Српска је једина на простору данашње БиХ настала у миру и на основу акта домаћих институција. Није настала вољом међународне заједнице, већ свог народа. Добила је институције и Устав, заживела и била функционална пре него што је почео рат", нагласила је Цвијановићева.

        Она је за РТРС рекла да је Федерација БиХ настала у рату и да је продукт рата.

        "Она је настала као напор да се тадашње крваво зараћене снаге доведу у стање примирја и мира и да тек након тога гледају како ће доћи до свог Устава. БиХ, која је верификовала Српску која је настала пре рата и Федерацију која је настала у рату, производ је мировних преговора и чињенице да је кроз међународни акт постојала успостављена држава, заустављен рат и успостављен целокупан политички систем", појаснила је Цвијановићева.

        Према њеним речима, Република Српска треба да настави да се модернизује, уводи нове технологије и иде укорак са светом, али понекад је тешко то постићи знајући какав је амбијент у коме се живи и каквим је притисцима изложена.

        "У БиХ немамо нормално партнерство да бисмо завршили чак и неки инвестициони или инфраструктурни пројекат. Немамо саговорника за важне ствари и морамо да се ослањамо сами на себе и изграђујемо своје капацитете. Императив је јачати Српску и чувати и оснаживати њене капацитете и институције", поручила је Цвијановићева.

        Она је навела да ће Српска, уколико се настави њено оспоравање у БиХ, имати одговор.

        "Моја теза је да одговоримо свакоме ко на нас атакује и да не трошимо превише енергије на оно што раде други, осим да увек будемо опрезни. Важно је да се усмеримо на оно што је на нашем дневном реду, а то су мир, стабилност, отвореност Српске, бољи живот грађана и инфраструктура, више посла, боље плате...", рекла је Цвијановићева.

        Она је додала да Српска није доживела колапс због тога што власт на нивоу БиХ није формирана 13 месеци након избора, али да је то изгубљена година у којој су се могле урадити многе позитивне ствари.

        Одговарајући на питање да ли ће Српска остати војно неутрална, Цвијановићева је рекла да је познато да је на позицији војне неутралности, али да жели сарадњу са свима.

        "Народ није опредељен да размишља о томе да Српска буде чланица НАТО, али нас то не спречава да имамо добру сарадњу, коју има и Србија на коју се највише ослањамо. Наше опредељење јесте да и даље разговарамо са Кином, Руском Федерацијом, САД и свима у свету, те да учествујемо у процесу европских интеграција", додала је Цвијановићева.

        (Срна)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари