Чанковић: Кретање у НАТО без референдума – кривично дјело против уставног поретка Српске

ЗА РУСКУ ГЛОБАЛНУ ТЕЛЕВИЗИЈУ RT РЕКАО: О ТАКВИМ СТВАРИМА НЕ СМИЈЕ СЕ ОДЛУЧИВАТИ У УСКОМ КРУГУ

* Предсједник СНП Избор је наш Дане ЧАНКОВИЋ: Народ треба да има задњу ријеч. То је демократска пракса свуда у свијету, а у БиХ не постоји јединствени закон о референдуму који би подразумијевао обавезно консултовање грађана приликом доношења оваквих судбинских одлука. Ми управо то тражимо

 __________________________________________________________________________      

        ВЕЋИНА бошњачких и хрватских политичара у сложеној заједници каква је Босна, заговара чланство у НАТО, тврдећи да оно доноси мир и просперитет. С друге стране, Срби су готово једногласно против чланства, због свјежег сјећања на бомбе западне војне алијансе, којима је НАТО, без мандата УН-а настојао дисциплиновати Србе и припремити терен за отцјепљење српске покрајине Косово и Метохија.

        У међувремену, командант  Здружених савезничких снага у Напуљу, адмирал Џејмс Фого, изјавио је да ће по питању интеграција Босне и Херцеговине у НАТО, овај војни савез поштовати одлуку власти и грађана БиХ.

        "Право је БиХ и људи у овој земљи да, као  демократско друштво, изаберу шта желе, какав однос са НАТО-ом. Уколико желите партнерство са НАТО-ом, ми ћемо то поздравити. Поздравићемо и уколико желите нешто друго", рекао је Фого новинарима.

        Он је подсјетио да и Србија има партнерски однос са НАТО у виду Индивидуалног партнерског акционог плана /ИПАП/ и могућност да затражи чланство уколико жели.

        "Србија је изабрала да буде добар партнер, изабравши 1.600 програма сарадње. То укључује мобилне тимове за обуку за подофицире. То укључује и учешће у војним вјежбама", навео је Фого, покушавајући да релативизује тензије које владају у БиХ, с обзиром на различите приступе и односе према НАТО-у.

        Српски аргументи у том смислу су доста јасни и у цијелу причу се укључују власт, опозиција, али и НВО сектор.     

        Занимљив је и став организација из невладиног сектора које су углавном против НАТО и ова ситуација се на први поглед чини неспорном када је у питању јединство српског народа и његова резерва према било којем војном савезу, укључујући и НАТО.

        Чини се да је у том смислу најдаље отишла организација која се зове Српски Народни Покрет (СНП) „Избор је наш“ која, у складу са својим именом, наглашава да таква суштинска питања морају проћи провјеру народа на референдуму.

        Дане Чанковић, предсједник овог покрета, нема дилеме када је у питању пацифистички и војно неутрални став. Чак у име своје организације најављује и прикупљање потписа грађана, како би се постојећи закон у Републици Српској, који регулише референдуме и грађанске иницијативе, иновирао и допунио и предвидио стриктан обавезујући референдум и изјашњавање народа о питањима војне неутралности, па и НАТО.

        У изјави за RT, Чанковић посебно наглашава:

        „Народ треба да има задњу ријеч. То је демократска пракса свуда у свијету. Таква евентуална одлука не може да се препусти малом броју људи да о њој одлучује. Захтијевамо да се у законски акт који ћемо предложити унесе одредба која каже да свако неовлашћено потписивање уласка у НАТО или на било који други начин омогућавање да Република Српска и БиХ приступе Алијанси, без провјере воље  грађана на референдуму и сагласности Народне скупштине Републике Српске која је раније донијела Резолуцију о војној неутралности, представља ново кривично дјело против уставног поретка РС“.

        Чанковић је увјерен да ће његова иницијатива добити најширу подршку власти и опозиције.

        Он притом не објашњава како ријешити неспоразум  са другим ентитетом, хрватско-бошњачком федерацијом, која је опредијељена за Алијансу, с обзиром да су земље које се сматрају покровитељима Хрвата и Бошњака – Хрватска и Турска, већ чланице НАТО-а.

        Војна неутралност је, наглашава Чанковић, „у циљу очувања мира и стабилности, најбоље рјешење, нарочито у ситуацији када на државном нивоу не постоји јединствен закон о референдуму који би подразумијевао обавезно консултовање грађана приликом доношења оваквих судбинских одлука“.

        Грађани Републике Српске, с којима смо имали прилику разговарати на ову тему, не желе ни да претпостављају шта би се у претпостављеној ситуацији могућег војног конфликта, могло десити када би Србија, као неутрална земља и Република Српска као дио БиХ и НАТО, нашле на супротстављеним странама...

        Маринко УЧУР

        Сажето, преузето са: https://deutsch.rt.com/europa/95894-serben-zeigen-sich-entschlossen-nato-beitritt-verhindern/

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари