Запад тражи да Српска одустане од референдума, Русија оценила да се РС само осуђује и да јој се прети

ДОДИК: НЕ ИНТЕРЕСУЈУ МЕ НИ PIC НИ ЊЕГОВО МИШЉЕЊЕ О РЕФЕРЕНДУМУ

  • Управни одбор ПИЦ-а надаље позива све стране у БиХ да се суздрже од исхитрених мера и реторике која води поделама, које само продубљују негативну политичку атмосферу. У том контексту, Управни одбор ПИЦ-а жали због коришћења сецесионистичке реторике на свим странама, и још једном потврђује своју неупитну опредељеност за територијални интегритет и фундаменталну структуру БиХ као јединствене, суверене државе која се састоји од два ентитета, без права на отцепљење
  • Нећемо толерисати било какво кршење Општег оквирног споразума за мир, укључујући, између осталог, и покушаје отцепљења. Неће бити прекрајања географске карте БиХ

         „УСТАВОМ БиХ недвојбено је утврђено да су одлуке Уставног суда БиХ коначне и обвезујуће и да су ентитети у обавези да поштују одлуке институција БиХ. У том контексту, предложени референдум у Републици Српској, који од бирача у РС тражи да се изјасне о питању о коме је већ одлучио Уставни суд БиХ, је дестабилизирајући и подиже политичке тензије, које неконструктивно одвлаче пажњу са веома озбиљних економских и социјалних изазова пред којима се БиХ налази“.

         Ово се наводи у изјави коју су усагласили амбасадори земаља чланица Савета за спровођење мира (ПИЦ) на седници одржаној у Сарајеву. Своје мишљење издвојила је Русија јер, како је рекао њен амбасадор у БиХ Петар Иванцов, „у тексту изјаве се само осуђује и прети“.

         У изјави, која се тешко може сматрати ставом ПИЦ без сагласности Русије, даље пише:

         „Иако референдум о ентитетским празницима може потпадати под надлежност једног ентитета, било који референдум мора бити спроведен на начин који је у складу са Уставом БиХ, и не може кршити Општи оквирни споразум за мир нити уставни оквир БиХ. Амбасадори Управног одбора Вијећа за проведбу мира (Пеаце Имплементатион Цоунцил - ПИЦ) примили су к знању уверавања Владе РС да је циљ референдума да буде „корак ка проведби одлуке Уставног суда БиХ". Али је Управни одбор ПИЦ-а такође констатује да су председник РС и Народна скупштина РС (НСРС) више пута оспоравали надлежност државних правосудних институција у БиХ. Такве изјаве и потези противни су Општем оквирном споразуму за мир и владавину права, и једноставно су неприхватљиве. У том контексту, истичемо да ниједан референдум не може променити чињеницу да су одлуке Уставног суда БиХ коначне и обавезујуће.

         Одлука Уставног суда БиХ остаје на снази у потпуности и мора се поштовати, у складу са Општим оквирним споразумом за мир. Политички директори Управног одбора ПИЦ-а су више пута истакнули, између осталог и у јуну 2016. и децембру 2015. године, „да је Уставни суд БиХ саставни део Анекса 4. Општег оквирног споразума за мир, и да је кључан за његову проведбу.“

         Управни одбор ПИЦ-а још једном је потврдио своју подршку високом представнику као коначном ауторитету за тумачење цивилних аспеката Општег оквирног споразума за мир, у складу са Анексом 10. Споразума и релевантним резолуцијама Већа безбедности Уједињених народа. Управни одбор ПИЦ-а позива институције БиХ да ово питање реше кроз установљене законске процедуре и постојећи уставни оквир, те путем конструктивног дијалога.

         Управни одбор ПИЦ-а надаље позива све стране у БиХ да се суздрже од исхитрених мера и реторике која води поделама, које само продубљују негативну политичку атмосферу. У том контексту, Управни одбор ПИЦ-а жали због коришћења сецесионистичке реторике на свим странама, и још једном потврђује своју неупитну опредељеност за територијални интегритет и фундаменталну структуру БиХ као јединствене, суверене државе која се састоји од два ентитета, без права на отцепљење.

         Нећемо толерисати било какво кршење Општег оквирног споразума за мир, укључујући, између осталог, и покушаје отцепљења. Неће бити прекрајања географске карте БиХ.

         Управни одбор ПИЦ-а ће наставити да прати ово питање и даљи развој догађаја“, закључено је у изјави.

         Иванцов: Проблематично је и што се траже
         уступци искључиво од Републике Српске

         ЗАЈЕДНИЧКИ став, за који је потребан консензус, није постигнут с обзиром на то да је Русија издвојила своје мишљење:

         „Нисмо подржали текст заједничке изјаве јер се у њему само прети и осуђује. Сматрам да се до решења проблема који постоји може доћи, пре свега, дијалогом", рекао је Иванцов.

         Амбасадор Русије је додао да се о потреби за дијалогом прича још од новембра 2015. године када је и донесена одлука Уставног суда БиХ.

         „Сматрамо да су учесници тог процеса требали бити мало мирнији и да су се тада требали договорити о некој избалансираној одлуци, али су се до сада тражили само уступци од Републике Српске“, оценио је Иванцов.

         Руски амбасадор сматра да су на неки начин и други требали да припомогну у проналажењу рјешења у том процесу, напомињући да он нема право да се мијеша у доношење одлука Уставног суда.

         „Мислим да је Уставни суд требало да буде мало пажљивији, не само према закону, него и према свеукупној ситуацији у БиХ“, оценио је Иванцов.

         Он сматра проблематичним то што текст усаглашеног документа тражи уступке искључиво од Републике Српске, уместо да позива на дијалог, због чега је Русија и издвојила своје мишљење.

         Према правилнику доношења одлука ПИЦ-а, ако на првом састанку не буде постигнут консензус заказује се друга седница на којој је за званичан став ПИЦ-а потребна проста већина.

         Додик: Не интересују ме ни Савет за
         спровођење мира ни његово мишљење

         * „Британци се петљају у све живо у БиХ. Они су ту стотинама година и увек су негативни према српском народу где год се он налазио. Британци су ти који су креирали многа лоша решења за Србе на Балкану и они покушавају да одиграју ту своју причу. Наравно да ми то знамо и нема потребе уопште да глумимо неку дипломатску коректност. Британац Педи Ешдаун „развалио“ Дејтонски споразум и Устав и да је наметнуо 280 закона у БиХ, сменио 70 изабраних људи"


         ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је Срни да га апсолутно не интересује ни Савет за спровођење мира (ПИК) ни њихова саопштења.

         „У дану, у којем сам добио унуку и који је тако посебан за мене и за моју породицу, не пада ми на памет да се бавим ПИК-ом и њиховим саопштењима“, поручио је Додик нс молбу Срне да прокоментарише изјаву амбасадора ПИК-а којом позивају власти Српске да не одрже референдум о Дану Републике.

         Додик је претходно изјавио да ће се референдум о Дану Републике Српске 25. септембра десити и да су све политичке снаге у Српској окупљене око тога, јер је српском народу доста понижавања.

         „Народу је доста тих наметања и понижавања српског народа и Републике Српске и због тога је и дошло до одлуке о референдуму“, рекао је Додик.

         Он је поновио да је БиХ никаква земља, где странци покушавају да се припреме за неке друге мисије негде у свету, земља која ничему не служи осим за надмудривање странаца и показивање мишића.

         „Свих ових 20 година БиХ није успела да нађе никакав унутрашњи консензус“, рекао је Додик, наводећи да се тако десило да у Уставном суду три странца и два Бошњака, који су били функционери СДА, доносе све кључне одлуке.

         „Донели су и одлуку о Дану Републике, а исто тако и о грбу и химни, коју су забранили. Наша химна је била „Боже правде“, па су за њу рекли да вређа неке друге“, рекао је Додик.

         Он је рекао да се често дешава да три стране судије и два Бошњака доносе кључне одлуке везане за статус српског народа и његове институције те да је у том погледу „дара превршила меру“, као што се каже народски.

         Додик је рекао да стране судије увек гласају онако како кажу Британци и Американци, и високи представник.

         „Британци се петљају у све живо у БиХ. Они су ту стотинама година и увек су негативни према српском народу где год се он налазио. Британци су ти који су креирали многа лоша решења за Србе на Балкану и они покушавају да одиграју ту своју причу. Наравно да ми то знамо и нема потребе уопште да глумимо неку дипломатску коректност“, рекао је Додик.

         Он је додао да је Британац Педи Ешдаун „развалио“ Дејтонски споразум и Устав и да је наметнуо 280 закона у БиХ, сменио 70 изабраних људи и све под плаштом и аплаузом различитих британских влада, које се куну у своју колевку демократије и парламентаризма.

         Додик је рекао да стране судије у Уставном суду раде искључиво по налогу страног фактора у БиХ.

          Додик је рекао да ће 9. јануара 2017. године бити обележено 25 година Републике Српске и да ће то бити велика прослава.

         „Драго ми је што сам прошле године видео многе људе да су то прослављали као свој властити празник. Празник Дан Републике, то је дан наше државности и ми од тога не можемо одустати. Ако ми изгубимо на начин како су се припремали да нама нешто ускрате, онда губимо и идентитет. Имамо сад грб и химну и једног дана ћемо вратити и „Боже правде“ и све ће бити у реду“, додао је он.

         Додик је навео да то што Дан Републике Српске пада на верски празник Светог Стефана, наводно вређа Бошњаке, али да у исто време у БиХ постоје кантони који имају муслиманске бошњачке празнике.

         Иванић: Осуда референдума није паметан став
                  зато што показује једностраност

         РЕАГУЈУЋИ на Изјаву амбасадора ПИК-а, Младен Иванић, српски члан Предсједништва БиХ, за „Независне новине“ је изјавио да је та одлука за њега очекивана.

         „Евидентно је да нема употребе бонских овлаштења, јер би то значило да би у наредних пет година у БиХ само ОХР морао поново доносити одлуке. Друго, мислим да ова осуда референдума није паметан став ПИК-а зато што показује једностраност. Никад нисам чуо, а волео бих да јесам, тако снажну осуду чињенице да већ 16 година четири кантона у Федерацији немају Србе као конститутиван народ“, рекао је Иванић.

         Он је оценио да ПИК под великим утицајем Сарајева и да „очито једнострано наступа“.

         „Решење ове ситуације јесте да Уставни суд БиХ прихвати апелацију Републике Српске. Тиме би референдум био потпуно легалан, не би нико могао да га оспори. А ако би Уставни суд донео одлуку да је и тада Дан Републике неуставан, ми бисмо тада требало да уведемо Дан државности РС, да спроведемо одлуку, а задржимо 9. јануар као кључни празник РС“, закључио је Иванић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари