За самосталност Српске - 53,5, а против уласка БиХ у NATO - 65,6 одсто

ЧАК 70 ОДСТО ГРАЂАНА РС ГЛАСАЛО БИ НА РЕФЕРЕНДУМУ

ПРОТИВ СУДА И ТУЖИЛАШТВА БИХ

Скупштина РС у Бањалуци

  • Милорад Додик и даље најпопуларнији политичар у РС. Српска православна црква је институција од највећег поверења грађана Републике Српске са просечном оценом 3,97 на скали од 1 до 5

        ЧАК 70 одсто анкетираних грађана Републике Српске, уколико би сутра био одржан референдум о Суду и Тужилаштву БиХ, изјаснило би се против неуставног и незаконитог наметања закона од високог представника у БиХ и примене његових одлука на територији Српске, резултати су истраживања Центра за друштвена истраживања и анализе из Бањалуке.

        Истраживање је обављено на узорку од 1.414 испитаника у периоду од 17. 20. јула у 72 насељена места Републике Српске.

        Уколико би сутра био одржан референдум на питање „Да ли подржавате неуставно и незаконито наметање закона од стране високог представника међународне заједнице, а посебно наметнуте законе о Суду и Тужилаштву БиХ и примјену њихових одлука на простору Републике Српске?“, 78 одсто гласача у Српској би изашло на изјашњавање, а само њих шест одсто би заокружило одговор „да“.

        Поједини медији у Републици Српској спекулисали су да ће власти у РС повући одлуку о референдуму након састанка председника Српске Милорада Додика са премијером Србије Александром Вучићем, али јавност није поколебала ни изјава словачког шефа дипломатије Мирослава Лајчака на маргини засједања министара иностраних послова ЕУ да је одлука о референдуму неприхватљива и да Додик не поштује своје обавезе према ЕУ, као ни бројне спекулације да би међународна заједница могла увести санкције Српској, пише портал „Искра“.

        Према овом истраживању, 42 одсто испитаника сматра да је референдум добра одлука, исти број грађана каже да нема став о томе, док се само 16 одсто грађана изјаснило да је референдум лоша политичка одлука.

        Када се ови резултати укрсте са резултатима одговора на питање „Како бисте одговорили на постављено референдумско питање?“, код 16 одсто испитаника који сматрају да је референдум лоша политичка одлука, њих 26 одсто би изашло на референдум и заокружило одговор „не“, док из те групе око 20,6 одсто још нема изграђен став о том питању.

        У оквиру ових који не знају како ће одговорити на референдумско питање, скоро две трећине нема став о референдуму, док је већи број оних који сматрају да је одлука добра, њих шест одсто, него оних који сматрају да је то лоша одлука - свега четири одсто.

Предсједништво РС

        Ово упућује на закључак да би, да ако би сутра био одржан референдум, одговор „не“ гласало око 70 одсто гласача.

        Када је реч о рејтингу политичких партија у Републици Српској, кад би се сутра одржали избори, 50,23 одсто грађана гласало би за владајући СНСД.

        Сви притисци на Републику Српску, али и догађаји непосредно пре и током комеморације у Поточарима, посебно ослобађање муслиманског ратног команданта у Сребреници Насера Орића и напад на Вучића, довело је до појачане националне хомогенизације у Српској, пише „Искра“.

        Уздржаност опозиционог блока у Српској о питању референдума, како се наводи, довела је до пада њиховог рејтинга, тако да би опозициони блок Савез за промјене имао збирно око шест одсто мање гласова него током прошлогодишњих избора, док би владајућа коалиција у Српској остварила раст већи од 10 одсто.

        Додик и даље држи позицију најпопуларнијег политичара у Српској, са просјечном оценом 3,37.

        На питање „Да ли самосталност Републике Српске треба да буде политички циљ за будућност?“, 53,54 одсто испитаника заокружило је одговор „да“, њих 15,34 одсто одговор „не“, док је 31,12 одсто испитаника рекло да нема став о овом питању.

        Слични су резултати и код питања „Подржавате ли декларацију СНСД-а о слободној и самосталној Српској?“, где је 54 одсто испитаника заокружило одговор „да“, њих 14,84 одсто одговор „не“, док 31,16 одсто испитаника нема став о овом питању.

        Према истраживању, Српска православна црква је институција од највишег поверења грађана Републике Српске са просечном оценом 3,97 на скали од 1 до 5, затим следи Министарство унутрашњих послова Републике Српске са оценом 3,55, а на трећем месту је Влада Републике Српске са оценом 3,02.

        Када би се сутра одржао референдум о уласку БиХ у ЕУ, у Републици Српској 43,4 одсто грађана би гласало за чланство, њих 33,87 одсто би било против чланства БиХ у ЕУ, док је 22,73 одсто испитаника одговорило „не знам“.

        Када је реч о уласку БиХ у NATO, у Републици Српској 12,74 одсто грађана би гласало за чланство, њих 65,66 одсто би било против, док је 21,6 одсто испитаника одговорило „не знам“.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари