Врховни суд ослободио РС плаћања за порушене џамије

  БАЊАЛУЧКЕ НЕЗАВИСНЕ НОВИНЕ

Слободан Радуљ

  • Током првостепеног судског поступка ИЗ БиХ је тврдила да су РС и Бањалука одговорни за рушење џамија, јер су, како су тада навели у ИЗ, оне порушене за време трајања полицијског часа
  • Драган Спасојевић, заменик правобраниоца РС, сматрао је након првостепене пресуде да је тужба ИЗ застарела, јер је поднесена седам година након рушења џамија

        БАЊАЛУКА - Врховни суд Републике Српске потврдио је пресуду Окружног суда у Бањалуци, у којој је наведено да РС не треба да исплати одштету (у укупном износу од 128 милиона КМ) Исламској заједници (ИЗ) БиХ због 16 срушених џамија током 1993. године у Бањалуци.

        Слободан Радуљ, главни правобранилац РС, објаснио је да је ИЗ у фебруару 2009. године пресудом Основног суда у Бањалуци добила спор против Правобранилаштва РС у случају везаном за рушење 16 бањалучких џамија.

        „Радило се о спору укупне вредности 128 милиона КМ, од којих је 64,7 милиона КМ била главница и камата која је достигла износ главнице. Након ове првостепене пресуде, ми смо уложили жалбу и Окружни суд у Бањалуци поништио је ову пресуду и пресудио у нашу корист, а Врховни суд РС потврдио је ову пресуду“, изјавио је Радуљ.

        Радило се о спору укупне вредности 128 милиона КМ

        У пресуди Врховног суда РС, која је у корист Правобранилаштва РС, наводи се и да је ИЗ дужна да на име судских трошкова уплати износ од 48.375 КМ у буџет Републике Српске.

        Током првостепеног судског поступка ИЗ БиХ је тврдила да су РС и Бањалука одговорни за рушење џамија, јер су, како су тада навели у ИЗ, оне порушене за време трајања полицијског часа.

        Сунита Шукало, судија Основног суда у Бањалуци, након суђења пресудила је у корист ИЗ БиХ.

        Драган Спасојевић, заменик правобраниоца РС, сматрао је након првостепене пресуде да је тужба ИЗ застарела, јер је поднесена седам година након рушења џамија.

        Током првостепеног поступка Правобранилаштво РС је, између осталог, истакло и како је вештак ИЗ БиХ, на чијој процени је судија Сунита Шукало базирала укупан износ пресуде, био у сукобу интереса.

        „Ми смо става да је штета требало да буде и већа, јер је џамија Ферхадија вредила много више од 30 милиона КМ, колико је износила процена овог вјештака“, жалили су се заступници ИЗ БиХ и након добијене пресуде.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари