У Пребиловцима освештан Храм васкрсења Христовог саграђен по узору на јерусалимски

ЛИТУРГИЈУ СЛУЖИО ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ СА 20 ВЛАДИКА И 200 СВЕШТЕНИКА

Милорад Додик и владика Григорије у Пребиловцима

  • ДОДИК: Пребиловачке жртве морају заузети место у историјском памћењу српског народа које заслужују
  • ГРИГОРИЈЕ: „Ово је дан који је Господ створио. Након 75 година лутања и страдања који су трајали и после њихове страшне - мученичке смрти, њихово присуство прекрива данас Пребиловце, Доњу Неретву и све нас. Стога вас љубазно молим, браћо и сестре, удишите ваздух пажљиво и ступајте обазриво, јер сте на земљи светој, наквашеној крвљу, сузама и прахом мученика који нам постадоше вечни заступници пред Господом у Царству Небеском“
  • КУСТУРИЦА: Срби су народ над којим је извршен геноцид и етничко чишћење, али је поводом српског народа све стављено наопачке. Извршиоци постају жртве, а стварне жртве геноцида и етничког чишћења у прошлом рату - Срби - сада једва да стижу тамо где је требало да буду давно, да обележе жртве и уведу законе као што су то урадили Јермени
  • Храм је саграђен на месту спомен-костурнице у коју су 1991. године сахрањене кости 4.000 Срба које су усташе током Другог светског рата убиле и бациле у 13 херцеговачких јама. У јуну 1992. године хрватска војска минирала је спомен-костурницу. На зидовима Храма исписана су имена страдалника, међу којима и 826 становника Пребиловаца које је једно од четири најстрадалнија села у свету у Другом светском рату

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик поручио је да Пребиловци и пребиловачке жртве морају заузети место у историјском памћењу српског народа које и заслужују.

        „Храм васкрсења Христовог у Пребиловцима није направљен да прави нови раздор, већ да подсећа на истину“, рекао је Додик у Пребиловцима где је Његова светост патријарх српски Иринеј освештао овај храм.

        Председник Српске навео је да су Пребиловци доказ да жеља за елиминацијом српског народа не престаје, што доказује и чињеница да су потомци оних који су извршили страшне злочине 1941. године поново 1992. „убили“ кости које су у Пребиловцима биле сахрањене након неколико деценија лежања у јамама.

        „Васкрсење је немогуће зауставити. Људи окупљени око Пребиловаца и они који су намерили да живе овде били су довољан разлог да се окупимо и изградимо храм васкрсења Христовог посвећен за више од 4.000 страдалника који су убијени само зато што су Срби“, рекао је Додик.

        Он је истакао да је немогуће умањити значај Пребиловаца, јер се то није успело ни у комунизму, ни деведесетих година прошлог века.

        Патријарх Иринеј симболично је узео мали кивот са моштима светих пребиловачких новомученика који је у литији ношен три пута око храма, чиме је почело освештање храма, у којем је истовремено обављена сахрана моштију пребиловачких мученика.

        Његова светост патријарх српски Иринеј, са 20 владика и 200 свештеника, дочекао је испред храма васкрсења Христовог у Пребиловцима литију која је донијела остатке моштију светих пребиловачких новомученика из Дома културе у овом месту, гдје су биле смештене посљедњих десет година.

        Уследила је света архијерејска литургија коју служи партијарх српски Иринеј уз саслужење бројних владика и свештенства.

        Изасланик председника Србије Томислава Николића Недељко Тењовић рекао је у Пребиловцима да су Србија и српски народ увек за помирење, те да су председник и премијер Србије пружили руку помирења.

        „Жао нам је што данас овде нема хрватских и бошњачких представника, јер је то начин да се врати пружена рука помирења и отпочне процес помирења“, рекао је Тењовић.

        Он је нагласио да је најважнија порука из Пребиловаца да се ово више никада не понови.

       „Ово је дан сећања на верске злочине учињене од стране НДХ. Нажалост, није постојао ниједан рат, а да Срби овде нису страдали као живи или као мртви“, рекао је Тењовић.

        Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије поручио је након освештања храма да су пребиловачки страдалници сада заштитници који својом молитвом преклињу да се никада и никоме слично злодело не би више поновило.

        „Ово је дан који је Господ створио. Након 75 година лутања и страдања који су трајали и после њихове страшне - мученичке смрти, њихово присуство прекрива данас Пребиловце, Доњу Неретву и све нас. Стога вас љубазно молим, браћо и сестре, удишите ваздух пажљиво и ступајте обазриво, јер сте на земљи светој, наквашеној крвљу, сузама и прахом мученика који нам постадоше вечни заступници пред Господом у Царству Небеском“, истакао је владика Григорије у обраћању окупљенима.

        У овом дану у молитвеном скрушењу, каже владика, приклањамо главе пред њиховом светом жртвом.

        „Ако ослушнете трепет овог дана чућете хорове анђела са којима певају пострадала деца, жене, старци и мушкарци из Пребиловаца и из свих херцеговачких јама. Радујемо се и славимо са њима овај свети дан у којем мир и смирај налазе сви мученици херцеговачки. Они чије кости данас спустисмо у свету земљу, али и они чији остаци и сада почивају на дну јама безданица и безименица. И они се једнако радују данашњем дану и догађају несвакидашњем и славе овај празник са нама“, нагласио је владика захумско-херцеговачки.

        Владика Григорије је верницима поручио да ће, ако пажљиво ослушну, чути молитву којом их мученици преклињу да испуне душе своје праштањем и смирењем.

        „Да изагнате сваку злу и задњу мисао, да земљу на којој стојите гледате с љубављу и добротом како се никада и никоме слично злодело не би више поновило“, рекао је владика Григорије.

        Он је у беседи истакао да је сећање дивно и памћење похвално, а да је злопамћење највећи грех, који у смрт води.

        Српски режисер Емир Кустурица рекао је да су Пребиловци тријумф лепоте над клањем и смрћу.

        „Срећна околност је што је тај народ одабрао пут да се од свих невоља брани лепотом, добрим и узвишеним и ово је крунско дело те идеје“, нагласио је Кустурица у Пребиловцима.

        Он је истакао да је овде скривена једна дубока тајна уметности и чињеница да се она базира на потресној истини.

        Кустурица наглашава да је српски народ једини народ над којим је извршен геноцид и етничко чишћење, али и да је, када је у питању српски народ, све стављено наопачке.

        „Извршиоци постају жртве, а стварне жртве геноцида и етничког чишћења у прошлом рату - Срби - сада једва да стижу тамо где је требало да буду давно, да обележе жртве и уведу законе као што су то урадили Јермени“, навео је Кустурица.

        Он је истакао да су Срби један од три народа који је највише страдао у новијој историји Европе.

        Кустурица каже да ће Пребиловци постати светиште.

        „Оно што је најлепше овде је што је овај храм значајно уметничко дело које удише живот упркос чињеници да је реч о разбацаним, скупљеним и минираним костима“, рекао је Кустурица.

        Храм је саграђен на месту спомен-костурнице у коју су 1991. године сахрањене кости 4.000 Срба које су усташе током Другог светског рата убиле и бациле у 13 херцеговачких јама.

        У јуну 1992. године хрватска војска минирала је спомен-костурницу.

        По повратку Срба у Пребиловце, након 2000. године, остаци костију пребиловачких новомученика су сакупљени. Стали су у седам ковчега и данас су сахрањени у крипти храма васкрсења Христовог, који је урађен по узору на цркву Христовог гроба у Јерусалиму, која је симбол Васкрсења и симбол живота.

        На зидовима Храма исписана су имена страдалника, међу којима и 826 становника Пребиловаца које је једно од четири најстрадалнија села у свету у Другом светском рату.

        У Пребиловцима је у првим данима августа 1941. страдало 85 одсто живља, махом жена, деце и стараца.

        Српска православна црква канонизовала је мученике пребиловачке који се славе 6. августа као Свети пребиловачки новомученици.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари