Српска упозорила СБ УН да СДА подрива дејтонску БиХ и да је допринела да БиХ буде уточиште џихадиста

ОЦЕНИЛА ДА ИСЛАМИСТИ КОЈИ СУ СЕ СЈАТИЛИ У БИХ ПРЕДСТАВЉАЈУ ПРЕТЊУ И ЕВРОПИ И СВЕТУ

Палата Републике

  • У другом делу извештаја упућеног генералном секретару УН објашњено и зашто су недавно објављени резултати пописа становништва у БиХ нетачни и правно неважећи
  • У трећем делу се говори о битним реформама судских и тужилачких институција на нивоу БиХ. У пропратном тексту Милорад ДОДИК нагласио да су реформе усмерене на укидање тужилачке дискриминације српских жртава ратних злочина, реформу правосуђа кроз структурисани дијалог, укидање улоге страних судија у Уставном суду БиХ и заустављање злоупотребе институција правосуђа у политичке сврхе

        РЕПУБЛИКА Српска упутила је 16. Извештај Савету безбедности УН у којем је аргументовано указано на настојања СДА да подрије стабилност и функционалност БиХ, као и на поступке власти Републике Српске предузете ради одбране њених уставних и законских права у складу са Дејтонским споразумом, као и реформама које су нужне за европске интеграције БиХ.

        У пропратном писму, које је председник РС Милорад Додик упутио генералном секретару УН Бан Ки Муну, наводи се да је Извешатај упућен с циљем да Српска, као страна потписница Општег оквирног споразума о миру у БиХ и анекса који су његов саставни део, помогне Савету безбедности УН у предстојећој дебати о БиХ.

        У писму се појашњава да се у првом делу Извештаја показује како највећа бошњачка странка - СДА, настоји да подрије безбедност, функционалност и сарадњу у БиХ.

        „СДА покушава да изазове кризу тако што напада легитимитет Републике Српске настојањима да забрани обележавање дана настанка Републике Српске и озбиљним претњама насиљем против Републике Српске. Овакви поступци СДА део су ширег обрасца подривања стабилности и функционалности БиХ, те сарадње између ентитета и конститутивних народа БиХ“, појашњава се у писму.

        У овом делу Извештаја, такође, се указује на чињенице како је СДА допринела томе да се БиХ претвори у уточиште џихадиста, који представљају озбиљну претњу по БиХ, Европу и остатак света.

        У другом делу Извештаја аргументовано су наведени начини на које Република Српска брани своја уставна и законска права по основу Дејтонског споразума и других закона с циљем одржавања уговорима успостављених политичких структура и мира.

        „Гласачи Републике Српске недавно су донели огромну победу странкама владајуће коалиције Републике Српске, чиме је послата снажна порука подршке Влади Републике Српске и њеним политикама, укључујући економске реформе и заштиту права која су Републици Српској дата Дејтонским споразумом. Исто тако, гласачи у Републици Српској недавно су учествовали на референдуму о Дану Републике, празнику Републике Српске, на ком су се огромном већином изјаснили у прилог задржавања постојећег датума празника", истакао је председник Српске у пропратном писму.

        У писму је констатовано да, упркос грозничавим тврдњама функционера СДА, референдум није имао никакве везе са територијалним интегритетом БиХ и организован је у потпуности у складу са позитивним прописима.

        У пропратном писму је наведено да је у другом делу Извештаја објашњено и зашто су недавно објављени резултати пописа становништва у БиХ нетачни и правно неважећи.

        У трећем делу Извештаја наглашена је снажна подршка Републике Српске интегрисању БиХ у Европску унију и да се испитују реформе које су нужне за континуиран напредак.

        „Република Српска наставља да енергично улаже напоре у приближавање БиХ Европској унији, између осталог и путем реализације Програма реформи, на чијем челу је Европска унија.

        У трећем делу, такође, се бавимо битним реформама судских и тужилачких институција на нивоу БиХ које су нужне за европске интеграције“, додаје се у писму.

        Председник Републике нагласио је да су, између осталог, реформе усмерене на укидање тужилачке дискриминације српских жртава ратних злочина, реформу правосуђа кроз структурисани дијалог, укидање улоге страних судија у Уставном суду БиХ и заустављање злоупотребе институција правосуђа у политичке сврхе.

        „Љубазно Вас молим да овај акт, приложени Извештај и његов додатак доставите чланицама Савета безбедности. Уколико Вама или чланицама Савета безбедности буду потребне информације поред оних које су садржане у Извештају или одговори на евентуална питања у погледу његовог садржаја, биће ми задовољство да Вам их доставим“, навео је председник Српске у пропратном писму упућеном генералном секретару УН.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари