САЛКИЋ: Може „језик бошњачког народа” ако ће и српски бити „језик српског народа”

ПРОСВЕТНЕ ВЛАСТИ РС РАЗГОВАРАЛЕ СА РОДИТЕЉИМА БОШЊАЧКЕ ДЕЦЕ

Рамиз Салкић

         РАМИЗ Салкић, потпредседник РС из реда бошњачког народа, изјавио је да није добио никакав позив на састанак руководства РС по питању увођења националне групе предмета и босанског језика у наставни програм РС, који је прошле седмице најавио ресорни министар Дане Малешевић.

         Салкић је нагласио: Уколико је назив босански језик, напоменуо је, неприхватљив, административна форма може бити задовољена и са „језиком бошњачког народа”, како пише у Уставу РС, али само уз “језик српског народа” (уместо српски језик), односно “језик хрватског народа” (уместо хрватски језик).

         Премијерка РС Жељка Цвијановић данас је одговарајући на посланичко питање у НС РС рекла да је Министарство просвете РС водило разговоре са родитељима бошњачке деце, али се није дошло до договора.

         „Чини ми се да ово све више постаје политички проблем, а не образовни или проблем непоштовања људских права. РС се од ФБиХ разликује по томе што се у око 20 школа изводи настава из националне групе предмета, око 2.200 деце је укључено у такву наставу, а око 6.700 деце имало је наставу исламске веронауке. Такође, иако је у неким школама дошло до смањења броја бошњачке деце, национална група предмета није укинута", напоменула је Цвијановићева, додајући да Влада није правила никакву дискриминацију и да су бошњачка деца укључена у програм бесплатних уџбеника као и сва друга деца.

         „Бошњачка деца имају право да изучавају свој матерњи језик и даг а зову како хоће", рекла је Жељка Цвијановић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари