Колинда тврди да је нестабилност БиХ претња Хрватској, а Додик јој поручио - не мешајте се

ПОРУЧИО ЈОЈ И ДА ЋЕ У СРПСКОЈ БИТИ ЈОШ РЕФЕРЕНДУМА И ДА ЋЕ О ЊИМА ОДЛУЧИВАТИ САМА

Колинда Грабар-Китаровић - Милорад Додик

  • Грабар Китаровић рекла и ово: „Референдум у РС видимо као потенцијални низ референдума, па чак и о могућој независности Републике Српске. Ако се одлуче на такав потез, сигурно би дошло до реакције Федерације БиХ, што отвара могућност за нови конфликт. А с обзиром на то да је Русија укључена у хибридно ратовање, те да видимо снажне везе између (председника РС Милорада) Додика и Русије, ту бисмо онда имали руски утицај кроз оружје, тактику, обавештајни рат информисањем и дезинформирањем...“
  • Додик је поводом овога поручио Загребу: „Крајње је време да Хрватска престане да се бави Републиком Српском и БиХ… Раније су управо госпођа Китаровић и неки људи из Хрватске предлагали Дејтон два. Сада видимо да су ућутали о томе. Очигледно нису успели да досегну даље од својих кабинета и да немају подршку за тако нешто, али је исто тако очигледно да не престају да се баве нама. Морам је упознати да су многе ствари у свету поромењене и да није баш онако како је изгледало само пре две године“
  • Поводом сумњичења Русије, председник РС је открио и нагласио: „Управо боравим у Русији и морам да нагласим да никаквих разговора те врсте нема. Не знам одакле јој такви подаци. Поносан сам на чињеницу да Српска има сарадњу са Русијом, са којом не разговара ни о каквој војној, обавештајној или техничкој припреми било чега, већ о питањима из области туризма, економије. Њихова западна острашћеност према Русији и Владимиру Путину, део је њихове политичке стратегије и то је већ познато“
  • Хрватска председница упозорила: „Ислам који смо познавали у БиХ се мења, постаје радикалнији, посебно у сеоским подручјима, мења се начин живота, чак и изглед људи у смислу одевања и понашања и много ригидније интерпретације вредности ислама“

        ХРВАТСКА председница Колинда Грабар - Китаровић оценила је да нестабилност Босне и Херцеговине указује да та држава још није потпуно политички еманципована.

        У том контексту је открила да недавни референдум у РС види као први корак ка низу референдума, до могуће независности тог ентитета. И нагласила:

        „Референдум у Републици Српској видимо као потенцијални низ референдума, па чак и о могућој независности Републике Српске. Ако се одлуче на такав потез, сигурно би дошло до реакције Федерације БиХ, што отвара могућност за нови конфликт. А с обзиром на то да је Русија укључена у хибридно ратовање, те да видимо снажне везе између (председника РС Милорада) Додика и Русије, ту бисмо онда имали руски утицај кроз оружје, тактику, обавештајни рат информисањем и дезинформирањем...“.

        Ова „велика“ државница је потврдила да ће хрватски војници учествовати у NATO одговору на гомилање руских снага на граници ЕУ:

        „Наши војници треба да буду стационирани у балтичким земљама, недалеко границе с Русијом. То је део одговора Европске уније и NATO на експанзионистичку политику руског председника Владимира Путина.“

        Све је ово она наговорила на панелу Националног безбедносног форума у Халифаксу.

        Поновила је да је нестабилност Босне и Херцеговине највећа претња Хрватској у суседству. Као једно од образложења за то навела је да ислам у БиХ није више какав је био и да постаје радикалнији:

        „Неке друге земље се уплићу у БиХ и то не само политички него и у начин живота. Ислам који смо познавали у БиХ се мења, постаје радикалнији, посебно у сеоским подручјима, мења се начин живота, чак и изглед људи у смислу одевања и понашања и много ригидније интерпретације вредности ислама“.

        На помињање Републике Српске одреаговао је Милорад Додик.

        Прво је нагласио да ће референдума у Српској још бити, а да ће њихове теме бирати искључиво грађани Српске.

        Коментаришући саму изјаву Грабар-Китаровић да нестабилност БиХ указује на то да та држава још није потпуно политички еманципована, а да је „недавни референдум у Републици Српској је први корак ка низу референдума, до могуће независности тог ентитета“, рекао је Додик за РТРС да није њено да се меша у унутрашњу политику БиХ и Републике Српске:

        „Невероватно како не престаје пажња одређених кругова у вези са Републиком Српском. И онда када све изгледа стабилно и мирно, нађу се они који је оптужују или покушавају да је пројектују као неки разлог будуће нестабилности“.

        Подсетио да је недавно имао сусрет са Китаровић, који је био веома коректан, додавши да референдум уопште није био тема разговора.

        Изразио је чуђење што Китаровић коментарише било шта у Републици Српској и нагласио да се Хрватска отворено меша у унутрашње ствари БиХ:

        „Верујем да су Хрвати и Срби као народи у историји имали много различитих и супротстављених тренутака, отворених непријатељстава, да је чињеница да је Хрватска побила у значајном обиму Србе у Другом светском рату, да не можете да нађете у историји догађај негде где су Срби то реципрочно урадили Хрватима, али не могу да верујем да настављају са анимозитетима какви су и раније били“.

        Посебно је нагласио: „Наравно да ћемо ми одржавати референдуме јер мислимо да су они начин на који је најбоље показати вољу народа. О темама ћемо ми одлучивати, а не неко други. Видим да је са њихове стране то питање везано за независност, самосталност Републике Српске, а отишла је и даље говорећи како ће Русија, ако дође до тог референдума, обавештајно, војно и технички помоћи. Управо боравим у Русији и морам да нагласим да никаквих разговора те врсте нема. Не знам одакле јој такви подаци“.

        У наставку је истакао: „Нико не разговара о томе и не могу да разумем зашто нас је довела у тај контекст“.

        Додик је поновио да је поносан на чињеницу да Српска има сарадњу са Русијом, са којом не разговара ни о каквој војној, обавештајној или техничкој припреми било чега, већ о питањима из области туризма, економије:

        „Њихова западна острашћеност према Русији и Владимиру Путину, део је њихове политичке стратегије и то је већ познато. Русију нико не може уверити у оно што би госпођа Китаровић желела, а то је да инсталирање ракета средњег и дугог домета на њеним границама није уперено против саме Русије. Они то не могу да објасне никоме и у тој заблуди могу да живе колико желе само људи NATO савеза“.

        Још је поручио Загребу: „Крајње је време да Хрватска престане да се бави Републиком Српском и БиХ, а добар пример за то је Србија која држи свој принципијелни став подршке Дејтонском споразуму и договору народа унутар БиХ. Наш договор унутар БиХ подразумева нашу велику снагу и ми се припремамо за договор, који ће морати да уследи, о томе како се кретати у БиХ. Морам да приметим да су раније управо госпођа Китаровић и неки људи из Хрватске предлагали Дејтон два. Сада видимо да су ућутали о томе. Очигледно нису успели да досегну даље од својих кабинета и да немају подршку за тако нешто, али је исто тако очигледно да не престају да се баве нама. Морам је упознати да су многе ствари у свету промењене и да није баш онако како је изгледало само пре две године“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари