Додик: У име Српске у Сарајеву више неће моћи да одлучују ни они који се лажно представљају да су из РС

НЕЗАДОВОЉАН, ЛИДЕР ХРВАТА ДРАГАН ЧОВИЋ СЕ НА ДОГОВОР У И. САРАЈЕВУ ЖАЛИО БРИСЕЛУ

Милорад Додик

  • ИЗЕТБЕГОВИЋ: „Позиција кантона није промијењена, и они су, у складу с ранијим рјешењима из механизма координације, једнако заступљени у оквирима својих уставних надлежности. С Човићем сам, прије састанка у Источном Сарајеву, имао консултације и договорили смо се шта је прихватљиво а шта не. Стога ме чуди његова реакција. Умјесто да поздрави договор, он почиње правити беспотребан проблем око тога”

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је механизмом координације који је потписан у Источном Сарајеву, у односу на онај који је раније усвојио Савјет министара БиХ, обезбеђено да Српска не може бити прегласана и да буде видљива у процесу европских интеграција и истакао да ће то бити озбиљна препрека убрзаној централизацији у БиХ.

        Напомињући да Савјет министара БиХ није тело које у коначном усваја текст механизма координације као одлуке о координацији у БиХ, већ само једно од места, Додик је рекао да су овим договором незадовољни они који су хтели да Република Српска остане подређена, да у име ње одлучује неко ко није из Српске или неко ко се лажно представља да јесте из Српске.

        „Кључна промена је у томе да се сада уводи термин, односно уводи се позиција „овлашћени представник“. То значи да само онај ко је одобрен на седници Владе може у име Владе Републике Српске, уз писану сагласност, да гласа у телима механизма координације и уколико он није присутан - нема ни кворума, нити има ваљане одлуке“, нагласио је Додик, за Срну.

        Он је навео да је договорено да се одлуке у телима за координацију постижу искључиво консензусом, али се утврђује и кворум, а кворум за одржавање састанака и усвајање одлука у телима механизма координације обавезно чине овлашћени представници, представник Савјета министара БиХ, овлашћени представник Владе Републике Српске, те овлашћени представници Владе Федерације БиХ и кантона.

        Хрватски члан Предсједништва БиХ Драган Човић упутио је данас писмо исто садржаја високој представници ЕУ за спољну и безбедносну политику, Федерика Могерини, европском комесару за политику суседства и преговоре о проширењу Јоханесу Хану, министру спољних послова Словачке Мирославу Лајчаку и специјалном представнику ЕУ и шефу Мисије ЕУ у БиХ Ларс-Гунару Вигемарку.

        Он је европским званичницима писао због јучерашњег састанка званичника РС и БиХ у мотелу „Барка“ у Источном Сарајеву. Састанку, којем је домаћин био Вигемарк, присуствовали су Бакир Изетбеговић, председавајући Предсједништва БиХ, Милорад Додик Денис Звиздић, председавајући Савјета министара БиХ и премијери РС и ФБиХ Жељка Цвијановић и Фадил Новалић. Они су постигли договор о кредиту ММФ-а и механизму координације.

        „Позната вам је чињеница да је БиХ вишенационална држава и да је њена темељна уставна вриједност конститутивност народа и њихова равноправност. У том смислу поздрављам сваки дијалог између представника политичких странака које су носитељи националног легитимитета Бошњака и Срба”, нагласио је Човић у писму и истиче да им је познато да се он увек залагао за међунационални политички дијалог који води нормализацији односа и изградњи поверења, дубоко уверен да је то једини исправан пут за изградњу одрживе БиХ.

        „Самим тим чин којим се представници двају народа састају - без знања трећег конститутивног народа и разговарају у тајности о питањима која су врло значајна за будућност БиХ је у најмању руку непримјерен. Посебно забрињава то што је након увида у елементе тог тајног договора утврђено да је из чланка 3. Одлуке о механизму координације усвојеној на Савјету министара БиХ 26. јануара 2016. и објављеној у Службеном гласнику БиХ, елиминисан читав ниво власти која има значајне ингеренције и уставне надлежности”, стоји у Човићевом писму.

        Човић сматра да механизам без учествовање било којег нивоа с искључивим и подељеним уставним надлежностима не само да би био неуставан и нелегитиман, већ и дисфункционалан, јер неучествовањем било којег нивоа власти са значајним уставним надлежностима и властитим капацитетима би онемогућило успешну реализацију обавеза за које је намијењен.

        „С тим у вези, присиљен сам изразити лично незадовољство и на овај начин, упућујући Вам ово писмо, и своју дубоку забринутост због одређених аспеката договора два политичка лидера и закључака донесених на том састанку, те лично начина на који се до њих дошло - изван државних институција БиХ. Такође, дужан сам скренути Вам пажњу на чињеницу да закључци донесени на овај начин могу бити договор двију странака, али никако договор који може били институционално усуглашен на државном нивоу, односно Савјету министара”, истиче Човић и додаје да није било потребе додатно разговарати о кредитном аранжману Међународног монетарног фонда, јер је то питање већ било решено, те је исто грубо искоришћено у дневнополитичке сврхе.

        На Човићево писмо је одмах одреаговао председавајући Предсједништва БиХ и лидер СДА, Бакир Изетбеговић:

        „Позиција кантона није промијењена, и они су, у складу с ранијим рјешењима из механизма координације, једнако заступљени у оквирима својих уставних надлежности. С Човићем сам, прије састанка у Источном Сарајеву, имао консултације и договорили смо се шта је прихватљиво а шта не. Стога ме чуди његова реакција. Умјесто да поздрави договор, он почиње правити беспотребан проблем око тога”, нагласио је Изетбеговић.

        Па додао: „Проблеми које сада рјешавамо на путу европских интеграција у доброј мјери су произашли из чињенице да је Човић инсистирао на предавању преурањене и недозреле апликације за чланство у ЕУ. Од тада сам лично много и предано радио да накнадно обезбиједимо кредибилитет наше апликације. Испреговарана је адаптација ССП, постигнут је договор о механизму координације. Реакције из ЕУ показују да смо постигли добра рјешења”, истиче Изетбеговић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари