ДОДИК: Љубав према Српској нас чини јаким, а бранићемо је свим расположивим средствима

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА У БАЊАЛУЦИ ПОВОДОМ ДАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Милорад Додик

  • „Политика Српске није негација Босне и Херцеговине нити мржња према њој. Све што тражимо је да се поштује оно што је утврђено пре 20 година Дејтоном“
  • „Многе жртве смо дали за слободу, али никада нисмо рекли она је само наша. Слобода коју смо најчешће крвљу плаћали, у миру је била дељена и са онима који за њу нису били спремни да се жртвују. Срби никада нису страховали од слободе других. Тако, је даме и господо, настала и Република Српска. Као потреба да у једном државно-правном оквиру слободно и заштићено живи српски, али и сви други народи који то желе“
  • „Добро би било да они који су помислили да ће судским путем да мењају карактер нашег народа, наше Републике, али и карактер рата у којем су сви страдали, схвате да то није добар пут, ни добар начин. Нисмо ми Републику Српску добили у судском спору пред Уставним судом БиХ! Нека не покушавају да је демонтирају у судском поступку!“
  • Свечаној академији присуствују Његова светост патријарх српски Иринеј, председник Републике Српске Милорад Додик, премијер Србије Александар Вучић, председник Владе Српске Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, члан колегијума Представничког дома Парламента БиХ Младен Босић, представници Српске у институцијама БиХ, амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов…

        „ЉУБАВ према Републици Српској је оно што нас чини јаким, славићемо Дан Српске и убудуће“ - рекао је Милорад Додик у Бањалуци, на свечаној академија поводом Дана РС и крсне њене славе - Светог архиђакона и првомученика Стефана.

        Обраћајући се присутнима, председник Републике Српске је нагласио да ће РС наставити да слави свој дан и да јој ни један суд не може одузети то право.

        Истовремено је нагласио да Република Српска има право и на самоопредељење и наставио:

        „Политика Српске није негација Босне и Херцеговине нити мржња према њој. Све што тражимо је да се поштује оно што је утврђено пре 20 година Дејтоном“.

        Додик је подсетио да је на данашњи дан пре 24 године, проглашавањем Републике Српске, ударен камен темељац слободе српског народа на овим просторима.

        „Ни тада, као ни сада, нисмо желели ништа друго него да живимо слободно, и да слободно одлучујемо о својој судбини. Срби су, показало се кроз векове, могли без свега, осим без слободе. И други су то препознали, укључујући велике народе с којима је српски народ делио слободарске идеје у свим великим ратовима“.

        Препознали су то - додао је - на свој начин и народи с којима нас је сплет историјских околности оставио да живимо на овим просторима:

        „И док су нам ови први, кроз своје историјске читанке, одавали признање за истрајност, храброст и племенитост, ови други су некако увек зазирали од наших слободарских идеја. Никада слободу нисмо ни желели ни доживљавали као простор у којем ћемо некоме нешто бранити или ускраћивати. То се онда већ не би могло слободом звати“.

        Српска слобода - наставио је Додик - о којој су Срби исписали томове и своје најљепше пјесме, није слобода која би угрозила било кога другог:

        „Многе жртве смо дали за слободу, али никада нисмо рекли она је само наша. Слобода коју смо најчешће крвљу плаћали, у миру је била дељена и са онима који за њу нису били спремни да се жртвују. Срби никада нису страховали од слободе других. Тако, је даме и господо, настала и Република Српска. Као потреба да у једном државно-правном оквиру слободно и заштићено живи српски, али и сви други народи који то желе“.

        На тај корак смо се одлучили јер су други своју слободу видели као одузимање права Србима да кажу где и како желе да живе - указао је Додик и додао:

        „Зато је прича о настанку и трајању Републике Српске прича о потреби овог народа да буде слободан, да остане и опстане на овим просторима. Нажалост, када год то нисмо били и где год нисмо живели заштићени кроз властити државни оквир, ми смо масовно страдали. О томе сведоче и Доња Градина, и Пребиловци, и Јадовно, до најсвежијих примера из прошлог рата, попут Сарајева, Брадине, околине Добоја, Тузле, Зенице, Бихаћа и Мостара“.

        Председник Српске се, наравно, осврнуо и на одлуку којом је Уставни суд БиХ оспорио Дан државности Српске:

        „Недавно су нам поручили да је један суд изнад наше слободе и нашег права да је славимо. Изгледа да је неко наумио да утамничи цели један народ јер је Суд рекао да не може бити слободан. Како друго да протумачимо одлуку Уставног суда БиХ да баш овај дан не може бити празник наше слободе. Замислите државу у којој Суд узима за право да одлучује о слободи целе Републике. Замислите Суд који је умислио да је матични уред у којем ће Република Српска тражити свој родни лист!“.

        Он је поручио да српски народ слободу није ни добио на суду, да би му је судом узимали и то прегласавањем, а прегласавање је и било окидач за седницу Народне скупштине 9. јануара 1992. године, када је проглашена Република Српска:

        „Добро би било да они који су помислили да ће судским путем да мењају карактер нашег народа, наше Републике, али и карактер рата у којем су сви страдали, схвате да то није добар пут, ни добар начин. Нисмо ми Републику Српску добили у судском спору пред Уставним судом! Нека не покушавају да је демонтирају у судском поступку!“

        Одмах у наставку је оценио да и Уставни суд БиХ добро зна да је Српска у миру проглашена 9. јануара 1992. године, нажалост, крвљу брањена, у рату који српски народ није желео:

        „А одбранићемо је свим дозвољеним и расположивим средствима. А најубојитије одавно имамо. Волимо Републику Српску! А против тога још није измишљен ни правни нити политички инструмент“.

        Свечаној академији присуствују Његова светост патријарх српски Иринеј, председник Републике Српске Милорад Додик, премијер Србије Александар Вучић, председник Владе Српске Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић и члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић.

        Академији присуствују министри у владама Српске и Србије, народни посланици, члан колегијума Представничког дома Парламента БиХ Младен Босић, представници Српске у институцијама БиХ, амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов, представници невладиних организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, представници међународних организација, званице из политичког, јавног, друштвеног и културног живота Српске и Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари