Додик: „Дејтон“ су прекројили странци који на то нису имали никакво право

НАУЧНИ СКУП У БАЊАЛУЦИ „УСТАВ И ИЗАЗОВИ УСТАВНОГ РАЗВОЈА

У СЛОЖЕНИМ ДРЖАВАМА“

  • Председник Републике Српске Милорад ДОДИК: Подвала су бонска овлашћења, којима су се покушали мењати устави ентитета и БиХ. Бонска овлашћења никоме нису дала право да доноси законе, али их је високи представник овде проглашавао путем одлука. То је радио неовлаштени и неизабарани странац, који није имао право да буде законодавац
  • Основни проблем у функционисању данашње БиХ - нагласио је председник Српске - огледа се у неовлаштеном преправљању и проширивању Дејтонског мировног споразума...Република Српска спремна да спроведе Дејтонски мировни споразум онако како је написан. Ми не прихватамо наметнута решења високог представника и ми ћемо наћи начина да се око тога боримо“

        ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је да БиХ данас живи у условима написаног устава, који је Анекс 4 Дејтонског мировног споразума и неуставне праксе која доминира јавним животом у БиХ.

        Додик је навео да је на делу злоупотреба институција, те приписивање надлежности које одређене институције немају, као што је то случај са Уставним судом БиХ.

        „Анекс 4 Дејтонског споразума директно је у себе укључио одреднице које се могу наћи у Уставу САД, а једна од тих одредница говори да само изричито дата овлашћења БиХ овим уставом представљају надлежност, док све остало припада ентитетима што је у пракси значајно промењено интервенционизмом међународне заједнице“, истакао је Додик у обраћању на научном скупу на бањалучком Правном факултету.

        Додик је нагласио да је међународна заједница ушла у уставну и законодавну материју, те да су бонска овлашћења, којима су се покушали мењати устави ентитета и БиХ, подвала.

        Према његовим ријечима, та подвала подразумева да бонска овлашћења никоме нису дала право да доноси законе, али их је високи представник овде проглашавао путем одлука.

        Додик је нагласио да научни скуп „Устав и изазови уставног развоја у сложеним државама“ треба да одговори како је могуће да буде одрживо оно што је радио неовлаштени и неизабарани странац, који није имао право да буде законодавац.

        Он је напоменуо да је данашњи Устав Републике Српске резултат интервенције високог представника у уставну материју.

        „Основни проблем у функционисању данашње БиХ огледа се у неовлаштеном преправљању и проширивању Дејтонског мировног споразума“, сматра председник Српске.

        Подсетио је да је Дејтонски споразум - мировни споразум који мора да буде примењиван у складу са бечком Конвенцијом о међународним уговорима.

        Он је нагласио да је Република Српска спремна да спроведе Дејтонски мировни споразум онако како је написан.

        „Ми не прихватамо наметнута решења високог представника и ми ћемо наћи начина да се око тога боримо“, поручио је Додик.

        Он је рекао да актуелна политика и власт у Републици Српској покушава да скрене пажњу на сва та питања.

        Додик је рекао да БиХ према Дејтонском мировном споразуму има два министарства, а да их је данас 10, те је истакао да то није био резултат уставних активности у БиХ, већ напора и наметања међународне заједнице.

        Он је подсетио да у Уставу БиХ пише да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа, те да стварни суверенитет у БиХ према том уставу припада Републици Српској и Федерацији БиХ.

        „БиХ нема своју територију, јер територија припада Републици Српској и ФБиХ. БиХ има само границе што говори о томе да се тај оквир треба поштовати у сваком сегменту деловања и рада у оквиру БиХ“, каже Додик.

        Научном скупу присуствују и министар просвете и културе Републике Српске Дане Малешевић, председник Академије наука и уметности Републике Српске Рајко Кузмановић, ректор бањалучког Универзитета Милан Матаруга и декан Правног Факултета у Бањалуци Жељко Мирјанић.

        Скупу ће реферате поднети академици Рајко Кузмановић, Миодраг Симовић, Радомир Лукић, Миле Дмичић, Владан Петров, Дарко Симовић, Слободан Орловић и Горан Латиновић.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари