Дејтонски споразум руше бошњачке странке и њихови покровитељи из света

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ УПУТИЛА САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ УН СВОЈ 18. ИЗВЕШТАЈ

  • Из извештаја: „Уставни суд БиХ, са страним судијама, често је коришћен као политички инструмент за противправно мењање дејтонске структуре”
  • Из извештаја: „Легитимитет Уставног суда подрива присуство страних судија, одсуство независности суда и савезништво страних и бошњачких судија који делују као политички инструменти високог представника и СДА. Како су званичници ЕУ јасно ставили до знања, БиХ не може приступити ЕУ са страним судијама у Уставном суду БиХ. Уз то, присуство страних судија у Суду је неспојиво са суверенитетом и демократијом БиХ”

         ВЛАДА Републике Српске упутила је Савету безбедности Уједињених нација свој 18. извештај, уз пропратно писмо председника Републике Милорада Додика.

         Извештај је упућен уочи дебате о БиХ. Има девет поглавља, а у њему се наглашава да Република Српска остаје опредељена за БиХ са дејтонским уређењем и структуром.

         „Недуго након што је Дејтонски споразум ступио на снагу, крајње децентрализована политичка структура БиХ дефинисана Уставом БиХ нашла се на удару СДА и других бошњачких политичких странака и њихових присталица у међународној заједници. Постепено и противправно замјењивали су дејтонску структуру дисфункционалном децентрализованом државом”, наведено је у извештају.

         Наводи се и да је високи представник годинама прибегавао незаконитим одлукама и присили, спроводећи план СДА и других бошњачких политичких странака да се власт централизује.

         „Како су последњих година тзв. бонска овлашћења високог представника бивала дискредитована и коришћена у све мањој мери, СДА је почела да користи своју доминацију у институцијама БиХ - које су често формиране противправно, одлукама и присилом - да додатно уруше аутономију два ентитета која је гарантована Дејтонским споразумом. Уставни суд БиХ, са страним судијама, често је коришћен као политички инструмент за противправно мењање дејтонске структуре”, наглашено је у том документу

         У Извјештају је истакнуто да Уставни суд БиХ мора бити реформисан, тако да страна судијска места буду укинута уколико БиХ жели да врати владавину права и спречи даље противправно подривање Дејтонског споразума.

         „Одредбе Устава БиХ показују да је намера била да стране судије престану са радом након петогодишњег прелазног периода. Легитимитет Уставног суда подрива присуство страних судија, одсуство независности суда и савезништво страних и бошњачких судија који делују као политички инструменти високог представника и СДА. Како су званичници ЕУ јасно ставили до знања, БиХ не може приступити ЕУ са страним судијама у Уставном суду БиХ. Уз то, присуство страних судија у Суду је неспојиво са суверенитетом и демократијом БиХ”, наведено је извештају.

         Део извештаја посвећен је и питању војне имовине и настојању Бошњака да имовину Српске пренесу на војне структуре БиХ.

         „Одлука Суда БиХ у предмету Хан Пијесак из 2016. године, којом је званичницима Републике Српске наређено да пренесу власништво над државном имовином Републике Српске на Министарство одбране БиХ, супротна је праву, укључујући Споразум о питањима сукцесије, законе БиХ и Републике Српске, судску праксу Уставног суда БиХ и Дејтонски споразум”, наведено је.

         У извештају је, такође, наведено да Народна скупштина Републике Српске има право да изрази свој став о чланству о НАТО, и потенцијално одржи референдум о том питању.

         У извештају се подсећа и на све већу забринутост због све озбиљније претње коју представљају џихадисти у БиХ.

         „Бојазни због претварања БиХ у уточиште терориста све су присутније међу европским званичницима и новинарима. СДА је помогла да се БиХ претвори у сигурно уточиште џихадиста, који прете БиХ, Европи и остатку света. Доследно својој исламистичкој идеологији, СДА је током рата позвала муџахедине у БиХ и наставила да одржава тесне везе са радикалним исламистима”, пише у извештају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари