Богате Кинескиње отварају фабрику пиротехнике у Српској

У БАЊАЛУЦИ БОРАВИЛЕ ЗАМЕНИК И СУПРУГА БОСА КОМПАНИЈЕ „ВУКОНГ ФАЈЕРВОРКС” И ЊЕГОВА СЕСТРА КОЈА ЈЕ МЕНАЏЕР ЗА ЕВРОПСКО ТРЖИШТЕ

• Довео их Остоја Дивљак, увозник кинеске пиротехнике, који је оценио: Нико на свету не ради пиротехнику боље и повољније од Кинеза. Под претпоставком да овде отворе фабрику, запослили би највјероватније око 1.000 радника, а реч је о милионским улагањима, јер се употребљавају скупе и софистициране машине за, на пример, млевење и миксовање барута и других хемијских састојака
 

         КИНЕСКИЊЕ Сани и Елизабета Фу, богаташице чији је супруг, односно брат председник друге највеће светске компаније за производњу пиротехнике, недавно су биле гошће Бањалучанина Остоје Дивљака коме су изразиле озбиљне намере да уложе новац у отварање фабрике у РС.

         Дивљак открива да је Сани Фу заменик и супруга председника компаније „Вуконг фајерворкс”, а да је Елизабета менаџер за европско тржиште.

         - Пошто са Фуовима годинама пословно сарађујем, оне су десетак дана биле гошће моје породице. Због приласка граница Европске уније БиХ и Републици Српској, озбиљно намеравају да део производње пребаце у Бањалуку или на друго погодно подручје у РС како би смањили трошкове царињења, превоза робе бродовима и лакше пласирали производе на велико европско тржиште. Иначе, председник ове моћне компаније која производи пиротехничка средства је Бил Фу, а њено седиште је у граду Чангша, који има око осам милиона становника на површини мало већој од Бањалуке. Ради се о великој луки, трговинском, индустријском, образовном центру и главном граду провинције Хунан у јужном делу централне Кине - указује Дивљак.

         Према његовим речима, иста компанија се бави и производњом аутомобила, а брат Била Фуа трећину Кине снабдева веном.

         „То је такође околност коју требало искористити” - наглашава Дивљак.

         Он ипак акценат ставља на оно што сматра главним и највећом шансом:

         - Нико на свету не ради пиротехнику боље и повољније од Кинеза. Под претпоставком да овде отворе фабрику, запослили би највјероватније око 1.000 радника, а реч је о милионским улагањима, јер се употребљавају скупе и софистициране машине за, на пример, млевење и миксовање барута и других хемијских састојака. Међутим, о појединостима, простору на коме би било могуће отворити такву фабрику и дозволама, тек треба разговарати са властима у РС и БиХ, а ја сам спреман да у томе посредујем као дугогодишњи пријатељ породице Фу, која је свесна кризе и велике незапослености код нас - истиче Дивљак.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари