Американци и Алијин син би да хапсе Додика - шта ће бити наредних дана, недеља и месеци?

ШТА СЕ МОЖЕ ОЧЕКИВАТИ ОД ПРЕДСЕДНИКА РС, РАЗНИХ ИЗЕТБЕГОВИЋА, АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ?

Милорад Додик

  • Ненад КЕЦМАНОВИЋ: За разне Изетбеговиће и Американце који их у свему подржавају, опаснији је референдум о продужењу традиције једног празника, који 23 године никоме није сметао, него кампови за обуку исламских терориста по вехабијским комунама у бошњачким кантонима Федерације, које СДА и ИВЗ још од рата толеришу и прикривају. А што се тиче позива на саслушање, треба само подсјетити да се Тужилаштво БиХ нигдје не помиње у Дејтонском споразуму. Једнако као и Суд БиХ - накнадно је наметнуто одлуком високог представника и објављено у Службеном листу прије него што га је Парламентарна скупштина БиХ потврдила политичким притиском на српске посланике
  • Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ: Угрожен је и живот Предсједника Додика и његових најближих сарадника, чак и сродника. На Дејтонску Републику Српску јуришају - сви терористи, вехабије, припадници Нусра фронта, Ал Каиде и Исламске Државе - затим, Саудијска Арабија, Катар и Турска, повратници са Сиријског ратишта и 400 бораца који ће се исто тако вратити, па 6125 лица на листи безбједносних агенција, који пролазе кроз евиденције као припадници терористичких организација, шест терористичких стручњака из Гуантанама, 1000 невладиних организација - Бакир Изетбеговић и његова странка СДА и сви други политички лидери и странке из Сарајева...
  • Бранислав БОЖИЋ: Републици Српској и Додику, по свој прилици, слиједи нека врста „топлог зеца“. Биће, дабоме, тешко, али много теже је било у рату када је Република Српска одбрањена. Мислим да Додик има штошта да учи из тог времена

       РЕПУБЛИКА Српска је у недељу прешла Рубикон свог првог референдума који је имао шири значај од гласања о Дану РС јер је показао - нема више узмицања.

       Како се и могло очекивати, уследиле су осуде. Све са очекиваних адреса, укључујући амерички Стејт департман.

       Уследио је позив из Тужилаштва БиХ Милораду Додику за саслушање.

       Дакле: мрси се.

       Докле ће се мрсити и у чијој режији?

       Шта ће може очекивати наредних дана, недеља и месеци?

       Шта се може очекивати од Додика, Амбасаде САД у Сарајеву и разних Изетбеговића?

       Хоће ли се мештри иза видљиве сцене одлучили за прелазак Рубикона иза којег може бити само дестабилизација БиХ, можда и дела бивше Југославије?

Бакирова грудва се може претворити у лавину која ће разорити БиХ

Ненад КЕЦМАНОВИЋ, професор Факултета политичких наука
 
• Срећом, Њемачка (ЕУ), Русија, Србија и Хрватска, па и Кина заинтересоване су да тензије попусте ради одржања мира и стабилности у „европском дворишту”
 

       ОД БАКИРА и разних Изетбеговића може се, видјели смо, очекивати све и свашта.

       За Американце који их у свему подржавају, опаснији је референдум о продужењу традиције једног празника, који 23 године никоме није сметао, него кампови за обуку исламских терориста по вехабијским комунама у бошњачким кантонима Федерације, које СДА и ИВЗ још од рата толеришу и прикривају.
       Додик је, на наставак провокација из Сарајева, узвратио истом контраинтерпелацијом код Уставног суда БиХ због прославе Дана независности 1. марта која вријеђа Србе. Тог датума 1992., против воље српског народа, одржан је референдум о сецесији БиХ од СФРЈ.

       Није тешко претпоставити да Уставни суд БиХ неће одлучити по аналогији него по инерцији: Бошњаци су увијек у праву, Срби увијек у криву. А то ће као реакцију на крају заиста изазвати рефернадум са много озбиљнијим питањем: да ли има смисла да Срби остану у БиХ у којој су континуирано дискриминисани.
       Тако се једна неопрезно бачена грудва недораслог лидера, кога су Бошњаци изабрали не по политичким способностима, него по крвном наслијеђу, може претворити у лавину која ће дефинитивно разорити БиХ. Срећом, Њемачка (ЕУ), Русија, Србија и Хрватска, па и Кина заинтересоване су да тензије попусте ради одржања мира и стабилности у „европском дворишту”.

       А што се тиче позива на саслушање, треба само подсјетити да се Тужилаштво БиХ нигдје не помиње у Дејтонском споразуму. Једнако као и Суд БиХ - накнадно је наметнуто одлуком високог представника и објављено у Службеном листу прије него што га је Парламентарна скупштина БиХ потврдила политичким притиском на српске посланике.

       Зато је враћање те изворно ентитетске надлежности из Сарајева у Бањалуку и јесте тема одложеног референдума о правосуђу.

Рат у Босни и Херцеговини је почео прије референдума

Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ, експерт за борбу против тероризма
 
• У наредном периоду ова ситуација ће се радикално погоршавати и зато су бесмислене тираде, пароле и флоскуле које долазе из Београда. Република Српска је ушла у рат са бахатим трећеразредним дипломатама у Сарајеву а то значи и са њиховим државним политикама. Као што је ушла у отворен рат са политичким наслијеђем Алије Изетбеговића и са његовом визијом Босне као Исламске државе на тзв. Зеленој трансверзали
• Бошњачка политика у Сарајеву и слуге Бакира Изетбеговића које живе у Републици Српској такође су поражени, али горчину тог пораза осјећају одлично Александар Вучић и Младен Босић. Они су помагали Бакиру Изетбеговићу и радили су против Републике Српске - и на крају су поражени од народа. Компромис између америчке прљаве политике, вехабијско-талибанског тероризма, „европске мркве“ и косовске жртве: тај плес на танкој жици, интереса локалних америчких дипломата и привидне борбе за Европу - „Тадићев пут“ само у већој брзини, друго је име за политику Александра Вучића
 

       РЕФЕРЕНДУМ у Републици Српској представља велику побједу државотворног концепта Предсједника Републике Српске Милорада Додика.

       На овом референдуму није се само гласало о Дану Републике, него управо о политичкој стратегији и тактици Предсједника Додика.

       Својим гласом и изласком, судбину референдума и положаја Републике Српске одлучили су Додикови гласачи, упркос опструкцијама и отвореном бојкоту из врха СДС-а и упркос тихој опструкцији и кукавичком ставу владе Србије. Јер, иако су на референдум изашли само Срби, готово 2000 гласача је гласало против Дана Републике, а готово 3000 гласачких листића је учињено неважећим.

       Познате су и средине у којима је излазност била мања и прављени неважећи гласови и гласало се против. Све је јасно.

       У овом одмјеравању, пред народом Републике Српске, Милорад Додик је тријумфално прегазио западну пропагандну машинерију која је овај референдум проглашавала и небитним и противуставним.

       Бошњачка политика у Сарајеву и слуге Бакира Изетбеговића које живе у Републици Српској такође су поражени, али горчину тог пораза осјећају одлично Александар Вучић и Младен Босић. Они су помагали Бакиру Изетбеговићу и радили су против Републике Српске - и на крају су поражени од народа.

       Компромис између америчке прљаве политике, вехабијско-талибанског тероризма, „европске мркве“ и косовске жртве: тај плес на танкој жици, интереса локалних америчких дипломата и привидне борбе за Европу - „Тадићев пут“ само у већој брзини, друго је име за политику Александра Вучића.

       На исти начин Валентин Инцко - ТАЈ НЕЖЕЉЕНИ ГОСТ У ОВОЈ ЗЕМИ, прича о правди и закону: док одређује Милорада Додика и многе друге утицајне Србе - за одстрел.

       Он је направио мету од њих и од народа коме припадају - он је ПРЉАВО И НЕЗАКОНИТО - ПОТПУНО НЕОВЛАШТЕНО радио послове разних тужилаштава, полицијских агенција: SIPA, ОБА-е и свих МУП-ова.

       Данас, уз помоћ странаца у земљи, ојачане су ратне, злочиначке, националне странке - учвршћена њихова власт а некооперативни политичари излазе пред судове и тужилаштва.

       Они кооперативни, послушни, нашли су се у проблемима пред својим народима и чланством својих странака: народ више неће преварити.

       Као да није свјесна догађаја и ископаних ровова, Вучићева , уцјењена, влада се предала и глуми напорну борбу да избјегне да Србија изгуби још више него што је до сада већ изгубила, несвјесна, да Додик није сецесиониста и да не треба та влада бранити Додика - него је дужна, испунити обавезе, које је Србија преузела у Дејтону и штитити Дејтонску позицију Републике Српске и своје интересе у њој.

       Влада у Србији заборавља: проблеми са којима се суочава Република Српска су и њени проблеми - и да у Србији постоји сецесионистички покрет фанатичних исламиста, у (југозападној регији Рашка/Санџак), којег воде муслимани повезани са босанским исламистима и Бакиром Изетбеговићем.

       Србија се против свога даљег разарања не може борити сталним попуштањем, климањем главом и нуђењем уступака.

       Зато је судбина Републике Српске - судбина Србије; а у Републици Српској се брани Србија. И зато је сигурно да ће Американци и Енглези (а не Британци) наставити са агресијом и дестабилизацијом - са прогоном водећих људи из Републике Српске и са даљим урушавањем Дејтонског споразума. Ни Американци ни исламисти у Сарајеву, никада и нигдје нису правили компромисе нити тражили договор, па неће ни овдје.

       Живот Предсједника Додика и његових најближих сарадника, чак и сродника је угрожен.

       У наредном периоду ова ситуација ће се радикално погоршавати и зато су бесмислене тираде, пароле и флоскуле које долазе из Београда.

       Република Српска је ушла у рат са бахатим трећеразредним дипломатама у Сарајеву а то значи и са њиховим државним политикама. Као што је ушла у отворен рат са политичким наслијеђем Алије Изетбеговића и са његовом визијом Босне као Исламске државе на тзв. Зеленој трансверзали.

       Сви терористи, вехабије, припадници Нусра фронта, Ал Каиде и Исламске Државе - затим, Саудијска Арабија, Катар и Турска, повратници са Сиријског ратишта и 400 бораца који ће се исто тако вратити па 6125. лица на листи безбједносних агенција, који пролазе кроз евиденције као припадници терористичких организација, шест терористичких стручњака из Гуантанама, 1000 невладиних организација - Бакир Изетбеговић и његова странка СДА и сви други политички лидери и странке из Сарајева... сви јуришају на Дејтонску, Републику Српску.

Најбоље би било да Додик буде изнад свих политичких партија

Бранислав БОЖИЋ, новинар
 
• Најновији овдашњи заплет само наоко личи на судар домаћих политичких елита, у стварности целу причу држе важни играчи из међународне управе. Гађана су Република Српска и идентитет српског народа, али је погођена Босна и Херцеговина, јер је досадашњи резултат: потпуни губитак међунационалног поверења и озбиљне међунационалне омразе
 

       ТЕШКО је, наравно, прецизно предвидети шта ће се све догађати наредних дана и месеци у Босни и Херцеговини, јер је ова земља више од две деценије под снажним надгледањем и делимичним управљањем оних које се обично подразумевају под појмом међународна заједница. И најновији овдашњи заплет само наоко личи на судар домаћих политичких елита, у стварности целу причу држе важни играчи из међународне управе.

       Гађана су Република Српска и идентитет српског народа, али је погођена Босна и Херцеговина, јер је досадашњи резултат: потпуни губитак међунационалног поверења и озбиљне међунационалне омразе.

       Републици Српској и Додику, по свој прилици, слиједи нека врста „топлог зеца“. Биће, дабоме, тешко, али много теже је било у рату када је Република Српска одбрањена. Мислим да Додик има штошта да учи из тог времена.

       Тадашње руководство Републике Српске у много тежим околностима увек је знало наћи формулу да сачува јединство српског народа, јединство фронта и позадине. Додик то не уме или неће, често се занесе, повремено га ухвати нека врста тријумфализма, па често вређа и омаловажава све оне који не припадају његовој политичкој групацији.

       Догађало му се да простачки вређа ратне команданте, најодликованије борце и слично.

       И њега и Републику Српску у догађајима који следе може сачувати само јединство и воља српског народа, што не значи да сви морају припадати истој политичкој партији.

       Верујем да би најпаметније било да он као председник Републике Српске не би требало да буде и вођа једне политичке партије.

       Овде мора постојати један институционални или морални ауторитет који би могао бити изнад често тривијалних партијских надгорњавања.  

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари