Љајић: Дали смо трибуналу гаранције за Шешељево привремено ослобађање

ОЧЕКИВАНИ ПРЕДИЗБОРНИ ПОТЕЗ ВЛАДАЈУЋЕ КОАЛИЦИЈЕ У БЕОГРАДУ

  • Шешељ није формално и званично тражио гаранције државе. Међутим, у завршној речи је затражио да га Трибунал пусти на привремену слободу. Руководећи се тим захтевом, изреченим пред судским већем, али и чињеницом да је лидер СРС лошег здравственог стања, одлучио сам да се обратим председавајућем Жан-Клоду Антонетију и предочио да смо спремни да размотримо тај захтев за гаранцијама па сада очекујемо одговор - изјавио је Расим Љајић
  • Хаг још није потврдио да је Љајићево писмо примио, а портпаролка трибунала Нерма Јелачић упозорила Београд да писмо о гаранцијама треба да пошаље службеним каналима, а не као јавни документ, и да се на такав корак одлучи једино уколико оптужени затражи привремено пуштање на слободу, што, како је нагласила, Шешељ до сада ни једном није прописно учинио

Пише: Марија М. Зарић

        ШЕФ Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић потврдио је да је послао гарантно писмо Владе Републике Србије за привремено пуштање на слободу др Војислава Шешеља.

        Министар је писмо послао председавајућем судији Жан-Клоду Антонетију, у којем је, како наводи, истакао да је Србија спремна да размотри захтев за гаранцијама за привремено пуштање лидера радикала на слободу, уколико Трибунал буде захтевао такве гаранције. Медији преносе да се Љајић одлучио да се обрати председавајућем, на основу усменог захтева током завршне речи оптуженог Шешеља да буде пуштен на слободу до изрицања пресуде. 

        - Шешељ није формално и званично тражио те гаранције од државе. Међутим, он је у својој завршној речи тражио да га Трибунал пусти на привремену слободу. Руководећи се тим захтевом, изреченим пред судским већем, али и чињеницом да је лидер СРС лошег здравственог стања, одлучио сам да се обратим председавајућем. Рекао сам да смо спремни да размотримо тај захтев за гаранцијама и сада очекујемо одговор - изјавио је Љајић.

        Шешељ раније није желео да му Влада Србије буде гарант, због тога није сигурно ни да ће то овај пут да прихвати. Додуше, раније је био осетно бољег здравственог стања, а могуће је и да је претпостављао да му - с обзиром за шта му, како и колико дуго суде - никакве и ничије гаранције не би помогле, па их - утолико пре - није хтео од оних који су, како је више пута изјављивао, „замолили“ Kарлу дел Понте да га води у Хаг и више не враћа.       

        Било како било, већ се појавило саопштење Трибунала у којем се наглашава да не могу да потврде ни да је Љајићево писмо уопште и стигло, а портпаролка Нерма Јелачић је брже боље, по ко зна који пут, искористила прилику да истакне да би у складу са правилима суда, прво Шешељ писаним путем морао да затражи привремено пуштање на слободу. Опет се позвала на правила Трибунала, помоћу којих овај суди држи Шешеља већ девет година иза решетака, према којима би Влада Србије такву кореспонденцију требало да пошаље службеним каналима, а не као јавни документ, и да се на такав корак одлучи једино и само уколико оптужени затражи привремено пуштање на слободу, што - како Јелачићева тумачи -Шешељ до сада ни једном није прописно учинио.

        Шешељ је у уторак, на крају завршне речи прошле недеље, затражио да му се укине притвор у којем се налази од 24. фебруара 2003. године, из  разлога што у процесу више не постоје разлози за његово задржавање - не постоји опасност да би могао да побегне нити да утиче на сведоке.

        Веће председавајућег судије Жан-Клода Антонетија одбило је такав захтев, оценивши да лидер СРС није пружио довољно уверљиве доказе да би се вратио у Хаг на изрицање пресуде, као и да уз тај захтев није приложио гаранције власти ниједне земље.

        Француз је навео и да оптужени није прецизирао земљу у коју би отишао у случају да буде пуштен на привремену слободу, нити је дао и личне гаранције у виду кауције. А још је веће нагласило и да се против Шешеља воде и други поступци због непоштовања њиховог суда.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари