Вучићеви пријатељи газе Србију: Пријем Косова на дневном реду Унеско

ОДЛУЧИВАЋЕ КРОЗ 7-8 ДАНА, КОНАЧНУ ОДЛУКУ ДОНОСИ

ГЕНЕРАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА УНЕСКА У НОВЕМБРУ

  • Захтев Албаније за пријем Косова у Унеско подржали су САД, Немачка, Британија, Француска, Аустрија, Словенија, Ирска, Холандија, Луксембург, Данска, Финска, Шведска, Турска, као и Естонија, Летонија и Литванија. Такође: Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Катар, Кувајт…
  • ФАКТИ: Списак је још оволики. Све сами амерички вазали. Али, они нису битни. Погледајте главни део списка: САД (Вучић и Бајден), Немачка (Вучић Меркеловој једе из руке), Велика Британија (Вучић трчи у Лондон чим од реформи и стабилизације региона ухвати мало времена), Аустрија (његов Курц је најбољи пријатељ Срба), Уједињени Арапски Емират (они којима Вучић гради Београд на води), Француска (сећате ли се оног пузања пред Мануелом Валсом)… Једино што му „политички отац“ привремено преоте Словенију и закле јој се да Срби већих пријатеља не могу имати

        ИЗВРШНИ савет Унеска усвојио је данас дневни ред на којем се налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације.

        У расправи након усвајања дневног реда, неслагање са одлуком да се пријем Косова уврсти у дневни ред изразили су представници Русије, Кине, Кубе и Аргентине.

        О предлогу за пријем Косова могло би се расправљати и гласати око 20. октобра, пред крај заседања Извршног савета које траје до 22. октобра.

        Одлука се доноси већином гласова, а ако предлог буде прихваћен, коначну одлуку о пријему Косова у чланство донеће Генерална конференција Унеска која заседа од 3. до 18. новембра.

        Генералну конференцију чине представници 195 земаља чланица. Свака земља чланица има један глас, а за доношење одлуке потребна је двотрећинска већина.

        Захтев за пријем Косова у Унеско је формално поднела Албанија, а подржало га је 45 земаља.

        У образложењу документа припремљеног за Извршни савет Унеска наводи се да је у име Косова захтев за пријем у Унеско поднео заменик премијера и шеф дипломатије Хашим Тачи у писму генералном директору 4. августа.

        У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајући у виду да „Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима“.

        Захтев Албаније за пријем Косова у Унеско подржали су САД, Немачка, Британија, Француска, Аустрија, Словенија, Ирска, Холандија, Луксембург, Данска, Финска, Шведска, Турска, као и Естонија, Летонија и Литванија.

        Захтев су подржали и Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Катар и Кувајт.

        Пријем Косова у Унеско подржали су и Бахреин, Белизе, Буркина Фасо, Чад, Костарика, Обала Слоноваче, Доминиканска Република, Салвадор, Габон, Гамбија, Гана, Гренада, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Јордан, Лесото, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Сенегал, Сомалија, Јужни Судан, Того, Танзанија и Вануату.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари