Вучић Муслиуу: Шта ти је Јонузе, што вичеш,не мислиш ваљда да сам те се уплашио?

КАКАВ ПРЕМИЈЕР, КАКВА ДРЖАВНИЧКА КУРАЖ УСРЕД БУЈАНОВЦА, А ЈОШ – ПРЕД СТРАНЦИМА

  • Вучићево општење са студентима  бујановачког одељења суботичког Економског факултета питањима и упадицама прекидао председник Националног савета Албанаца Јонуз Муслиу, али се из Тањуговог опширног извештаја не може уопште закључити ни шта га је питао ни шта је хтео да постигне
  • Јасно је само једно: да је Вучић – који је миш пред Бајденом и Меркеловом – искористио Муслиуа за стицање лаких политичких поена у Србији. Отуда и речи „не мислиш ваљда да сам те се уплашио”
  •  У извештају агенције Бета стоји и ово: Премијера Вучића неколико пута је прекидао председник Националног савета Албанаца (НСА) Јонуз Муслиу, који је од њега тражио да одговори зашто се уџбеници који су донација косовског министарства образовања а намењени су основним школама у којима се настава одвија на албанском језику, два месеца држе на царини у Прешеву?
  • БЕТА: Премијер је у изјави новинарима након обраћања у амфитетару рекао да „не могу у Србији да се користе уџбеници у којима се учи да је Адем Јашари народни херој као и да ће о томе да ли ће косовски уџбеници добити дозволу да се користе у настави у Србији одлучити инспекцијске службе”
  • ФАКТИ: Добро звучи: „не могу у Србији да се користе уџбеници у којима се учи да је Адем Јашари народни херој”. Само, шта са Вучићевим тврдњама да никада неће признати Косово*? Зар одатле не следи да је Косово Србија?

          ПРЕМИЈЕР Александар Вучић ушао је у непланирани „дијалог” са председником Националног савета Албанаца Јонузом Муслиуом, који му је, пред почетак обраћања премијера студентима бујановачког одељења Економског факултета у Суботици, добацио неколико реченица „из публике”.

         „Кажи Јонузе...То што, поштовани Јонузе, вичеш не значи да си у праву. Децибели и тоналитет твог гласа обрнуто су пропорционални аргументима које користиш”, узвратио је Вучић са говорнице на оно што је Муслиу добацио председнику владе, држећи неке папире у рукама.

         Муслиу је био међу студентима, којима се премијер обраћао, и почео је гласно да „добацује” на албанском језику у тренутку када је Вучић ступио за говорницу.

         „Шта ти је Јонуз, што вичеш”, запитао је Вучић.

         „Не мислиш ваљда да сам те се уплашио”, рекао је председник владе Муслиуу и додао да то што Муслиу виче не значи да је у праву, те да су „децибели и тоналитет његовог гласа обрнуто пропорционални аргументима које користи”.

         Извештач Тањуга није могао да чује шта је Муслиу тачно говорио, али су тема били уџбеници на албанском језику.

         „Јеси ли сада завршио?”, запитао га је потом премијер, али је, пошто је Муслиу наставио да говори, стрпљиво приметио:

         „Ајде, настави, па ћу ја после”.

         У једном моменту, Вучић је рекао да се „уџбеници не мере у килограмима и камионима, већ у квалитету”.

         „Добро Јонузе, све сам те разумео. Могу ли сада да те замолим да седнеш?”, рекао је председник владе и закључио речима :

         „Не могу књиге да се хапсе, Јонузе”, а потом се обратио студентима порукама да уче, да је то најважније и да им нико не може одузети знање.

         Премијер је поручио студентима одељења Економског факултета из Суботице у Бујановцу да буду марљиви, да уче, да је то најважније и да нико не може да им одузме знање.  

         Вучић се на почетку обраћања студентима захвалио Европској унији, швајцарском амбасадору у Београду Данијелу Руху и шефу Мисије ОЕБС у Београду Петеру Буркхарту на помоћи за изградњу нове зграде одељења Економског факултета.

         „Без њих тешко да бисмо могли да завршимо зграду и да овако импресивно изгледа. Ја сам импресиониран условима који су пружени и српским и албанским студентима овде”, рекао је Вучић.

         Поносан је, додао је, што ће у тој згради студенти учинити и на српском и на албанском језику.

         Зато је и поручио студентима да раде, јер је, додао је, то најважније.

         „То нико не може да вам одузме. Могу да вам говоре сви шта хоће, колико хоће, а најважније је да одавде изађете са много више знања”, казао је српски премијер.

         Вучић је рекао да се нада да ће Влада наставити да разговара да свима, наводећи да је уверен да ће свака размена мишљења допринети бољем животу грађана Бујановца и Прешева.

         Премијер је рекао да га је и у Бујановцу и Прешеву чекало доста Срба и Албанаца који су тражили посао, наводећи да „они нису говорили којој исповести припадају, људи су само тражили посао јер желе да остану овде”.

         „То је посао коме ће влада да се посвети и потпуно сам уверен да ћемо направити озбиљне резултате у будућности и њима ће се дичити сви јер влада никада неће правити разлику према својим грађанима”, рекао је он.

         Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да је пројекат изградње зграде, који је финансирала ЕУ преко својих фондова, Координационо тело за Прешево, Бујановац и Медвеђу и општина Бујановац, казао да слога даје велике резултате, наводећи да су у процесу изградње превазиђени бројни проблеми и предрасуде.

         Девенпорт је студентима поручио да треба да сарађују и да уче једни од других, истичући да је познавање језика у комбинацији са образовањем гарант успеха.

         Амбасадор Швајцарске Жан Данијел Рух и шеф Мисије ОЕБС Питер Буркхард поручили су да је различитост богатство и да студенти овог факултета заједно треба да раде на томе да се југ Србије развија, а да грађани остају да живе у тим општинама.

         Рух је подсетио да швајцарска влада са Србијом ради на програму дуалног образовања и позвао студенте да уче, али и да се труде да што више иду на праксу у различите фирме.

         Председник општине Бујановац Нагип Арифи рекао је да југ Србије није кризно жариште, већ место где ће доминирати различите културе и где ће етничке разлике представљати богатство.  

         Премијер Вучић је потом доделио дипломе првој генерацији дипломираних студената.

         Додели диплома присуствовали су и заштитник грађана Саша Јанковић, министар просвете Срђан Вербић и председник Координационог тела за Прешево, Бујановац и Медвеђу Зоран Странковић.

         На одељењу Економског факултета из Суботице настава се одвија на српском и албанском језику, а студенти и наставници су на површини од 2.350 метара квадратних добили амфитеатар, модерне учениоце, просторије за рад Студентског парламента, библиотеку, читаоницу и интернеткафе.

         У тој установи се школује око 400 студената, а радови на изградњи зграде су коштали 1,25 милиона евра.

         Вучић је Економски факултет из Суботице у Бујановцу посетио после посете Прешеву, где је обишао центар за мигранте.

         (Танјуг)

         Муслиу: Зашто се уџбеници из Приштине
         два месеца држе на царини у Прешеву?

         ОБРАЋАЊЕ премијера Вучића студентима је неколико пута прекидао председник Националног савета Албанаца (НСА) Јонуз Муслиу, који је од њега тражио да одговори зашто се уџбеници који су донација косовског министарства образовања а намењени су основним школама у којима се настава одвија на албанском језику, два месеца држе на царини у Прешеву.

         Премијер је у изјави новинарима након обраћања у амфитетару рекао да „не могу у Србији да се користе уџбеници у којима се учи да је Адем Јашари народни херој као и да ће о томе да ли ће косовски уџбеници добити дозволу да се користе у настави у Србији одлучити инспекцијске службе”.

         (Бета)
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари