Седница државног врха о КиМ можда већ данас поподне

УСАГЛАШАВАЊЕ ДАЉЕГ РЕДОСЛЕДА ПОТЕЗА

УОЧИ 2. АПРИЛА И БРИСЕЛСКЕ „ОСМЕ РУНДЕ“

Александар Вучић

  • АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ: „Ми смо понудили многе уступке, концесије и компромисе а заузврат смо добили ништа. Очекујемо ако не много онда бар нешто од друге стране“
  • ФАКТИ: Први потпредседник владе није разјаснио: да ли је то само његово очекивање, нити - да ли „бар нешто“ значи одустајање и од Платформе и од скупштинске Резолуције о КиМ и спремност власти на трговину по принципу дај-шта-даш

       СЕДНИЦА државног врха о Косову и Метохији могла би да буде одржана већ данас, према незваничним информацијама електронских медија, у 16,00 часова.

       Засад нема званичних потврда те информације, као и где ће се највиши државни функционери уопште састати.

       Први потпредседник владе Александар Вучић рекао је јуче да ће седница бити одржана данас или сутра.

       Коалициони партнери из владе требало би да - заједно са председником Србије Томиславом Николићем - усагласе даљи редослед потеза уочи наставка разговора 2. априла, пошто у претходној етапи у Бриселу није било помака, јер је Европска унија Београду понудила неприхватљив папир.

       Вучић је такође открио: да очекује да Србији у осмој рунди дијалога 2. априла буде понуђено „бар нешто” пошто јој у претходној „није било понуђено ништа”.

       „Ми смо понудили многе уступке, концесије и компромисе а заузврат смо добили ништа. Очекујемо ако не много онда бар нешто од друге стране”, нагласио је Вучић.

       При том, међутим, није разјаснио: да ли је то само његово очекивање, нити - да ли „бар нешто“ значи одустајање и од Платформе и од скупштинске Резолуције о КиМ и спремност власти на трговину по принципу дај-шта-даш.

       Премијер Ивица Дачић изјавио је јуче да је инсистирао да се дијалог са Приштином продужи до 2. априла и да у том периоду Србија мора добро да одмери снаге и реалну политику коју ће да води.

       На питање шта ће се десити уколико Београду буде понуђено исто решење као 20. марта Дачић је одогворио да ће у том случају тешко доћи до договора.

       Поновио је да Србија инсистира на заједници српских општина која ће имати одређену улогу и неће се сводити на протокол и да се решење не може тражити у стандардним формама.

       Указао је да висока представница ЕУ Кетрин Ештон жели да се дијалог Београда и Приштине заврши пре подношења њеног извештаја 16. априла.

       Премијер је нагласио да више нема времена и ако се до 16. априла не постигне компромис Србија ће на наставак евроинтеграција морати да сачека годину дана, односно оне ће бити одложене до друге половине 2014. године.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари