ПАЈТИЋ: ДС је грешила, али у њеној влади не би керамичар могао да буде министар одбране
- 17:04 28.12.2014.
- 19 коментара
- Штампај
„АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ СТАЛНИМ РЕКОНСТРУКЦИЈАМА РЕКОНСТРУИСАНИХ ВЛАДА ЗАМАЈАВА ЈАВНОСТ”
- Очигледно је да постоје озбиљни неспоразуми између председника државе Томислава Николића и Вучићеве Владе када су у питању спољна и унутрашња политика
- По први пут у историји, Народна банка Србије је губиташ и тај губитак је већи од комплетне уштеде на платама и пензијама
- Дешава се први пут и да се преузму толике обавезе као овим буџетом, да 160 милиона евра дуговања Ер Србије, постаје дуг свих пореских обвезника, што је половина онога што се штеди смањењем плата и пензија
- Демократској странци се такође не би догодило да јој министар привреде буде неко ко је у педесетим годинама дипломирао и иза себе има само две фирме, а обе пропале, нити би се догодило да уредница „Велике Србије” буде министарка за европске интеграције
- ФАКТИ: Ево, Пајтићу смета што је министар одбране на почетку радне каријере био механичар, а не смета му што је НАТО преко два министра одбране из његове странке – Бориса Тадића и Драгана Шутановца – фактички разоружао Србију. Не смета му, очито, што НАТО и под напредњацима жари и пали и у ВС и у Србији. Он би само да на чело Војске доведе неког новог страначког Тадића или Шутановца...
НЕЗНАЊЕ и аматеризам, реконструкције реконструисаних влада, ребаланси ребалансираних буџета и одсуство сваке визије и конзистентности су обележили власт СНС, изјавио је ФоНету председник Владе Војводине и лидер Демократске странке Бојан Пајтић.
Пајтић сматра да је 2014. година протекла у врло лошим економским и социјалним показатељима и да се Влада Србије одлучила на смањење плата и пензија, иако је, по њему, било других могућности за уштеде.
Премијер Александар Вучић, сталним реконструкцијама реконструисаних влада, „замајава јавност”, што се чини да би се мењала тема, рекао је Пајтић и упозорио да то изазива нестабилност у држави и проблем са инвеститорима.
Реконструкција јесте само медијска прича, она нема никакав суштински садржај, сматра Пајтић, јер у реконструисаним владама нисмо видели боље кадрове од претходних, већ само горе и горе и видели смо назадовање.
Следеће године ДС, која остаје опозициона странка, пуни 25 година свог обнављања и ми, као странка, имамо обавезу да уведемо у Србију владавину права, да је модернизујемо, направимо демократско друштво. Да обезбедимо да буде социјално одговорна држава, рекао је Пајтић.
Ми верујемо у процес интеграција, нагласио је он, не због тога што се кунемо у Европу као неки идеал, већ због тога што верујемо да не постоји друга асоцијација и други пут који би био за Србију бољи и кориснији него што је пут европских интеграција.
Пајтић је указао да следеће године СНС улази у четврту календарску годину своје владавине, а и даље за своје грешке и промашаје оптужује ДС.
Демократе су, по његовој оцени, у свим сегментима друштвеног живота били успешнији, иако су правили грешке, због којих се он у више наврата извињавао.
Демократској странци се не би догодило, као овој Влади, да не реализује процес отварања преговора по поглављима, да практично заустави процес европских интеграција, указао је Пајтић.
Не би нам се догодило да нам министар привреде буде неко ко је у педесетим годинама дипломирао и иза себе има само две фирме, а обе пропале, додао је Пајтић, не би се догодило да уредница „Велике Србије” буде министарка за европске интеграције, не би се догодило да министар одбране буде керамичар.
Према његовим речима, ДС је показала и све ће се више показивати колика је била разлика, чак и између оне ДС, која је правила грешке до 2012. године и ове владе која само грешке и прави.
Влада је обећавала да ћемо бити брзи као „ферари” у процесу европских интеграција, а плашим се да ће нам и таљиге бити недостижан циљ, с обзиром на то како се понашају представници актуелне власти, упозорио је Пајтић.
Он сматра да држава у којој нема владавине права, нема слободе медија, у којој су угрожене елементарне европске тековине, не може бити део ЕУ.
Плашим се да нећемо имати репутацију модерне, демократске државе, ако данас постоји толики степен цензуре и аутоцензуре у медијима, ако се медији користе за сатанизацију сваког ко има другачије мишљење од владајућег режима, ако се крши претпоставка невиности, ако се дешава да правосуђе стоји због хира једног човека, нагласио је Пајтић.
Он је оценио и да се, у време када је ДС имала учешће у државним институцијама, никада није догађало да медији буду намењени уништавању политичких противника.
Данас медији нису само инструмент промоције Владе. За време ДС било је појава у којима су медији били коришћени као инструмент промоције Владе и више од онога што је елементарна мера доброг укуса и са тим се потпуно слажем, рекао је Пајтић.
Ми смо осуђивали такво понашање неких од наших чланова, али медији у време власти ДС, како тврди Пајтић, никада нису коришћени за то да се уништавају људи, њихове породице, и да се потпуно дехуманизују политички противници.
Он, међутим, сматра да медији данас служе за то да се људи унапред и оптужују и осуђују, као и да се социјално и политички убијају они који не одговарају режиму због овог или оног разлога.
Демократска странка је подржала напоре Владе да се настави процес европских интеграција, али је, према ставу Пајтића, проблем што се не испуњавају елементарни демократски стандарди који би Србији омогућили да напредује у том процесу, нити се чине напори да се економија постави на здраве и стабилне ноге.
Ако не будемо друштво у којем ће држава бити елементарно социјално одговорна и друштво у којем ће постојати демократске вредности и слобода медија, упозорио је Пајтић, нећемо бити европско друштво, независно да ли ће процес преговарања почети сутра или за шест месеци и када ће бити испуњени елементи Бриселског споразума.
Говорећи о примени Бриселског споразума, као услова за отварање преговарачких поглавља, Пајтић је нагласио да одговорност за реализацију свега онога што је предвиђено Бриселским споразумом имају и Београд и Приштина.
Ми, као опозиција, немамо намеру да критикујемо Владу, уколико они своје међународне обавезе буду испуњавали онако како су их и преузели. Међутим, ако их не буду испуњавали, ако би то значило да застајемо у процесу европских интеграција, онда ћемо то сасвим сигурно критиковати, најавио је Пајтић.
Он сматра да је очигледно да постоје озбиљни неспоразуми између председника државе Томислава Николића и Владе када су у питању спољна и унутрашња политика.
Видећемо колики ће степен сагласности бити постигнут између председника и Владе, али је важно да и председник и Влада буду укључени у тај процес и да оно што буде преговарачка платформа српске стране буде усаглашено на нивоима на којима је то неопходно да би она била јединствена, рекао је Пајтић, поводом Николићеве изјаве да спрема нови план за Косово и Метохију.
Пајтић је најавио да ће ДС наставити да инсистира на иницијативи да се заустави процес смањивања плата и пензија, јер није оправдано, када настане проблем због неодговорности власти, да се прво секу плате и пензије које су стечено право грађана.
Могли бисте да почнете да штедите тамо где се заиста може уштедети и где као власт правите грешке. По први пут у историји Народна банка Србије је губиташ и тај губитак је већи од комплетне уштеде на платама и пензијама, указао је Пајтић.
Он је додао да се први пут се дешава и да неко у само две године запосли 55.000 страначких војника, као што се десило са СНС, где је износ потребан за њихове плате дупло већи од уштеда на платама и пензијама.
Дешава се први пут да се преузму толике обавезе као овим буџетом, да 160 милиона евра дуговања Ер Србије, постаје дуг свих пореских обвезника, што је половина онога што се штеди смањењем плата и пензија, илустровао је Пајтић.
То је неприхватљиво и говори да, са једне стране, Влада поступа расипнички, неодговорно, а некад чак и веома штетно, као у случају уговора са Етихадом, сматра Пајтић, док са друге стране сече крила средњем слоју становништва, који је стуб сваког друштва.
Без тих људи нема реформи, ни стабилности друштва, рекао је он и објаснио да ће, због мањих плата и пензија, људи мање куповати и слабије плаћати рачуне, што ће смањити прилив у буџет и анулирати уштеде.
Говорећи о ситуацији у Војводини, Пајтић је рекао да му је јако жао што је СНС уложила толику енергију у рушење парламентарне већине у Војводини, јер је та енергија могла бити утрошена на много бољи начин.
Могли смо заједно решавати проблеме које тиште грађане Војводине, али и целе Србије, заједнички реализовати инфраструктурне пројекте и привлачити инвестиције, нагласио је Пајтић.
Могли смо пренети Влади Србије огромна искуства, додао је он и истакао да је у Војводини половина страних инвестиција које су дошле у Србију и да је више од 80 одсто ИПА прекограничних фондова привучено управо захваљујући ефикасности покрајинске администрације.
Они нису желели сарадњу, нису желели тај допринос, једино што је био њихов интерес, једини њихов приоритет је био рушење покрајинске владе. То нити је мудро, нити је одговорно понашање, оценио је Пајтић, који је сигуран да ће СНС наставити са таквим понашањем.
Пајтић нема никакве дилеме да ће покрајински избори бити 2016. године, када им је и време и жали што је овај период протекао у неким до сада невиђеним политичким ситуацијама у којима је републичка влада организовала демонстрације против покрајинске владе.
Пајтић је рекао да је, као и његов претходник на челу ДС Драган Ђилас, наследио дугове у странци, али да странка, захваљујући ентузијазму својих чланова, успева да функционише.
То није лако, јер са једне стране имате наслеђени дуг, са друге стране имате медијску блокаду, са треће огроман притисак власти на велики број чланова, рекао је Пајтић, али успевамо да се изборимо са свим изазовима и успећемо на крају да победимо, зато што у Србији нема алтернативе.
Демократска странка је једина снажна инфраструктурно и кадровски способна да преузме одговорност у држави од СНС, а свакако једина алтернатива за онај део бирачког тела који је проевропски оријентисан, пристојан и жели демократску, правну државу, закључио је Пајтић.
(Извор: ФоНет)
Додај коментар