НИКОЛИЋ: Положај Србије у свету данас је изванредан

ПО ПОВРАТКУ ИЗ САД РЕКАО: „МОЖДА НИСМО ЈАКИ ДОВОЉНО ДА ВОДИМО РАТОВЕ, АЛИ СМО ДОВОЉНО ПАМЕТНИ ДА ВОДИМО ПРЕГОВОРЕ”

  • Признао да му је током разговора са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон годило када је она отворено и јасно пред многим, његовим и њеним сарадницима, рекла да је Србија учинила много и честитала му на свему што је учињено
  • Нагласио да је његова жеља да се на Косову и Метохији изабере српска локална самоуправа која ће бити подржана од ЕУ и која за Европу неће бити "дивља, паралелна, бандитска, оаза криминала, већ територија која има проблеме које мора да решава ЕУ
  • ФАКТИ: Тадић је кубикашки сводио Србију на протекторат, а трио Николић-Дачић-Вучић је ту штафету преузео и наставио његово „дело без постављања икаквих услова и питања. Зато председнику Србије изгледа да је положај Србије „изванредан. Кад би озбиљно рекао да није – морао би да поднесе оставку! Дакле: ко не види ништа лоше у похвалама Ештонове и Расмусена – има шансе да остане у српској историји као „Тадић на квадрат”

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић изјавио је данас, после вишедневне посете САД, да је положај Србије у свету данас изванредан и да је оптимиста да ће у децембру или најкасније у јануару отпочети преговоре са ЕУ.

         Николић је за РТС из Њујорка рекао да свуда у свету постоји респект према Србији и да је наша земља за годину дана показала да је држава која има традицију, историју, цивилизацију и дипломатију.

         „Разговарао сам и са представницима држава које су признале независност Косова и Метохије, и оних које нису и имао сам отвореније разговоре са онима који нису признали Косово и који су рекли да свуда у свету постоји респект према Србији”, рекао је Николић и додао да је пренео поруку да „можда нисмо довољно јаки да водимо ратове, али смо довољно паметни да водимо преговоре”.

         Председседник Србије је рекао и да је велики оптимиста што се тиче положаја Србије у свету, који је данас изванредан, и да она сада мора да се окрене економији и запошљавању.

         „Мислим да је Влада Србије потпуно способна да се баци на тај посао”, рекао је Николић.

         Он је додао и да му је током разговора са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон годило када је она отворено и јасно пред многим, његовим и њеним сарадницима, рекла да је Србија учинила много и честитала му на свему што је учињено.

         „Рекла је да очекује да све протекне како смо се договорили, да ЕУ остаје статусно неутрална, а ја сам указао на проблеме које имамо да бисмо организовали регуларне демократске изборе за локалну самоуправу на Косову и Метохији”, рекао је Николић и додао да је Ештон упознао са неким проблемима које прави албанска страна око спровођења избора.

         Ештон је, како је рекао, обећала да ће да реагује већ данас и да јој је жеља да ти избори одразе расположење грађана.

Николић је рекао да је његова жеља да се на Косову и Метохији изабере српска локална самоуправа која ће бити подржана од ЕУ и која за Европу неће бити „дивља, паралелна, бандитска, оаза криминала, већ територија која има проблеме које мора да решава ЕУ”.

         „Нашли смо заједнички језик чини ми се поодавно, али је овог пута то потпуно дошло до изражаја и са много више оптимизма гледам у понашења ЕУ према Србији уопште. Рекао сам Ештон да сам убеђен да неће бити проблема у децембру, и она је то рекла, и оптимиста сам да отпочињемо преговоре у децембру или најкасније у јануару”, рекао је Николић.

         Говорећи о сусрету са генералним секретаром НАТО Андерсом Фог Расмусеном, Николић је рекао да је од почетка износио став да треба пронаћи копчу коју везује КФОР и Србе на Косову и Метохији, пошто је КФОР објективно једина војна заштита и гаранција безбедности Срба.

         „Мислим да је чврста гаранција коју смо добили од НАТО, да такозвани заштитни корпус који је формиран за територјиу јужно од Ибра никада неће прећи на територију северног Косова без сагласности српске заједнице и мислим да је то мало приближило оне који заједно живе на терену, а то су КФОР и Срби”, рекао је Николић.

         Он је додао да је са Расмусеном разговарао о многим питањима која су тренутно битна на терену, а која се тичу безбедности о којој КФОР интензивно брине и безбедносним снагама Косова за које је Расмусен потврдио да никада неће бити војска и да је то предвиђено за елементарне непогоде, као цивилна заштита.

         „Ја сам рекао, па добро, хајде онда да то формирамо и на северу Косова и Метохије. Помозите и тим људима да се заштите пошто би испало да су само они незаштићени”, рекао је Николић и додао да је било речи и о односима Србије и НАТО.

         Расмусен је, рекао је Николић, навео да сада боље него прошле године разуме његов став да Србија не жели да буде у сукобу са НАТО, али ни члан НАТО.

         „Рекао је да схвата шта су политички мотиви за такву изјаву, да су то наше везе широм швета, наша апсолутна војна несврстаност ни уз једну војну силу и мислим да ту имамо разумевање НАТО-а”, рекао је председник Србије.

         Он је додао да НАТО са Србијом жели чврсту везу, која не значи припадање и чланство, већ везу која може да се ствара, за шта су пример парламентарна делегација у Скупштини НАТО и учешће у мировним акцијама под покровитељством УН у којима се и НАТО појављује.

         Разговор са Расмусеном, рекао је Николић, био је веома срдачан.

         „Расмусен је рекао да се наш разговор много разликује од прошлогодишњег и већ месецима осећам да сви наши разговори са представницима светске или европске заједнице, војних и трговинских савеза имају много повољнији тон и много су позитивнији по Србију него што су били пре годину дана”, истакао је Николић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари