НИКОЛИЋ: Неки моћни би да историју Првог светског рата прекроје на штету Србије

НАЈМЛАЂИМ ОФИЦИРИМА РЕКАО ДА ВОЈСКА МОРА БИТИ СПРЕМНА

И ДА ПРУЖИ ПОДРШКУ ЦИВИЛНИМ ВЛАСТИМА

  • Николић је упозорио, поводом припрема у свету за обележавање 100. годишњице почетка Првог светског рата, да се Србија мора постарати да потомцима остави „часну историјску истину“ о учешћу и победи српске војске у том рату
  • „Неки моћни ће покушати да искористе велики јубилеј за ревидирање, па ако хоћете и нечасно прекрајање историјских чињеница. Снимају се филмови, организују скупови, отпочиње писање лажи о улози малене и часне Србије у Првом светском рату“, указао је Николић
  • Председник Србије офицриске сабље уручио Ивану Сибиновићу, просек 9,56, студијски програм војно ваздухопловство, пилот хеликоптера, другорангираном Синиши Чабаркапи, просек 9,36, студијски програм логистика одбране, финансије и Димитрију Бећаревићу, просек 9,36 студијски програм војно ваздухопловство, пилот авиона
  • ФАКТИ: Изговори председник Србије „неки моћни“ и храбро стаде. Јер, да је кренуо само корак даље - морао би да каже да се кројењем лажи против Србије баве земље које он, Вучић и Дачић обожавају - Немачка, Велика Британија, САД, Аустрија и Француска. А замислите: Русије у томе нигде нема!

        СРБИЈА мора активирати и ојачати све своје ресурсе ако жели брзо да реализује процес преговора са Европском унијом и да оствари друге спољнополитичке циљеве, поручио је данас председник Србије Томислав Николић на промоцији најмлађе класе официра Војске Србије.

        Николић је указао да Србија данас трасира свој пут ка просперитету и заслуженом месту у европској породици држава, те да на том путу мора очувати и промовисати оне вредности које нашу земљу чине другачијом од осталих.

        „Задаци у процесу преговора постају све бројнији и озбиљнији. Ако Србија жели да брзо оствари тај и друге важне спољнополитичке циљеве, мораће што пре да активира и ојача интелектуалне, дипломатске, економске, материјалне и друге ресурсе“, истакао је председник Србије на свечаности испред Дома Народне скупштине.

        Према његовим речима, један од услова за остваривање тих циљева је отпорност и јачање система безбедности и система одбране:

        „Држава и друштво само у условима унутрашње стабилности могу складно да се развијају - у политичком, економском, социјалном, културном и сваком другом смислу“.

        „Војска Србије и њени припадници у свему томе имају важну улогу. Државно руководство посвећено је томе да Војсци, у политичком, материјалном и финансијском смислу, обезбеди оно што јој је у овом тренутку најпотребније“, нагласио је Николић.

        Како је истакао, такав став према Војсци, с једне стране, последица је свести о важности њених мисија, а с друге - израз мере поверења у људе који се старају о одбрани земље.

        Председник је нагласио да Србија у условима оскудице, настоји да пронађе најделотворнији начин да Војска очува постојеће и створи нове војне способности, да је опреми савременим системима како би ојачала свеукупни одбрамбени потенцијал.

        Војска Србије, додао је, мора да буде спремна да пружи подршку цивилим властима, а истовремено Србија ради на промоцији мира у региону и свету, јачању добросуседства и сарадње са земаљама на свим континентима и зато већ неколико година војно руководство успешно припрема јединице и појединце који нашу земљу представљају у међународним операцијама.

        „Знам да у условима осиромашења друштва многима изгледа да ћемо бесповратно да заостанемо за другима, богатијима и самим тим и моћнијима. Да је само новац одлучивао - Србија не би добила ратове у које је била увучена. Војно руководство то зна добро зато стваралачки ради на максималном искоришћавању свих интелектуалних и материјалних ресурса“, рекао је Николић и напоменуо да под очувањем одбрамбене способности подразумева јачање унутрашње кохезије и то на основама српске војне традиције.

        Указујући на значај свестраности и образовања официра, Николић је навео да упоредо са иновирањем програма академских студија и усавршавања, Универзитет одбране и Војна академија треба да наставе унутрашњу консолидацију, а како је додао, веома су важне припреме система војног образовања за спољашњу евалуацију и предстојећу реакредитацију студијских програма.

        Према његовим речима, та два процеса пратиће организацијско-формацијске промене, усмерене на интегрисање академских потенцијала, рационалније коришћење расположивих ресурса и обезбеђење највиших академских стандарда.

        „Универзитет одбране и Војна академија треба да наставе да уводе савремене методе за стицање и преношење знања. Само модеран и флексибилан систем војног образовања може да задовољи будуће потребе нашег система безбедности и одбране, али и да буде у функцији међународне промоције нашег система одбране, коме с правом тежимо“, поручио је председник Сpбије, напомињући да успех у остваривању тих циљева не зависи пресудно од материјалних улагања.

        Николић је младим официрима поручио да уче стално и много и усавршавају се „као официри и као људи“ и да граде своје каријере часно, одважно, са храброшћу и оданошћу отаџбини која је красила хероје српске војске кроз читаву нашу историју.

        Председник је такође посаветовао официрима да личне амбиције преточе у оно што је одувек красило српске официре - слободарство и одлучност да се што боље служи својој отаџбини.

        „Још данас о вама само бринемо. Од сутра ћете и ви бити они који брину о другима“, казао је председник и истакао да им младост није оптерећење већ предност.

        Рекао им је и да ће своје почетне дужности у Војсци Србије обављати у условима бурних промена које се дешавају на глобалном нивоу, да се распоред политичких и економских снага у свету незаустављиво се мења и геостратегијски заокрети воде озбиљним променама у војном домену.

        „Зато се мења карактер традиционалних задатака и појављују нове обавезе оружаних снага. Иако одбрана од оружане агресије остаје најважнија обавеза сваке војске у свету, њихово учешће у решавању кризних ситуација, на унутрашњем или међународном плану, постаје учесталије и значајније. Такви трендови и развој нових технологија намећу обавезу сталног преиспитивања организације и трансформације оружаних снага“, казао је председник.

        Доктринарна, технолошка и образовна застарелост данас, брже него раније, постају безбедносни ризик и претња. Зато је, према његовим речима, од изузетног значаја да се не више из једне у другу школску годину, већ из семестра у семестар иновирају наставни програми и да континуирано образовање постане императив не само кадета већ и старешина и њихових професора.

        Честитајући потпоручницима на официрском чину и пожелевши им здравља и успеха у животу, Николић је говор завршио речима - „Живела Србија“!

        Николић је упозорио, поводом припрема у свету за обележавање 100. годишњице почетка Првог светског рата, да се Србија мора постарати да потомцима остави „часну историјску истину“ о учешћу и победи српске војске у том рату.

        „Наш је задатак, наша одговорност, да потомцима оставимо часну историјску истину, да од свих напада савремених „перача савести“ одбранимо и огромне жртве које је Србија принела на олтар победе савезника“, оценио је Николић обраћајући се припадницима најмлађе класе официра Војске Србије.

        Према његовим речима, има настојања у сусрет том великом јубилеји да се улога Србије у том рату, „великој трагедији многих европских народа, српског пре свега“, другачије представи:

        „Неки моћни ће покушати да искористе велики јубилеј за ревидирање, па ако хоћете и нечасно прекрајање историјских чињеница. Снимају се филмови, организују скупови, отпочиње писање лажи о улози малене и часне Србије у Првом светском рату“, указао је Николић.

        „Није им довољно што је Србија остала без младости бранећи се од моћника који су на њу напали са свих страна света. Није им довољно, или им није драго што је Србија повукла у победу своје савезнике и разрешила дилему да ли ће свет после рата бити бољи или гори“, навео је председник Србије и подсетио да су њихови преци знали да цене Србију, њен народ и, посебно, њену војску.

        Он је истакао да је наша обавеза да то спречимо.

        „Када су они могли да се одбране од надмоћних војски, можемо и ми да их одбранимо од безочних лажи. Због њих и због нас“, поручио је Николић и додао:

        „А они нека и даље у уџбеницима војне тактике питомцима из читавог света представљају генијалну војну стратегију тада генерала Живојина Мишића на Колубари и војводе Степе Степановића на Церу. И нека и даље у својим музејима чувају успомену на братство у оружју са нашим јуначким прецима и нека се диве војводама Путнику, Мишићу, Степановићу, Бојовићу, мајору Гавриловићу, Милунки Савић, 1300 каплара, и сваком српском редову који је исписао победничку историју Првог светског рата“.

        Председник Србије је нагласио да смо и данас поносни на своје јуначке претке, да ћемо бранити своју земљу, њену част, војничку славу и људску жртву, „бранећи свуда и увек историјску истину о учешћу и победи српске војске у Првом светском рату“.

        Током промоције Николић је уручио официрске сабље тројици најбољих дипломаца 134. класе Војне академије.

        Николић је офицриске сабље уручио Ивану Сибиновићу, просек 9,56, студијски програм војно ваздухопловство, пилот хеликоптера, другорангираном Синиши Чабаркапи, просек 9,36, студијски програм логистика одбране, финансије и Димитрију Бећаревићу, просек 9,36 студијски програм војно ваздухопловство, пилот авиона.

        Родић је пиштоље с посветом уручио најуспешнијим кадетима вида Копнене војске и Ваздухопловства и противаздухопловне одбране - Немањи Смајовићу, општи успех 9,32, студијски програм логистика одбране, финансије и Ивану Мудром, општи успех 9,05, студијски програм Војно ваздухопловство, пилот хеликоптера.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари