ММФ „јаком лидеру“ Вучићу: Нема повећања плата и пензија, а у 2016. - може нешто скромно

ТРАЖИ И ДА СЕ УДЕО ПЛАТА И ПЕНЗИЈА У БДП НАРЕДНИХ ГОДИНА - ДАЉЕ СМАЊУЈЕ

Премијер са представницима ММФ-а

  • Саопштено да ће после „треће ревизије“ Србији ће бити на располагању додатних 89,6 милиона евра, чиме ће укупан расположиви износ достићи 627 милиона евра за ову годину, али да српске власти не намеравају да повлаче та средства (зато ће да продају Телеком)
  • ФАКТИ: Ако Александар Вучић сам озбиљно схвата оно што је у „Ћирилици“ рекао - да је на удару страних служби и домаћег олоша зато што прави јаку Србију којој нико неће наређивати као да је вазална територија - онда би морао да ММФ саопшти: Неће тако моћи, нећете ми ви прописивати, ја сам грађанима Србије обећао да ће „повећања“ бити и - има да га буде.  И да његове поклисаре упозори: у супротном, проћи ћете као у Орбановој Мађарској. Само, тешко да ће „јаки лидер“ бити толико јак. Пре ће бити да је самохвалисање из „Ћирилице“ било и у функцији амортизера за ММФ-ово: не може! Да народ буде у паници: нека ђаво носи и плате и пензије, нека нам Вучић узме све до последњег динара - само да Србија не изгуби свог драгоценог „јаког лидера“

        МИСИЈА Међународног монетарног фонда одобрила је трећу ревизију стенд бај аранжмана са Србијом, и подигла прогнозу раста БДП Србије за 2015, годину на 0,75 одсто, са 0,5 одсто колика је претходно била. 

        ММФ је одобрио и повећање плата и пензија у наредној години, а све то након завршетка разговора мисије ММФ са Владом Србије, којима је успешно окончана трећа ревизија аранжмана Србије с том међународном финансијском институцијом.

        Окончањем треће ревизије Србији ће бити на стављено на располагање додатних 89,6 милиона евра, чиме ће укупан расположиви износ достићи 627 милиона евра за ову годину.

        Међутим, српске власти су најавиле да не намеравају да повлаче средства расположива у оквиру аранжмана, подсећа ММФ. 

        У саопштењу достављеном из Канцеларије ММФ у Београду, констатује се да се наставља консолидација економског опоравка Србије, подржана снажним политикама и побољшаним поверењем, те је зато и ревидирана највиша пројекција реалног раста БДП-а за 2015. на 0,75 процената, а за 2016. годину на 1,75 процената.

        Побољшање фискалне ситуације до сада, уз планирано повећање акциза на гориво, отворило је простор за скромно повећање пензија у 2016. години, као и за одређена циљана повећања зарада са намером да се смање разлике у зарадама у сектору опште државе, наводи се у саопштењу.

        Уз то се подсећа да укупна потрошња на зараде и пензије треба да настави да се смањује као удео БДП-а ка средњорочним циљевима од седам, односно 11 процената БДП-а.

        „Инфлација је под контролом, и тренутно износи 1,4 одсто. Фискални резултати у 2015. су бољи него што смо пројектовали првобитно. Дефицит сектора опште државе у 2015. пројектован је на нивоу 4,1 процената БДП-а, и то представља бољи резултат од оног сто смо очекивали“, истакнуто је у саопштењу ММФ.

        ММФ је такође констатовао да су фискални резултати добри и у трећем кварталу, да се реформе финансијског сектора одвијају у складу са планом, те да се поздрављају реформе, које доносе добре резултате.

        Мисија Међународног монетарног фонда, коју предводи Џејмс Роуф, посетила је Београд у периоду од 29. октобра до 10. новембра 2015. године, ради разговора о трећој ревизији станд-бy аранжмана из предострожности који је Србија склопила са ММФ-ом.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари