МЕКАЛИСТЕР: ЕУ и NATO се не свиђа што Путина поздравља 4.500 српских војника

УЛТИМАТУМ: „НОВИ КАЦИН“ УПОЗОРИО СРБИЈУ ДА МОРА САЧУВАТИ СВОЈУ ПРОЕВРОПСКУ ОРИЈЕНТАЦИЈУ И ПОСЛЕ ПУТИНОВЕ ПОСЕТЕ

Дејвид Мекалистер 

  • Дејвид Мекалистер (43) шкотског је порекла и поседује и британски пасош. Од 2010. до 2013. био је премијер немачке покрајине Доње Саксоније, а пре тога шеф посланичке групе у покрајинском парламенту и шеф покрајинског огранка CDU
  • ФАКТИ: Ево их: шкрипе зубима и већ посежу за полупретњама. Испостављају прикривене ултиматуме. Известилац Европског парламента за Србију - да нико не би био у заблуди - чак говори у име NATO! А још - као да је Американац - не зна ни историју, па тврди да су „немачки нацисти пред југословенским партизанима и Црвеном армијом напустили Београд“. Значи: борби није ни било, Руси нису гинули за ослобађање Београда! Ови, изгледа, хватају залет

          НОВИ известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да ЕУ и NATO не гледају благонаклоно на то што руског председника Владимира Путина у Београду поздравља 4.500 српских војника и да Брисел очекује да Србија сачува своју проевропску оријентацију и после Путинове посете.

           „Посета председника Путина Београду са историјског становишта је разумљива. Обележава се Дан ослобођења као успомена на 20. октобар 1944. године када су немачки нацисти пред југословенским партизанима и Црвеном армијом напустили Београд“, рекао је Мекалистер у интервјуу радију Дојче веле, првом откад је ступио на нову функцију.

          Према његовим речима, потпуно је разумљиво да је то важан датум за људе у Србији.

           „Истовремено, званичници, не само овде у Бриселу, него и у Вашингтону, наглашавају да идеја по којој председника Путина и његовог војног заповедника поздравља 4.500 српских војника није нешто на шта NATO и ЕУ благонаклоно гледају“, казао је он.

          Упркос томе изразио је очекивање да ће Србија да сачува своју проевропску оријентацију и после посете Путина, као и да ће мирно решење украјинске кризе остати приоритет за ЕУ.

          Мекалистер је, такође, изразио жаљење због инцидента на утакмици Србија-Албанија и оценио да то јасно показује да процес помирења у региону мора да обухвати не само власти, већ и цивилно друштво и цео народ.

          Коментаришући најаве Брисела да у наредних пет година неће бити проширења, он је поручио да Србија може да се прикључи ЕУ када за то буде спремна, мада је, како је приметио, јасно да ниједна земља кандидат још није спремна за такав корак.

           „Земља је на добром путу, али има још много да пређе“, рекао је европски посланик из редова владајућих немачких демохришћана канцеларке Ангеле Меркел.

          Да ли ће Србија и када постати део ЕУ зависи највише од реформи које је спремна да спроведе током следећих година, додао је и ту у првом реду мисли на нормализацију односа с Приштином и владавину права.

          Мекалистер је рекао да се пријавио за позицију известиоца ЕП за Србију зато што верује да ЕУ није затворила врата и да независне европске земље које деле европске вредности и уверења морају да добију шансу за чланство у ЕУ.

           „Србија је направила свој избор у правцу ЕУ, а ЕУ мора да остане предана политици проширења“, истакао је он и нагласио да се тај процес заснива на напретку, а не на датумима.

          Мекалистер је, такође, најавио да ће, у својству известиоца, посетити Србију у новембру како би на лицу места стекао утиске, а да ће први извештај поднети највероватније у фебруару или марту.

           „Очекује ме посао на не баш лаким питањима, а сви знамо да неће бити ниједног поглавља у преговорима о чланству које неће бити компликовано“, рекао је он и додао да ће, у зависности од напретка, поглавља бити отварана када буду спремна за отварање.

          Он је подсетио да Извештај о напретку Србије наглашава важност даљег јачања владавине права и неопходност мера за економски опоравак Србије, побољшање стандарда у области правосуђа и сузбијања корупције.

           „Управо је инсистирање на независном и ефикасном судству као предуслову за борбу против корупције и организованог криминала врло важно за нас“, истакао је Мекалистер.

          Србија, према његовим речима, мора да спроведе и структурне реформе, првенствено у области јавних предузећа.

          У Извештају има и „критика на рачун медијског окружења, односно слободе изражавања. Уочено је слабљење слободе и независности медија“, приметио је он.

          Говорећи о усклађивању спољне политике Србије, Мекалистер је оценио да је Београд ове године успорио ту хармонизацију и да на дуже стазе то мора да учини.              

           „За сада нема назнака да би Србија могла да се придружи мерама које је ЕУ увела против Русије, а које се односе на кризу у Украјини. Схватам да Србија са Русијом има посебне, не само политичке, већ и економске и, посебно, енергетске односе“, рекао је он.

          Дејвид Мекалистер (43) шкотског је порекла и поседује и британски пасош.

          Од 2010. до 2013. био је премијер немачке покрајине Доње Саксоније, а пре тога шеф посланичке групе у покрајинском парламенту и шеф покрајинског огранка CDU.

          На функцији изасланика ЕП за Србију наследио је словеначког европарламентарца Јелка Кацина.

          Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари