Мађарска излази из кризе: одрекла се ММФ, смањила порез мањим фирмама

УВЕЛИ ТРОГОДИШЊИ ПОРЕЗ ВЕЛИКИМ ФИРМАМА И ПОСЕБАН ПОРЕЗ НА ТРАНСАКЦИЈЕ БАНАКА, А ОСИГУРАЊА ПЛАЋАЈУ 5,8 ОДСТО НА ПРЕМИЈЕ

        Виктор Орбан

  • Орбанова влада банкама дала ултиматум да до 1. новембра ове године конвертују све кредите с валутном клаузулом у форинте - или ће их држава конвертовати
  • ФАКТИ: Многи међу нама вероватно ће помислити: па и Србија може да крене тим путем. Е, не може! Онај ко „увезе“ Лазара Крстића себи је унапред затворио тај пут! Орбана су изабрали Мађари и он реализује свој изборни програм. А ми имамо Николића, Дачића и Вучића који су се дочепали власти обећавајући Србима све што су они волели да чују, а сада реализују само оно што је по вољи Вашингтона, Лондона, Брисела и Берлина, ММФ и Светске банке! Они траже новац у својој земљи, већ новим страним кредитима, у Емиратима и Азербејџану...

          МАЂАРСКА је кренула са дна рецесије, а рецепт за излазак из економске кризе гласи: разлаз са ММФ-ом, поскупљење кредита већим фирмама и смањивање мањим, плус - забрана кредита у страним валутама.

          Мађарски председник Орбан и његова странка „Фидес“ затекли су дуг од 80 милијарди евра.

          Мађарски парламент усвојио је низ закона и пакет економских мера са циљем реформе мађарске економије.

          Уследило је смањење пореза малим фирмама, које свугде у свету запошљавају највећи број људи. Порез за фирме чија добит не прелази 1,75 милиона евра смањен је са 19 на 10 одсто. Уведен је и јединствени порез на плате, који износи 16 одсто.

          Такође, мађарска влада је прекинула преговоре са ММФ-ом и, супротно препорукама међународних институција, уместо задуживања одлучује да средства потражи у унутрашњим изворима.

          Уведен је посебан, привремени порез на три године за велике фирме, па је у буџет ушло 1,3 милијарде евра већ на крају прве године.

          Уведен је и посебан порез за банке и осигурања. Банкарски порез износи 0,45 одсто њиховог биланса, док осигурања плаћају порез од 5,8 одсто на премије.

          Мађарска влада забранила је кредите у страним валутама, јер је било великих проблема са кредитима у швајцарским францима, а још је банкама забрањенила пословање са ризичним финансијским инструментима.

          Банкама је дат ултиматум да до 1. новембра ове године конвертују све кредите с валутном клаузулом у форинте, или ће их држава конвертовати.

          Након тога, Мађарска се ослободила прекомерног дефицита, те је дефицит сада унутар границе од три одсто.

          Стање се поправило, па економисти предвиђају економски раст Мађарске од 2,6 одсто.

          (Срна)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари