ЕУОБСЕРВЕР: Србија је поводом Косова прихватила све што је од ње Брисел тражио

„ЕВРОПСКИ ПОРТАЛ“: ПРВО ПОГЛАВЉЕ БИЋЕ ОТВОРЕНО ДО КРАЈА 2015.,

АЛИ СВЕ МОЖЕ ТРАЈАТИ - ГОДИНАМА

Мустафа, Могерини и Вучић

  • ФАКТИ: Ово је само још једна потврда да је велики Вучић послушно прихватио све што му је ЕУ тражила. А пошто он тврди да је све што је прихватио добро за Србију и Србе на КиМ, онда то води ка једном једином закључку: да Европска унија воли Србију и Србе на КиМ и да толико брине о њиховим интересима да чак Вучића присиљава да то реализује (говорио је о „тешким одлукама“). С обзиром на то да у ЕУ и преко ЕУ главну реч према Србији воде они који су били главни у бомбардовању ’99. и у њеном разбијању - јасно је да оно што је Вучић управо прихватио у Бриселу није добро ни за Србију ни за Србе на КиМ

       „ПАКЕТ“ договора с Приштином отвара пут Србији ка Европској унији, али ће одлука о отварању првог поглавља у преговорима о чланству сачекати на годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије у европским реформама.

        То наводе извори у седишту ЕУ који подвлаче да су у уторак постигнути договори Београда с Приштином „јасан корак у ваљаном правцу“, пише европски портал ЕУобсервер.

        „Србија је прихватила све што је од ње тражила Европска унија“, рекли су европске дипломате, али су предочили да ће ЕУ најпре сачекати на објављивање годишњег извештаја (ЕК) у октобру да би донела званичну одлуку о почетку преговора.

        „Имајући на уму финансијску кризу у Грчкој и све већу кризу с мигрантима у региону... прикључење Србије ЕУ је постало геополитичко питање“, истиче се у чланку ЕУобсервера и наводи да су и „настојања Русије да стекне већи уплив у региону такође део интереса ЕУ да стабилизује Србију и суседе“.

        Извори бриселског портала су истакли да ће разматрање могућности за отварање првог поглавља у преговорима о чланству ЕУ-Србија у стручно-техничкој равни почети идуће недеље у Савету министара. Европска комисија и Европска служба за спољне послове, на челу с Федериком Могерини, ће кренути у припрему извештаја о поглављу 35 које се тиче нормализације односа Београда с Приштином.

        „Ако тај извештај буде повољан, онда ће амбасадори и потом министри чланица ЕУ одлучити кад ће почети преговори“, додаје се у тексту и каже да „српске власти очекују да то буде крајем године, с тим да се заврше 2018“.

        У чланку ЕУобсервера се напомиње да „с обзиром на економску кризу и замор од проширења у земљама чланицама, као и нестабилну ситуацију у Србији и на Западном Балкану, тај процес се може отегнути годинама“.

        „И док Косово и даље јако заостаје за стандардима ЕУ и не признају га пет држава Уније, питање да ли би Србија и Косово требало да буду истовремено примљени у чланство ЕУ такође може постати проблем за улазак Београда у редове европске двадесетосморице“, сматра ЕУобсервер.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари