Ђурић мантра да је Вучић у Бриселу победио са 5:0 и да је Мустафа радио против шиптарских интереса
- 18:59 26.08.2015.
- 5 коментара
- Штампај
КО ПОВЕРУЈЕ - И НА НАРЕДНИМ ИЗБОРИМА ЋЕ ГЛАСАТИ ЗА СНС ИЛИ СПС
Марко Ђурић
- ЗСО ће имати - тврди директор Канцеларије за КиМ Марко ЂУРИЋ - политичке органе карактеристичне за аутономне целине, скупштину која ће доносити политичке одлуке и самостално одлучивати о садржини Статута, самостално ће га и усвојити
- ЗСО ће, додао је, бити власник покретне и непокретне имовине и моћи ће да оснива компаније, а то је „суштинска карта“ и у будућим преговорима о имовини
- „ЗСО је од јуче непромењива категорија. Са оваквом Заједницом имамо оквир од кога нема одступања, можда ће се мењати политичари у покрајини, али оквир остаје и то се неће променити“
- „Овим споразумима осигурали смо да Србија рачуна на подршку за отварање поглавља“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре и додао да смо тиме решили велики проблем који је стајао на путу тих интеграција
- ФАКТИ: Ђурићеве тврдње - кад би биле истините - значиле би да је Александар Вучић не само давао „голове“ Могерини и Мустафи, него и да свог катастрофалног пораза нису свесни ни они ни сви који иза њих стоје, а држе шапу на „поглављима“ за чије отварање Вучић и његов режим жалосно мољакају. А тако ствари, напросто, не могу стајати. Српски непријатељи међу Вучићевим пријатељима нису променили ни ћуд ни длаку! Они знају шта раде и за шта им, поред осталог, и „поглавља“ служе. А то значи: ако су сви задовољни од Могерини до Кирбија - Србија има разлога да кука. Колико год Ђурић и Вућић тврдили да утакмице добијају са 5:0 или 100:0
ДИРЕКТОР Канцеларије за КиМ Марко Ђурић изјавио је данас да ће Заједница српских општина имати конкретна извршна овлашћења, да ће запослени имати статус државних службеника, што значи да је ЗСО јавна институција, као и да ће бити директно финансирана из Србије, а ослобођена свих пореза, царина и дажбина институцијама у Приштини.
„То што су понављали албански политичари, да ЗСО неће бити ништа више од невладине организације - пало је у воду пред текстом усаглашеним између нашег и покрајинског премијера“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре.
Он је нагласио да је ЗСО, као темељ опстанка српског народа на КиМ, добила свој политички и формални темељ у споразуму који је јуче услаглашен у Бриселу.
Запослени у ЗСО имаће статус државних службеника, и то је уписано у принципе споразума и значи да је „Заједница и званично јавна инситутција“.
„То говори о овлашћењима - ЗСО ће имати политичке органе карактеристичне за аутономне целине, скупштину која ће доносити политичке одлуке и самостално одлучивати о садржини Статута, самостално ће га и усвојити...“, казао је Ђурић.
Ђурић је поновио да ће ЗСО самостално одлучивати о садржини Статута, а да ће гаранције за његову „владиност давати влада у Приштини, која ће за ту сврху донети посебну уредбу, коју ће потврдити Уставни суд“.
Нагласио је да ЗСО има нешто што никада ни једна институција у претходних 15 година није имала - а то су директне институционалне везе са Србијом.
„ЗСО, и тако написмено стоји, биће директно финансирана од стране Републике Србије, а ми ћемо отворити врата и за међународне донације за шта је већ исказано интересовање“, рекао је Ђурић.
ЗСО ће, како је додао, имати и Веће, као извршни орган заједнице, које ће спроводити одлуке Заједнице које доноси Скупштина, а одлуке ће бити извршне и обвезујуће за грађане на територији Заједнице.
„Тај борд ће бити ослоњен на јаку администрацију, сачињену од људи који имају статус државних службеника“, казао је Ђурић.
Додао је да ће ЗСО бити у економском смислу самостална, изузета од пореза, сарина и било каквих дажбина институцијама у Приштини.
„То можда и више говори о њеном аутономном карактеру и суштинском институционалном месту у нашем и покрајинском систему“, нагласио је Ђурић.
Упитан на који начин ће Србије финансирати ЗСО, Ђурић је одговорио - „најдиректније“ и прецизирао да ће финансирање ићи и преко институција и директно из буџета Србије.
ЗСО ће, додао је, бити власник покретне и непокретне имовине и моћи ће да оснива компаније, а то је „суштинска карта и у будућим преговорима о имовини“.
На питање шта значи последња тачка споразума у којој се наводи да ће за годину дана, у складу са Чланом 5 Бриселског споразума, поново бити размотрено функционисање ЗСО, Ђурић је рекао да тај члан предвиђа да институције у Приштини пренесу додатне надлежности на Заједницу.
„Та одредба споразума служи за политичко снажење заједнице у будућности“, нагласио је Ђурић.
Срби ће, како је истакао, бити у позицији да први пут у потпуности одлучују о својој судбини, а ни једно радно место неће бити изгубљено, већ ће се отворити могућност да се нови људи запосле.
„Сви они који су и до сада радили у здравству и образовању у нашем систему, наставиће у том систему да раде. Сви циљеви ЗСО су усмерени на опстанак српског народа на КиМ, а председник ЗСО ће имати функцију представљања српског народа како на КиМ, тако и изван покрајине“, казао је Ђурић додајући да ће председник ЗСО моћи да „допре до свих оних средина где је српски народ у већини“.
Ђурић је поновио да ЗСО има циљ да јача и снажи положај нашег народна на КиМ, а не да ограничава отежава или поткопава било чији положај и поручио: „Немају разлога да буду незадовољни или стрепе од снажне Заједнице која је договорена“.
„ЗСО је од јуче непромењива категорија. Са оваквом Заједницом имамо оквир од кога нема одступања, можда ће се мењати политичари у покрајини, али оквир остаје и то се неће променити“, нагласио је Ђурић.
Он је захвалио општини Гора која је, како је рекао, прва подржала постизање спорзаума о ЗСО.
Енергетски систем на северу Косова и Метохије остао је у нашим рукама, као и прекидач за струју, поручио је Ђурић и нагласио да је то велика победа Србије.
Србија и Електропривреда Србије (ЕПС) и наставиће преко својих ћерки компанија да снабдевају и дистрибуирају струју становницима севера КИМ, рекао је Ђурић, на конференцији за медије, поводом постигнутих договора у Бриселу.
Он је додао да је од споразума о енергетици највише стрепео због економских и политичких последица тог споразума, али је истакао да је енергетски систем на северу Косова и Метохије остао у нашим рукама, што је велика победа Србије.
Ђурић је рекао да треба учинити све да ћерке компаније ЕПС-а буду економски одрживе и да се побољша наплата струје на северу КИМ.
Споразумом се не прејудицира статус имовине, рекао је Ђурић, одговарајући на питање новинара о статусу трафостанице Валач и хидроелектране и акумулације Газиводе.
Успели смо да избегнемо замку Приштине и заштитили смо нашу имовину, рекао је Ђурић и додао да је „наша имовина, наша имовина и да ће тако остати и у будућности“.
Ђурић је додао да што се тиче статуса имовине, постоји једна реченица у којој они (Приштина) тврде да је „све њихово и реченица којом се констатује да је та имовина, имовина Србије“.
Ђурић поновио је да је јуче у Бриселу постигнут резултат 5 :0 и навео да је ту мислио и на четири потписана споразума али и на то што ће они омогућити отварање поглавља и убрзани пут европских интеграција Србије.
„Овим споразумима осигурали смо да Србија рачуна на подршку за отварање поглавља“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре и додао да смо тиме решили велики проблем који је стајао на путу тих интеграција.
Подсетио је да су неке важне земље тражиле квалитетан искорак у разговорима и оценио да смо то постигли.
Навео је и да је премијер Александар Вучић већ добио бројне честитке због постигнутих споразума од значајних лидера ЕУ и поновио да се и из тога може закључити да можемо очекивати убрзање европских интеграција.
Говорећи о споразуму о телекомуникацијама Ђурић је рекао да ће Косово бити уписано са звездицом и фуснотом и број који ће користити бити уписан као географска област у саставу Србије.
Српска компанија ће имати несметану лиценцу за рад и неће бити никаквог основа да се дешавају сечења каблова у којој читаве енклаве остају без мобилног.
Ђурић је додао и да ће део дигиталног спектра припасти српским медијима те да ће и централној државној ТВ и свим осталим медијима бити омогућено да емитују програм без ометања сигнала и других препрека.
Он је рекао и да је споразумом о мосту на Ибру изборено разграничење јужне и северне Косовске Митровице и да је омогућено да нема више покушаја упада и етничког освајања територије као што је то био случај у Брђанима.
Добили смо решење које нам гарантује да нема „никакве окупације северне Косовске Митровице“, констатовао је Ђурић и додао да ће улица Краља Петра бити претворена у пешачку зону и да је тим споразумом заштићена Косовска Митровица.
Ђурић је рекао да коментари који се чују у Приштини само значе понављања фразе да је Косово независно и ништа више од тога.
„Ко губи има право да се љути“, закључио је Ђурић.
Вучић одиграо сјајну „шаховску партију“ у Бриселу
Премијер Србије Александар Вучић је заједно са српским тимом одиграо сјајну „шаховску партију“, захваљујући којој смо дошли до јучерашњег споразума после три године преговора и више од 150 посета Бриселу, поручио је Ђурић.
„Споразум није само резултат једнократног напора, већ мудре и промишљене политике“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре у Влади Србије. Он је објаснио да је председник Владе Србије имао разрађену стратегију и начин комуникације за сваког члана преговарачког тима друге стране са којима смо разговарали, као и са сваким представником међународне заједнице.
„Само захављујући добро одиграној шаховској партији, добили смо ЗСО“, истакао је Ђурић додајући да је то успех без преседана.
Танјуг
Додај коментар