Дачић уверен да је његов разговор са Ђукановићем од историјске важности

НИШТА ОД ДОГОВОРА БЕОГРАДА И ПОДГОРИЦЕ О ДВОЈНИМ ДРЖАВЉАНСТВИМА

  • Мило Ђукановић је нагласио да су Србија и Црна Гора показале велику зрелост када су се раздвојиле у државно-правном смислу, јер су сачувале сопствену и регионалну стабилност, а управо та способност их данас чини респектабилним учесницима процеса евроинтеграција
  • Ивица ДАЧИЋ: Одлука Подгорице да призна једнострано проглашену независност Косова била је погрешна. Али, ако смо нормализовали односе са свим западним државама које су признале независност Косова и које су биле промотери и спонзори те независности - нећемо ваљда са Црном Гором да вежабамо инаћење?
  • Оценивши да се далеко одмакло у примени бриселског споразума, Дачић је навео да је управо данас обављен разговор са представницима полицијске администрације са севера Косова који су подржали владину политику, чему је, како је рекао, доказ и то што је 338 њих прихватило да буду пензионисани и да наставе рад у косовској полицији
  • ФАКТИ: Па како да вежба инаћење на Црној Гори кад и његова влада и партија иду Миловим путем у односима са Шиптарима? Ђукановићева политика према Приштини је – будућност за Дачићеву и Вучићеву политику. Ђукановић, напросто, говори и ради оно што њих двојица још не смеју потпуно отворено

         ПРЕМИЈЕРИ Србије и Црне Горе Ивица Дачић и Мило Ђукановић сложили су се данас у Београду да односи између двеју држава иду узлазном путањом, а Дачић је поручио да Србија нема никакве скривене намере према Црној Гори - ни по питању њене државности ни у односу на будућност.

         „Потребно је да се релаксира неприродна ситуација у којој су односи између Србије и Црне Горе били оптерећени непотребним питањима која су била у супротности са заједничким расположењем између народа“, рекао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре у Палати Србија.

         Према Дачићевим речима, све о чему је данас разговарао са Ђукановићем, као и оно о чему су разговарали током његове раније посете Подгорици, од историјске је важности за две државе и два народа.

         „Констатујем да данас није било никаквог спорног питања које не бисмо могли да решимо дијалогом. Ово је велики корак напред“, поручио је Дачић.

         Ђукановић се сложио са Дачићем да односи иду узлазном путањом и изразио задовољство што је у посети пријатељској Србији, констатујући да у односима двеју држава нема ниједног озбиљног проблема а поготово не нечега што је налик нерешивом проблему.

         „Осим онога што нас везује из историје, везују нас и вредности које делимо и заједнички циљеви - да Црна Гора и Србија буду део уједињене европске породице, што захтева реализацију захтевних реформи. Нема ниједног озбиљног проблема у односима између двеју земаља“, рекао је црногорски премијер.

         Ђукановић је нагласио да су Србија и Црна Гора показале велику зрелост када су се раздвојиле у државно-правном смислу, јер су сачувале сопствену и регионалну стабилност, а управо та способност их данас чини респектабилним учесницима процеса евроинтеграција.

         Истакавши да очекује да Црна Гора постане у наредним годинама једна од најдинамичнијих инвестиционих дестинација, Ђукановић је нагласио да су врата Црне Горе отворена за инвестиције из Србије и за сарадњу у свим областима, а посебно у области производње хране која је дефинисана као приоритетна шанса.

         Објашњавајући да већ у овом тренутку постоји велика спољнотрговинска размена, од око 720 милиона евра у прошлој години, Дачић је рекао да на црногорској страни постоји висок дефицит у спољнотрговинском билансу, што можда најбоље може да се реши заједничким пројектима у прехрамбеној инсдустрији.

         Навео је да је логична и сарадња у области енергетике, као и саобраћајне инфраструктуре, пре свега у луци Бар,али и на железничком правцу Београд-Бар, који ће бити логичан наставак будуће осавремењене пруге Будимпешта-Београд.

         Када је реч о националним мањинама, српској у Црној Гори и црногорској у Србији, двојица премијера су разговарала, како су рекли, на зрео начин.

         „Питања треба да решавамо на начин на који се то чини у савременом свету. Србија је заинтересована за положај српског народа у Црној Гори, исто као што поштујемо интересовање Црне Горе за положај црногорског народа у Србији и зато мотивишемо српски корупус у Црној Гори да буде што активнији део политичког спектра“, рекао је Дачић.

         Ђукановић је подсетио да је влада на чијем је челу у неколико наврата упутила јавни позив српским партијама које нису биле тако склоне оваквом државно правном статусу Црне Горе да уђу у власт, јер би то било добро за политичку хомогенизацију и развој унутрашњег поверења у Црној Гори.

         У разговору о двојном држављанству премијери су констатовали да две државе имају различите концепте за решавање тог питања и да је у овом тренутку тешко доћи до компромиса.

         Дачић је с тим у вези истакао да „не треба од тога правити никакву драму“, а Ђукановић је нагласио да ће се временом и са све мањим политизовањем овог питања отворити простор за нека компромисна решења.

         Две државе, како је објаснио Дачић, на то питање данас различито гледају под утиском догађаја упрошлости, али ће у бодућности, уверен је, бити могуће радити на приближавању ставова.

         „За сада није могућ компромис око двојног држављанства. У будућности можда можемо радити на релаксацији тог питања, како се оно више не би третирало као питање у вези са државно-правним статусом Црне Горе“, рекао је Дачић.

         Црногорски премијер је, одговарајући на питање да ли је са српским званичницима разговарао о случају Шарић, објаснио да је било речи о полицијској и правосудној сарадњи али не и о том конкретном случају.

         „Са господом Вучићем и Дачићем афирмисали смо оно што су домети већ унапређене полицијске сарадње и правосудних органа. Говорили смо о конкретним случајевима где је та сарадња уродила плодом, где су пресечени неки криминални канали и где је већ дошло до хапшења“, рекао је Ђукановић и додао да се нада да ће успешна сарадња водити и решавању случаја Шарић.

         Дачић је изјавио да сматра да је одлука Подгорице да призна једнострано проглашену независност Косова била погрешна, али да Србија нема намеру да се због тога инати с Црном Гором.

         „Тај проблем у нашим односима је настао пре неколико година. Ако смо нормализовали односе са свим западним државама које су признале независност Косова и које су биле промотери и спонзори те независности, нећемо ваљда са Црном Гором да вежабамо инаћење. Ми сматрамо да је то била грешка, али је и грешка наших руководстава што нису предлагала решења“, рекао Дачић.

         Он је истакао да Ђукановић, и поред разлике у погледима две државе о Косову, има разумевање за ставове Србије о напретку и тешкоћама кроз које представници Београда пролазе у бриселском дијалогу.

         Подсетивши да се далеко одмакло у примени бриселског споразума Дачић је навео да је управо данас обављен разговор са представницима полицијске администрације са севера Косова који су подржали владину политику, чему је, како је рекао, доказ и то што је 338 њих прихватило да буду пензионисани и да наставе рад у косовској полицији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари