Дачић срећан у Бриселу са бриселским погледом на Србију и српску историју

УВЕРЕН ДА ЈЕ ПОЧЕТАК ЊЕГОВИХ И ВУЧИЋЕВИХ ПРЕГОВОРА СА ЕУ НАЈВАЖНИЈИ ДОГАЂАЈ ЗА СРБИЈУ ПОСЛЕ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА

  • Одговарајући на питање косовског новинара у Бриселу - да ли формулација о правно обавезујућем споразуму значи да ће Србија на крају процеса придруживања морати да призна независно Косово - Дачић је рекао да ми као држава не водимо приватне разговоре, те да није његов посао да тумачи документа ЕУ, мада, како је рекао „ни нама, као ни њима, није сасвим јасно шта то значи, јер се став чланица ЕУ у погледу Косова разликује“
  • ФАКТИ: Ево која премијерска памет води Владу Србије: за Ивицу Дачића је почетак нечега што се може завршити ничим, најважнији догађај за његову земљу од Другог светског рата до данас. Дакле: већи од губљења државне везе са Црном Гором, већи од губитка Косова и Метохије (у чему он, Вучић и Николић учествују тако ревносно и са таквим заносом као да су на челу Србије Чедомир Јовановић, Вук Драшковић и Ненад Чанак), већи и од стварања Републике Српске… Заправо, питање је само једно: ко иде за оваквим вођом и како себе доживљавају они који за овакву политику гласају?

         ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић оценио је да је данашњи почетак преговора најважнији догађај за Србију после Другог светског рата.

         „У историјском смислу ово ће даље одредити наш пут“, рекао је Дачић на прес конференцији поводом почетка преговора Србије са ЕУ.

         Он је додао да пре 18 месеци, када је формирана влада, то што се данас догодило није било очекивано.

         „Ми смо вас изненадили“, рекао је премијер и приметио да је нека друга власт данас у Србији, славило би се седам дана, али ова влада то неће урадити, јер је чека тежак рад.

         „Наш народ је ово заслужио“, закључио је Дачић.

         Дачић је изјавио да процес придруживања Србије ЕУ није питање које се тиче статуса Косова.

         Одговарајући на питање косовског новинара у Бриселу - да ли формулација о правно обавезујућем споразуму значи да ће Србија на крају процеса придруживања морати да призна независно Косово - Дачић је рекао да ми као држава не водимо приватне разговоре, те да није његов посао да тумачи документа ЕУ, мада, како је рекао „ни нама, као ни њима, није сасвим јасно шта то значи, јер се став чланица ЕУ у погледу Косова разликује“.

         „Процес придруживања ЕУ није питање које се тиче статуса Косова.

         Наша позиција у вези са статусом Косова се не мења и никада није била предмет разговора“, подвукао је Дачић и додао да му је жао што се данас ништа не потписује, јер би „онда могао своје пенкало да стави у музеј као Божидар Ђелић“.

         Дачић је још у шаљивом тону приметио: „Толико нас хвале овде да скоро да нам није потребан министар спољних послова“.

         Дачић је изјавио да у овом тренутку нема елемената за склапање новог споразума Београда и Приштине, већ се треба усредсредити на спровођење онога што је већ договорено у априлу прошле године.

         „До следећег споразума тек треба да дође, али за то још не постоје елементи“, рекао је Дачић одговарајући на питање новинара може ли се након првог споразума о нормализацији из априла 2013. може очекивати и други током ове године.

         „Још се ради на примени онога што је раније договорено“, рекао је премијер наводећи да су отворена питања везана за правосуђе, формирање Заједнице српских општина, као и поједине теме о којима је постигнута само начелна сагласност попут телекомуникација и енергетике.

         Навео је да постоје и проблеми о којима тек треба разговарати, као што је имовина, статус Српске православне цркве и српског културног наслеђа на Косову.

         „Тамо ускоро предстоје парламентарни избори, па треба видети под којим би условима Срби могли да учествују на њима“, подсетио је Дачић, напомињући да се договори о набројаним питањима не могу постићи током једне или две рунде дијалога са косовским премијером Хашимом Тачијем у Бриселу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари