Дачић признаје да се Вучићев режим боји да Србија не прође најгоре и извуче дебљи крај

О СВОЈОЈ ОДГОВОРНОСТИ - АКО СЕ ТО ДОГОДИ - НАРАВНО НИ РЕЧИ

Ивица Дачић

  • „Европа без граница је била основни циљ ЕУ у протеклих 20 година и зато је важно да ЕУ види може ли да пронађе одговор на ову тему, ово је очигледно највећа криза са којом се суочава Европа после Другог светског рата“
  • ФАКТИ: Србија има шефа дипломатије који тврди да су мигранти изазвали највећу кризу после Другог светског рата. На страну да ли је то тако, али тај министар се не усуђује ни да зуцне да су водеће земље ЕУ, заједно са САД, главни кривци за мигрантску кризу и да је ово што се догађа у највећој мери организовано у Вашингтону, Берлину, Бриселу и Лондону. А да све буде горе - и Дачић и Вучић знају да је то тако и послушно играју своје жалосне улоге ситних периферних вазала…

        ПОТПРЕДСЕДНИК владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је време да ЕУ доносе јединствену политичку одлуку о томе како да се избори са мигрантском кризом и да Србија не сме да извуче дебљи крај зато што се налази између два крака ЕУ.

        Дачић је за РТС рекао да је до сада око 150.000 миграната прошло кроз Србију и да је свега 600 њих затражило азил.

        Он је поручио да затварање граница и постављање жице не доприносе побољшању односа у региону, а да је Србија показала да је спремна да пружи помоћ и да је поступила много више европски од неких земаља које су чланице ЕУ.

        „Мигрантска криза која потреса Европу само је доказ да ЕУ већ дуже време не успева да изнедри заједничку политику и пронађе решење везано за ирегуларне миграције. Гледамо како да Србија не постане једна од највећих жртава таквог приступа“, рекао је Дачић.

        Он је казао да свака земља има различит приступ унутар ЕУ, да зато долази до конфликата и великих оптужби, блокаде саобраћаја, затварања граничних прелаза и да Србија због тога не треба да испашта.

        „Веома су ретке ситуације да се затворе гранични прелази за путнички саобраћјај, а да не говорим о штети коју трпи економија, обични грађани  који путују“, рекао је Дачић подсећајући да је идуће недеље заказан  хитан ванредни састанак шефова држава и влада ЕУ.

        Након тога ће у Србију доћи комесар за проширење Јоханес Хан и видеће се "да ли ће се отворити неки заједнички став", додао је шеф српске дипломатије.

        „Ми се нажалост налазимо између два крака ЕУ. Са једне стране су Грчка и Бугарска одакле нам долазе мигранти без икакве регистрације која је потребна. Са друге стране имамо Мађарску и Хрватску које подижу ограде и затварају путеве“, напомиње Дачић.

        На питање ко ће платити највећу цену због избеглица, министар спољних послова је одговорио да „Србија не сме да постане једна од највећих жртава и извуче дебљи крај“.

        „Сигурно ћемо и даље поступати људски коректно и наравно штити свој национални и државни интерес у том погледу и тражити решење прихватљиво за све“, рекао је Дачић.

        Упитан каква врста помоћи је потребна Србији, он је одговорио да ЕУ сада одваја одређена средства за Србију и Македонију, као и друге земље које су погођене кризом, али да то нису само финансијска средства, већ и техничка помоћ.

        Најважнија помоћ, казао је, била би  би доношење заједничке политичке одлуке о решавању проблема миграната.

        Дачић је казао да „Србија нема кризу парализе целог система“ што се, на пример, дешава у Хрватској и да је прихват миграната урађен веома одговорно и без било какве помоћи са стране.

        Он је казао да Србија жели да сачува добре односе са земљама у ближем окружењу и да је затварање граница и постављање жица ружно и штетно.

        „Европа без граница је био основни циљ ЕУ у протеклих 20 година и зато је важно да ЕУ види може ли да пронађе одговор на ову тему, ово је очигледно највећа криза са којом се суочава Европа после Другог светског рата“, рекао је Дачић.

        Он је казао и да Србија са званичницима ЕУ никада није разговарала о томе да се праве прихватни центри за дуготрајни смештај.

        „Србија се труди и ради на побољшању односа у Европи, и протекле три године је урађено много тога да се унапреде односи са Мађарском, зато инсистирамо да се ка овој земљи што пре отвори ауто-пут“, каже Дачић.

        Он је казао да ће током дана министри унутрашњих послова Србије и Мађарске разговарати о решавању проблема.

        Такође је констатовао да је велики број полиције и војске ангажован у европским земљама због избеглица и додаје да када би се исти тај број укључио у борбу против џихадиста, проблем масовних миграција ка Европи био би решен.

        Дачић је подсетио и да је конференција о мигрантима требало да буде одржана почетком октобра, а да се она сада више и не најављује.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари