Бриселски споразум на делу: Шиптарски суд у Пећи расписао потернице за 14 Срба

АДВОКАТ ПАНТОВИЋ: ВЕЋ ИМАМО „ЂАКОВИЧКУ ГРУПУ“ ОД 15 СРБА

ЗА КОЈИМА ЈЕ РАСПИСАНА ПОТЕРНИЦА

  • Владина Канцеларија за КиМ: „Није случајно што су потернице расписане за члановима породица које су се званично пријавиле за повратак у Метохију. Срби у Метохији, који су континуирано на мети физичких напада екстремиста, овако постају и жртве институционалног насиља и поручује им се да нису добродошли и да за њих нема повратка“
  • ФАКТИ: Може Вучићева Канцеларија да пише све што јој дозволе пред „иконом“ Бриселског споразума, али прогоњенима од тога неће бити ништа лакше. Они су примарно жртве Бриселског споразума и БГ-курса који уверава Србију да њу мрзе сви Срби који не воле њеног мрзитеља Џона Мекејна

        ОСНОВНИ суд у Пећи подигао је оптужницу против 14 Срба из Клине који се терете за тешко кривично дело ратног злочина почињеног током 1999. године на Косову и за њима је расписана потерница.

        Како је јавио Радио „Контакт плус” из Косовске Митровице, осумњичени Срби су из региона Пећи, а потерница за њима је достављена свим полицијским станицама на Косову, укључујући косовске прелазе и аеродром у Приштини.

        Суд у Пећи је ову одлуку донео у сарадњи са косовским специјалним тужиоцем за ратне злочине, а кривично дело које се осумњиченим Србима ставља на терет кажњиво је вишегодишњим затвором.

        „Један број осумњичених је по полицијским оперативним сазнањима ван Косова, док се за друге осумњичене не зна пребивалиште“, наводи се у потерници која је достављена Косовској полицији од стране суда а у коју је Радио „Контакт плус” имао увид.

        Неки од Срба за којима је расписана потерница налазе се у иностранству.

        Адвокат Љубомир Пантовић изјавио је Танјугу да Специјално тужилаштво Косова, које има надлежност када су у питању ратни злочини, има јако пуно предмета у којима се Срби гоне за ратни злочин и да овај случај из Пећи то потврђује.

        „Суд је кривична дела квалификовао као кривично дело ратног злочина из члана 152. Кривичног закона Косова који је на снагу ступио 1. јануара 2013. Ратни злочин се може извршити само током рата а ови су извршени 1999. године и овде долази у обзир само примена Кривичног закона СРЈ а не косовског који је рестриктивнији много”, рекао је Пантовић.

        Нисам изненађен овим, имамо и „ђаковачку групу” од 15 лица за којима постоји потерница, наилази један период у којем ћемо се суочити са малом лавином таквих кривичних поступака, рекао је Пантовић.

        Одлука Основног суда у Пећи да распише потернице за 14 Срба, због наводних ратних злочина почињених 1999. године, још један је у низу покушаја опструкције повратка протераних Срба, саопштила је данас Канцеларија за Косово и Метохију.

        „Није случајно што су потернице расписане за члановима породица које су се званично пријавиле за повратак у Метохију. Срби у Метохији, који су континуирано на мети физичких напада екстремиста, овако постају и жртве институционалног насиља и поручује им се да нису добродошли и да за њих нема повратка“, додаје се у саопштењу.

        Привремене покрајинске институције, које би требало да деле правду, на овај начин постају саучесници у бруталном етничком чишћењу које је у блиској прошлости у неколико таласа почињено над Србима на Косову и Метохији, оценила је Канцеларија.

        „Правосудни органи на Косову и Метохији служе се опробаним средствима за којима је својевремено посезано у региону како би спречио повратак избеглих и протераних Срба, а на тајним оптужницама би се, уколико се следе већ виђени критеријуми, могли наћи сви који су се икада дрзнули да бране своја огњишта и државу Србију од терориста, истиче се у саопштењу.

        Правосуђе у Метохији би, уместо што гони невине људе, требало да се најзад позабави проналажењем одговорних за убиство српске деце у Гораждевцу и друге гнусне злочине чији починиоци, не само да уживају на слободи, већ настављају да спроводе кампању насиља и застрашивања Срба.

        Канцеларија за КиМ указује да Влада Србије подржава кажњавање ратних злочинаца и персонализовање одговорности, међутим тај процес има смисла само ако се одвија пред политички неинструисаним правосуђем, где се људима не пресуђује и пре него што су оптужени.

        Како се додаје, Еулекс, који је најодговорнији за успостављање функционалног правног система на Косову и Метохији, осуђујућом пресудом Оливеру Ивановићу је, нажалост, покренуо лавину која би могла да резултира кривичним гоњењем сваког Србина који је током сукоба 1999. био на Косову и Метохији.

        „Србија овај и сличне поступке схвата као срачунати покушај дестабилизације прилика у региону, и неће се повести за оваквим примером. Влада Србије ће још једном показати да је политички најодговорнија влада у региону, а оне који желе да поново распале пламен омраза и насиља упозорава да се не упуштају у ту опасну игру", истиче се у саопштењу.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари