Статус Косова још није решен

ЏЕРАЛД ГАЛУЧИ: ПРИШТИНА ПРОТЕРУЈЕ УНМИК СА СЕВЕРА

         Настојања косовских власти да протерају мисију УН са севера, нарочито смањењем средстава и успостављањем сопствене Потемкинове администрације додатно јачају поделу Косова, истакао је бивши представник УН у Кососвској Митровици Џералд Галучи.

         Покушаји Приштине да протера мисију УН са севера, нарочито смањењем средстава и успостављањем сопствене Потемкинове администрације, само додатно јачају поделу Косова, сматра бивши представник УН у Косовској Митровици Џералд Галучи.

         „Иако Приштина одбацује даљи значај мисије УН на Косову, а један званичник недавно је рекао да је њена једина улога да прави извештаје, ова организација и даље остаје на месту у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН“, истиче Галучи у ауторском тексту за портал Трансконфликт. 

         Он наглашава да је УНМИК, у ситуацији још нерешеног статуса Косова и тензија између Срба и Албанаца, и даље одговоран за одржање мира, нарочито на северу Косова, где су једине локалне институције српске, а косовске не постоје и активно се одбацију.

         УНМИК и даље има важну улогу у очувању мира и територијалног интегритета Косова, а у случају новог сукоба дуж реке Ибар, поново ће бити на борбеној линији, сматра Галучи.

         Истиче да то што Приштина занемарује и не поштује УН и мандат мисије УН на Косову не иде у прилог њеним будућим тежњама да стекне чланство у светској организацији.

         С тим у вези, Галучи сматра да прави проблем лежи у томе што Приштина на терену настоји да истера мисију УН са севера, па стога тера косовске Албанце који у тој области живе да не сарађују са УНМИК-ом, чак и када би то било на обострану корист.

         Он наглашава да су ти напори нарочито усмерени на северну Митровицу, где приштинска влада покушава да демонизује особље УН, успостави сопствену Потемкинову администрацију и пресече финансирање администрације УНМИК-а.

         Галучи истиче да је северна Митровица једини преостали важан мултиетнички град на Косову, где уз српску већину живе Албанци, Турци, Бошњаци, Горанци и други.

         „УН остају са канцеларијама у све четири северне општине како би обављале своје статусно неутралне дужности“, наводи Галучи, истичући да улога УН на Косову не би требало да се састоји само од присуства.

         „Све док земље квинте воде политику малтретирања Србије како би предала север и све док становништво севера одбија да се преда, постојаће могућност за нови сукоб и насиље“, сматра Галучи и истиче да ако ЕУ не може да остане статусно неутрална по питању севера, онда можда УН треба да се умешају.

         Галучи пише да су опције за север и даље ограничене и да су то више етничког насиља и можда чишћења, подела или нека врста Ахтисаријевог плана.

         „Ко још може да понуди алтернативе које не морају да укључују насиље ако не УН или можда специјални представник генералног секретара за Косово“, истиче Галучи.

         Извор: РТС

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари