Србија сарађује са US-армијом више и од балканских држава које су у НАТО!

ТО ЈЕ НАМА НАША „ДЕМОКРАТСКА“ ОКУПАЦИЈА ДАЛА...

  • Кооперација је чак појачана за 60 процената у последњих годину дана - открио београдском дневном листу Данас Шон Лонг, шеф канцеларије САД за сарадњу са Србијом
  • Кад пошаљете српског официра, на пример, у Форт Левенворт у Канзасу са породицом на годину дана - и то не само због обуке и образовања, него и због искуства живота, упознавања наше земље и људи и стварања пријатељстава - то остаје са тим официром цео живот и то је заиста истинска сарадња - рекао је Данасу Лонг
  • ФАКТИ: Обратите пажњу: већина оних који су гласали за СНС - гласали су у уверењу да ће Србија под напредњацима водити националнију и суверенију (независнију) политику, а оно - СНС  на власти већ пола године, а Србија са US-армијом сарађује више и од балканских земаља које су у НАТО! Још се „кооперација“ током 2012. - за чију другу половину су одговорни напредњаци са својим лидером Александром Вучићем који је и министар одбране - повећала за 60 одсто! А Шон Лонг , поврх свега, и не крије: да се српски официри у САД шаљу „не само због обуке и образовања“! Наздравље!

       ШЕФ канцеларије за војну сарадњу САД у Србији Шон Лонг открио је београдском дневном листу Данас да Америка сарађује са Србијом више од било које друге државе на Балкану и да је та кооперација појачана за 60 процената у последњих годину дана.

       Он посебно истиче значај ИМЕТ програма војног образовања и обуке путем ког српски војни официри одлазе у САД на едукацију.

       - Мислим да је ИМЕТ програм најважнији, јер се бави људима. Можете дати нову врсту војне опреме, помоћи да се изгради простор за обуку, али то су само ствари и места. Срце и душа сваке војске су ипак њени људи, њихова највећа вредност. Када пошаљете српског официра, на пример, у Форт Левенворт у Канзасу са породицом на годину дана - и то не само због обуке и образовања, него и због искуства живота, упознавања наше земље и људи и стварања пријатељстава - то остаје са тим официром цео живот и то је заиста истинска сарадња - истиче Шон Лонг.

       Пуковник Гордан Павловић један је од српских официра који је путем ИМЕТ програма провео годину дана у главном граду Алабаме, Монтгомерију. После живота у „непријатељским редовима“ много боље познаје амерички менталитет и начин функционисања државе.

       - Моје разумевање сада је другачије него кад сам гледао са удаљености од 10.000 км где сам имао рефлексију тих њихових одлука које су биле, у последњем периоду, веома лоше по нас. Причао сам са човеком који је возио Ф-116 и био активно укључен у дејства 1999. године. Дискутовали смо о томе шта смо ми радили, а шта они, где су биле грешке и једне и друге стране. Одговор је да је за све, пре свега, одговорна политика. Ми, као војници, само спроводимо смернице и директиве које нам дођу од политике. Тако је и у Америци и код нас - објашњава Павловић.

       Разлика између две војске није само у технологији, него и у приступу војној едукацији. Пуковник је морао свакодневно да чита обимну теоријску литературу на енглеском језику ради припреме за интерактивну наставу.

       - На настави 13, 14 људи дискутује о једној теми и онда се тиме добија велики број различитих перспектива. Фактички ми један проблем сагледавамо из више углова, што у старту значи да је спознаја на дубљем и квалитетнијем нивоу. То се не може поредити са нашим образовањем, јер ми учимо да понављамо оно што смо научили, док је у америчкој војсци циљ стицање нових сазнања путем личног унапређења - каже пуковник Павловић.

       Војске Србије и САД сарађују у оквиру Партнерства за мир и појединих мисија Уједињених нација. Размена знања и информација је неопходна и ради кооперације на терену, те су контакти између војних кадрова неизбежни. Повезивање, поређење и учење од других ради професионалног усавршавања чини ВС конкурентном и спремном за изазове савременог ратовања, док позитивни контакти између припадника, некад супротстављених војски, шаљу другачију и мање стереотипну слику о грађанима Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари