ОДКБ забринут због насилног мешања у кризе у свету

Декларација шефова држава-чланица Организације Договора о колективној безбедности (2)

* Забринути смо због тенденције насилног мешања у кризне ситуације заобилазећи норме и принципе међународног права и истичемо важност коришћења мирољубивих средстава у регулисању конфликата уз уважавање принципа немешања у унутрашње послове других држава

* Изражавамо забринутост и због раста напетости око Ирана. Развој догађаја на основу сценарија конфронтације, на фону опште нестабилности на Блиском Истоку и у Северној Африци, бременит је негативним последицама не само по земље у региону, које се непосредно наслањају на зону одговорности ОДКБ, већ и међународну заједницу у целини.

* Неопходно је кретање у правцу свеобухватног арапско-израелског регулисања на познатој међународно-правној основи, укључујући и оснивање независне територијално целовите и за живот способне Палестинске државе у границама из 1967. године

           СИТУАЦИЈА у Авганистану, који се непосредно граничи са зоном одговорности наше Организације, изазива озбиљну забринутост због тога што незаконита производња, промет и трговина наркотицима са ове територије настављају да прете међународном миру и стабилности, а терористичка активност у Авганистану и даље негативно да утиче на безбедност земаља Централне Азије.

           Потврђујемо спремност да у потпуности дамо допринос да  Авганистан постане мирољубива, просперитетна, независна и неутрална држава, без тероризма и наркотика и страног војног присуства. Сматрамо да повлачење Међународних снага безбедности мора бити остварено на основу одлуке Савета Безбедности УН после извештаја о извршењу мандата.

           Забринути смо због тенденције насилног мешања у кризне ситуације заобилазећи норме и принципе међународног права и истичемо важност коришћења мирољубивих средстава у регулисању конфликата уз уважавање принципа немешања у унутрашње послове других држава.

           Потврћујемо да је неопходно искључиво мирним путем решавати проблем Нагорно-Карабаха, истичемо важност што бржег завршетка рада над Основним принципима регулисања проблема у Нагорно-Карабаху уз посредовање копредседника Минске групе ОЕБС на основу принципа и норми међународног права, Повеље УН, ставова Хелсиншког Завршног Документа, посебно оних који се тичу непримењивања силе или претњи силом, тероторијалне целовитости држава, равноправности и права народа на самоопредељење.

           Изражавамо забринутост због раста напетости око Ирана. Развој догађаја на основу сценарија конфронтације, на фону опште нестабилности на Блиском Истоку и у Северној Африци, бременит је негативним последицама не само по земље у региону, које се непосредно наслањају на зону одговорности ОДКБ, већ и међународну заједницу у целини.

           Позивамо све чланове међународне заједнице да испоље максимално одговорни приступ и садржајност, да избегну изјаве, а пре свега дејства која могу да доведу до даљег ширења конфронтационе спирале.

           Озбиљну забринутост изазива и развој ситуације у Сирији и око ње. Залажемо се да сами Сиријци што пре превазиђу кризу уз поштовање суверенитета Сиријске Арапске Републике. У вези са тим сматрамо да је неопходно што пре обуставити насиље у овој земљи, и отпочети што шири политички дијалога између власти и опозиције без претходних услова, уз наставак политичких и социјално-економских реформи у интересу свих грађана Сирије.

           Залажемо се да све стране извршавају План Специјалног изасланика УН и Арапске лиге за Сирију К. Анана. Подржавамо одлуку коју је донео Савет Безбедности УН за мирно регулисање ситуације у Сирији.

           Уверени смо да евидентне унутарполитичке интересе арапских земаља треба решавати мирним путем у оквиру њихових устава, путем најширег националног дијалога без мешања из иностранства. Задатак светске заједнице је да допринесе да Блиски Исток не постане извор нових изазова за међународну стабилност и безбедност. Прворазредну одговорност за ово сноси Савет Безбедности УН. Одлуке које се доносе у оквиру УН треба да буду формулисане са ослонцем на објективне факторе и у строгим међународно-правним оквирима.  

           Међународна заједница не треба да одбаци покушаје за изналажење путева да се решавају застарели конфликти у арапском свету. У датом контексту истичемо да је неопходно кретање у правцу свеобухватног арапско-израелског регулисања на познатој међународно-правној основи, укључујући и оснивање независне територијално целовите и за живот способне Палестинске државе у границама из 1967. године, а која треба да егзистира у миру и безбедности са свим суседима.

           Залажемо се за развој сарадње са Шангајском организацијом за сарадњу у сфери безбедности и борбе са савременим изазовима и претњама.

           Изражавамо спремност за сарадњу са Саветовањем о међусобном садејству и мерама поверења у Азији у области борбе са новим изазвоима и претњама, као и на плану регионалне безбедности.

           Потврђујемо да смо спремни да доследно доприносимо јачању обједињеног дневног реда у међународним односма, смањењу конфликтности, јачању владавине права и демократских начела и односа међу државама.

           У граду Москви,

           15. маја 2012. године

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари