Захарова: Полумарионетско Косово је покушај да се пост фактум легитимише агресија NATO

„ХАОС НА КОСОВУ СЕ КОРИСТИ И ЗА МАНИПУЛИСАЊЕ ПРОЦЕСИМА У РЕГИОНУ“

Марија Захарова

  • „Једнострана сецесија 2008. године упркос темељним принципима међународног права није довела до решавања косовског питања, чије су перспективе још увек нејасне. Напорима „добротвора“ Косово се претворило у „црну рупу“ са чудним статусом. Већ су кренула повлачења признања косовске независности“
  • ФАКТИ: Шта кажете, зар не би било добро да званични Београд наступа бар са ових позиција?

        ПОРТПАРОЛКА Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова изјавила је да се 17. фебруара навршава десет година такозване косовске „државности“.

        Нагласила је да је ти свакако разлог да се погледа на неславне резултате покушаја да се пост фактум легитимишу агресија NATO 1999. године и насилно растурање једне европске државе - Савезне Републике Југославије, иза којих су стојале присталице Приштине.

        Захарова је још рекла:

        Једнострана сецесија 2008. године упркос темељним принципима међународног права није довела до решавања косовског питања, чије су перспективе још увек нејасне. Напорима „добротвора“ Косово се претворило у „црну рупу“ са чудним статусом. Наде у брзо и једнодушно признање од стране међународне заједнице се нису оправдале, а покушаји да се обезбеди чланство у низу међународних институција су довели до политизације њиховог деловања и унутрашњих подела. Већ су кренула повлачења признања косовске независности.

        Пракса механичког пребацивања европских демократских шаблона у косовску реалност показала се као неуспешна.

        Настао је нестабилни полумарионетски режим, где се одлуке по кључним питањима доносе по наређењу западних дипломата.

        Хаос на Косову се користи ради размештања на његовој територији - под изговором резолуције 1244 Савета Безбедности УН - инфраструктуре NATO, као што је америчка база „Бондстил“ те ради ширења утицаја алијансе на Балкану и манипулисања процесима у региону.

        Једнострано проглашење независности није решило економске проблеме покрајине, није довело до прилива инвестиција. Као последица, Косово остаје најсиромашнија територија у региону, откуд људи беже. Томе треба додати ширење криминала и корупције пропраћено сукобом клановских интереса, проблемима у области безбедности, повећану изложеност претњи тероризма са Блиског Истока.

        Поставља се логично питање: шта хоће да славе у Приштини?

        За све адекватне посматраче је очигледно да аутори и извођачи овог пројекта немају чиме да се хвале.

        Врло добро се сећам како се 2008. године после једностраног, незаконитог и нелегитимног признања суверенитета на телевизији Си-Ен-Ен приказивала веома лепа и скупа реклама, чији је основни слоган био „Косово је земља могућности“.

        Ево вам земље, ево вам и могућности. Највише ме је тада занимало ко је платио снимање те рекламе и ко је платио њено приказивање на Си-Ен-Ен. Одлично знамо колико тамо кошта један минут емитовања“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари