Русија упозорила Запад да не понавља Наполеонову грешку са походом на Москву

ОПТУЖИЛА СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ ЗА ДИРЕКТНО МЕШАЊЕ У ПРЕДСЕДНИЧКЕ ИЗБОРЕ У РФ

  • Руска дипломатија први пут наговестила да би РФ  могла признати две донбаске републике

          МИНИСТАРСТВО иностраних послова Русије оптужило је Сједињене Државе за мешање у председничке изборе у РФ у којој изборна кампања само што је почела.

          Његова портпаролка Марија Захарова је у том контексту прокоментарисала изјаву Стејт департмана којом је изразио забринутост поводом одлуке Цетралне изборне комисије РФ да осуђиваном за малверзације опозиционару Алексеју Наваљном не дозволи да се кандидује за председника РФ.

          „Ти људи су целу годину дана негодовали због тобожњег мешања Русије у њихов изборни процес, а ова изјава Стејт департмана, која сигурно неће бити једина, директно је мешање – нагласила је Захарова - у наш изборни процес и у унутрашње ствари наше државе“.

          Захарова је изразила чуђење и поводом тврдње из Вашингтона да Русија примењује „строге мере“ према новинарима:

          „Најсмешније је што то говоре из земље која само што је као иностране агенте упаковала и RT и Sputnik и руске медије прогони по целом свету, улажући огроман новац у „парирање руској пропаганди“, а под то подводи све са којима се не слаже!“

          Огласила се и амбасада Русије у Вашингтону и упозорила Запад да не понавља грешке Наполеона Бонапарте који је почетком 19-ог века покушао да освоји Русију.

          Уз овакве опомене: „Учите из историје!, „Не осуђујте себе на понављање његових грешака!“.

          Руска дипломатија се у истом дану на значајан начин огласила и поводом Украјине.

          Државни секретар Министарства иностраних послова РФ, Григориј Карасин,  оценио је да Украјина – уместо да преко Минских споразума реинтегрише Донбас – сама гура од себе ту регију.

          Индикативно је да Карасин није избегао да одговори на директно питање: треба ли Москва да призна независност Доњецке и Луганске Републике?

          Није, наравно, изговорио да треба да призна или да ће признати, али је нагласио: „Даља њихова судбина мора бити пре свега избор људи који у њима живе. Они треба да одреде форме државне, поличке и економске коегзистенције са својим суседима“.

          Ово  није експлицитно признање, али јесте више него јасан наговештај да би могло уследити. А то није мало!

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари