ЛАВРОВ: Реформу Савета безбедности УН блокира то што се свет поделио у два табора

ЈЕДНИ ЖЕЛЕ ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА СТАЛНИХ ЧЛАНИЦА, А ДРУГИ ПОВЕЋАЊЕ УКУПНОГ БРОЈА

  • Једна група земаља апсолутно инсистира на томе да буду формирана нова стална места, а друга сматра да нипошто не сме да се допусти стварање нових сталних места и да треба да се тражи решење кроз проширење броја изабраних чланица
  • На статус сталних чланица полажу право Индија и Бразил. На тај статус такође претендују Немачка и Јапан
  • Право вета, које се често критикује, у ствари је главни гарант одржавања система одвраћања и противтеже, који је неопходан у сваком демократском систему. Друга је ствар што се његова употреба провоцира убацивањем резолуција попут оне у вези јубилеја догађаја у Сребреници

         ЗА РЕФОРМУ Савета Безбедности ОУН неопходан је компромис између два за сада непомирљива приступа у вези начина проширења. О томе је у ексклузивном интервјуу агенцији ТАСС говорио Сергеј Лавров, шеф МИП Руске Федерације.  

         „Читав процес не може сада да уђе у завршницу јер постоје непомирљиве противречности између две групе земаља и тврдње како „петорка“ сталних чланица не може да се договори и зато нема резултата“, - напоменуо је Лавров. „Главни проблем је у томе што постоје две непомирљиве позиције.  Једна група земаља апсолутно инсистира на томе да буду формирана нова стална места, а друга сматра да нипошто не сме да се допусти стварање нових сталних места и да треба да се тражи решење кроз проширење броја изабраних чланица“, - рекао је шеф руске дипломатије.

         При том обе групе заступају проширење СБ ОУН, додао је Лавров.   

         Према његовим речима на статус сталних чланица полажу право Индија и Бразил. „Ми сматрамо да су ове две земље достојни, снажни кандидати“, - истакао је шеф МИП РФ. На овај статус такође претендују Немачка и Јапан. „Група „четири“ која је формирала солидну екипу у подршку својих захтева и претензија периодично говори: „Хајде да гласамо“. Према Повељи ОУН, постоје правила да се о таквим питањима одлучује са две трећине гласова чланица Генералне Скупштине ОУН“, - рекао је Лавров.   

         Он је напоменуо да друга група земаља, која себе назива „уједињени због консензуса“, - то су: Италија, Мексико, скандинавске земље, Шпанија, низ азијских земаља, укључујући Пакистан, Малезију, Индонезију, многе латиноамеричке земље.

         Они сматрају да су нове сталне чланице – то би био неразуман корак, јер ће неколико земаља заузети места, а остале ће се ређе бирати у СБ ОУН, јер оно што би ишло у ротацију, биће заузето сталним чланицама“, - појаснио је министар. „Треба тражити компромис“, - подвукао је Лавров.   

         Русија је спремна да подржи сваку одлуку у вези реформе Савета Безбедности ОУН ако то буде предмет сагласности, изјавио је министар спољних послова РФ. При том је Лавров напоменуо да „сагласност“ – нешто веће од две трећине. 

         „Наш је став да смо спремни да подржимо апсолутно сваку одлуку, - подвукао је министар. – Не шалим се и говорим озбиљно. Или да се додају само стална места, или да се додају само изборна места, или неколико сталних и неколико изборних“.

         „Главно у нашој позицији је то да се поштује првобитни мандат Генералне Скупштине ОУН за овај посао, а мандат је гласио да коначна одлука мора да буде резултат сагласности, а то нису две трећине гласова, - појаснио је Лавров. – Ми не говоримо о стопостотном консензусу, Генерална Скупштина ОУН то није захтевала. Увек једна или две земље могу да имају своја схватања и да не желе да се придруже консезусу, али сагласност то нису две трећине“. У супротном, сматра министар, тај „обновљени“ Савет безбедности „биће не више легитиман, већ мање легитиман него данашњи“. 

         Право вета у Савету Безбедности ОУН, које се често критикује, представља основни гарант система одвраћања и противтеже, такође је рекао Лавров.   

         „Треба напоменути да је право вета које често критикују, у ствари главни гарант одржавања система одвраћања и противтеже, који је неопходан у сваком демократском систему, - рекао је министар. – Друга ствар је што постоје покушаји провоцирања ситуација које би потпадале под стављање вета понекад због ниских политичких циљева, као што се то више пута догађало, када су наши западни партнери убацивали резолуције које нису имале никакву практичну примену, попут резолуције у вези јубилеја догађаја у Сребреници“.    

         „Уз сву трагичност тих догађаја, није на Савету Безбедности ОУН да стаје ову или ону страну приликом сећања на сукобе од пре 20 година“, - подвукао је Лавров. 

         „Такође није ствар Савета Безбедности да се упушта у истрагу катастрофе малезијског „Боинга“, - напоменуо је шеф МИП-а РФ. „Нећу да улазим у детаље. Главно је да Савет безбедности ОУН буде истрајан у очувању своје одрживости и свега што је неопходно да у будућности игра главну улогу у решавању међународних криза“.  

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари