ЛАВРОВ: Подржавамо Оландову иницијативу да се затвори сиријско-турска граница

„ИМАМО РАЗЛОГА ДА МИСЛИМО ДА ЈЕ ОБАРАЊЕ СУ-24

УНАПРЕД ИСПЛАНИРАНА ПРОВОКАЦИЈА

Сергеј Лавров

  • „То је добра иницијатива. Надам се да ће нам је сутра председник Оланд детаљније изложити. Ми смо спремни да је прихватимо и да преузмемо неопходне мере. Многи су уверени да ћемо затварањем те границе Сирију ослободити терористичке претње“
  • Руски премијер Дмитриј Медведев изјавио да Русија располаже подацима који указују да већи број турских функционера има пословне односе са Исламском државом, односно - да од ње купују нафту и њене деривате

        РУСИЈА због обореног Су-24 неће ступати у рат са Турском. Наш однос према турском народу се није променио, али имамо питања за турско руководство - изјавио је Сергеј Лавров.

        Шеф руске дипломатије притом је оценио да напад турских ловаца на руски бомбардер у ваздушном простору Сирије „личи н испланирану провокацију“:

        „Имамо озбиљне разлоге да подозревамо да то није био случајни акт. Да је то била испланирана акција“.

        Лавров је у овом контексту подржао иницијативу француског председника Франсоа Оланда да се потпуно затвори сиријско-турска граница, нагласивши:

        „То је добра иницјатива. Надам се да ће нам је сутра председник Оланд детаљније изложити. Ми смо спремни да је прихватимо и да преузмемо неопходне мере. Многи су уверени да ћемо затварањем те границе Сирију ослободити терористичке претње“.

        Руски министар је саопштио да ће Москва инсистирати и да се у Савету безбедности постигне договор о затварању канала којима се финансирају терористи на Блиском Истоку.

        Претходно је руски премијер Дмитриј Медведев изјавио да Русија располаже подацима који указују да већи број турских функционера има пословне односе са Исламском државом, односно - да од ње купују нафту и њене деривате.

        Напад турског Ратног ваздухопловства на руски Су-24 личи на испланирану провокацију, казао је шеф дипломатије РФ.

         Лавров је напоменуо да у документу који је Русија потписала с Американцима и у којем су наведене неопходне мере за избегавање случајних инцидената у ваздуху постоји посебна тачка која гласи да „Американци преузимају обавезу да обезбеде да све чланице коалиције без изузетка поштују процедуре предвиђене тим документом“.

         По његовим речима, турски министар није могао да одговори да ли су Турци усагласили с Амеиканцима, као „вођама“ коалиције, своја дејства против руског авиона.

         „Од почетка операције у Сирији између Националног центра за управљање одбраном РФ и турским Министарством одбране успостављена је ванредна линија, која се није користила ни јуче, ни пре тога - истакао је Лавров. - То такође повлачи многа питања“.

         „Имамо озбиљне сумње да је био у питању случајни инцидент, то веома личи на испланирану провокацију“ - нагласио је министар.

        Лавров је такође поручио Анкари да њени подаци о обарању Су-24 не изазивају поверење.

        Додао је да је Москва спремна да светској јавности стави на увид податке објективне контроле о свему што се догодило са Су-24.

        Руски министар је открио да му је телефонирао турски колега који га је уверавао да Анкара жели да сачува „пријатељске односе са Русијом“.

        Открио је такође: да је турском колеги указао да је Су-24 оборен у ваздушном простору Сирије након удара по „нафтним пољима Исламске државе“.

        Лавров је нагласио да терористи који ратују у Сирији и Ираку и даље користе за припреме територију Турске.

         „Председник Путин  је јуче посебно нагласио да смо увек тежили да поштујемо регионалне интересе наших суседа, укључујући регионалне интересе Турске“ - додао је Лавров.

         „Сада, вероватно, не би требало да буде тајна много шта од онога о чему говоримо, о томе како терористи користе турску територију за припрему својих операција у Сирији, за припрему терористичких напада у различитим земљама, како против тога покушавају или не покушавају да се боре званичне власти. Те чињенице ду одавно свима биле познате - истакао је шеф руске дипломатије.

         - Није да смо се трудили да пред тим затварамо очи, али смо стално покушавали да имамо у виду легитимне интересе наших турских суседа и покушавали смо у дијалогу с њима да поверљиво, отворено разјашњавамо наш став. Покушавали смо да их убедимо да ипак воде уравнотеженију политику, која се не своди само на свргавање (председника Сирије Башара) Асада по сваку цену и која због тога подразумева савезничке односе са свим екстремистичким групацијама. Никада ни на једном нивоу ми то нисмо износили у јавност. Никада нисмо давали негативне изјаве о потезима турског руководства“.

         „Увек смо позивали на тражење конструктивних, заједничких мера и на билатералном плану, и у контексту мултилатералних напора на решавању сиријске кризе, на борби против тероризма. Нажалост, Анкара није одговарала истом мером“ - истакао је Лавров.

         По његовим речима, још пре почетка дејстава Ваздушно-космичких снага РФ изјаве Анкаре о политици РФ у сиријској кризи биле су „недоличне за званично презентовање од стране руководилаца Турске Републике“.        

        По речима руског министра, у Турској „треба да дођу до закључка да су напади, попут јучерашњег, апсолутно недопустиви“.

         „Чуо сам данас од шефа турске дипломатије жаљење због онога што се догодило, саучешће, али све остало у нашем разговору било је с његове стране усмерено на то да се оправда турски став - истакао је Лавров. - Чињенице које сам навео, и када је у питању однос саме Турске према повређивању ваздушног простора саме Сирије, и о томе да турски авиони у рејону Егејског мора залазе у ваздушни простор Грчке у просеку хиљаду и по пута годишње, и Грчка стално протестује поводом тога. Али, без ефекта“.

         „Док не буде заједничког списка терористичких организација на које се неће односити прекид ватре, и док не буде списка е делегације опозиције, веома је тешко наставити бечки процес - нагласио је шеф руске дипломатије. - И сво то бајање које сад чујемо, да се Русија коначно активирала у политичком процесу, да треба наставити тај процес... Све је то од лукавог, зато што Русија никада није смањивала обртаје у својим напорима“.

         Руска страна, поново је подсетио министар, више пута је „окупљала сиријску опозицију у Москви, окупљала представнике владе у Москви и позивала на сарадњу“. „Али су други, укључујући и оне који чине америчку коалицију, стављали акценат на свргавање Асада - приметио је Лавров. - Чим су схватили да им баш нешто и не иде, тек тада су променили свој став“. „Ми се држимо свог става, он је отворен и поштен - нагласио је шеф руске дипломатије. - Ми не треба, као неки наши партнери у Европи, да камуфлирамо нашу позицију неким нејасним цик-цак изјавама. Рачунамо на то да ће тако поступати и сви остали. Али, уз сво поштовање важности бечког процеса, док не буде спроведена одлука донета на последњем састанку (14. новембра) о постизању сагласности о саставу делегације опозиције и о састављању списка терористичких организација, даљи наставак сусрета у том формату је под великом сумњом“.        

         Русија се нада да напад на Су-24 неће бити коришћено да гурање идеје о увођење зоне забране летења на северу Сирије, истакао је Сергеј Лавров.

         „Према последњим информацијама, у том рејону, који наше турске колеге сматрају да је насељен народима турског порекла, не само да има неколико стотина, а можда и више од хиљаду бојовника који су држављани РФ и који представљају директну претњу по нашу безбедност, по безбедност наших људи, већ се, према постојећим информацијама, у том рејону налази инфраструктура терориста, укључујући складишта с оружјем, муницијом, командни центри, пунктови за снабдевање“ - истакао је шеф руске дипломатије.

         С тим у вези, руски министар је упитао свог турског колегу „да ли такво интересовање Анкаре за тај рејон, укључујући предлоге да се на тој територији створи тампон зона, показује тежњу да се заштити та инфраструктура и спречи њено унитшавање“. По његовим речима, није добио одговор на то питање.

         „У светлу јучерашњег напада турског Ратног ваздухопловства на руски авион другачије делује и ситуација с илегалном трговином нафтом, и генерално с илегалном нафтном индустријом коју су идеовци створили на својој територији“ - истакао је Лавров. - Јучерашњи случај се догодио када је наша авијација на те цистерне и уопште на налазишта нафте почела да изводи прецизне и веома ефикасне нападе“.

         Шеф руске дипломатије је напоменуо да је „на маргинама“ самита Г20 у Анталији турска страна сондирала тему стварања тампон зоне и зоне забране летења. Он је изразио наду да „такви покушаји, који су повезани с упадима на сиријску територију, на територију суверене државе, неће бити настављени и да јучерашњи напад и цела та ситуација неће бити искоришћени да се по било коју цену пргура идеја стварања зоне забране летења и тампон зоне“.     

          Русија не жели да вештачки ствара проблеме руским и турским компанијама и произвођачима, али потези Анкаре не могу да остану без одговора, нагласио је Сергеј Лавров.

         „Влада је добила налог, она разматра цео сет тих односа - казао је министар. - Наравно, ми не желимо да вештачки стварамо проблеме турским компанијама и извозницима, који, наравно, не сносе никакву одговорност за оно што се догодило. Не желимо да стварамо додатне проблеме нашим држављанима и нашим компанијама које сарађују с Турском“.

         „Али, не можемо да не реагујемо на све што се догодило. Не зато што ми морамо нечим обавезно да одговоримо, апсолутно не. Једноставно, на турској територији се заправо накупило превише појава које су директна терористичка претња нашим држављанима, и не само нашим држављанима. То је својеврсно упориште које, можда, нико и не контролише. Мада, добијамо информације да те процесе у сваком случају надгледају тајне службе“ - истакао је Лавров.

 

       

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари