ЛАВРОВ: Окретање Русије Истоку је наш приоритет за цео 21. век

ЗАПАД СЕ И ДАЉЕ ДРЖИ ЛИНИЈЕ КОЈА ПОДРАЗУМЕВА НОВА ЗАПОСЕДAЊА ГЕОПОЛИТИЧКОГ ПРОСТОРА

  • Амерички часопис The National Interest оценио да ће украјинска криза одиграти улогу моћног катализатора који ће проширити и убрзати руско-кинеску војно-техничку сарадњу

         АМЕРИКАНЦИ и Европска унија нису узимали и не узимају у обзир интересе Русије, а још је Вашингтон више пута игнорисао норме међународног права. Зато је Москва – нагласио је Сергеј Лавров – за свој национални приоритет изабрала окретање Истоку.

         Шеф руске дипломатије одмах је подвукао да је то „избор Русије за цео 21. век”, а сам заокрет је додатно аргументовао речима:

         „На жалост, главни принципи Уједињених нација су током протеклих четврт века били систематски нарушавани. САД  и друге земље „историјског Запада” багателисале су основне норме међународног права, широко се служиле двоструким аршинима, а нису се либиле ни отвореног мешања у унутрашње ствари суверених држава”.

         Последице тог курса, према његовој оцени, осетили су народи Југославије, Ирака, Либије и Сирије, а њена кулминација видела се кад су Вашингтон и Брисел подржали оружано преузимање власти у Украјини.

         „Запад се и даље држи линије која подразумева запоседање геополитичког простора и померање линија поделе све више на Исток. И  преко ширења НАТО  и кроз „Источно партнерство”.

         Руски министар је поручио Вашингтону: да Москва неће изменити курс упркос притиску Запада, а да је жеља Вашингтона да руску економију доведе до краха – потпуно неразумна и због нереда који влада у свету.      

         Готово у исто време, амерички часопис The National Interest оценио је да ће украјинска криза одиграти улогу моћног катализатора који ће проширити и убрзати руско-кинеску војно-техничку сарадњу.

         Његов сарадник, експерт за одбрамбену политику, Хари Казианис, упозорио је да америчке испоруке оружја Украјини могу изазвати ланчану реакцију која се САД неће уопште свидети јер ће резултирати тиме што ће Кина – уз војно-технолошку помоћ Русије – бити у стању да контролише воде Јужног Кинеског мора.

         Москва би могла – уверен је Казианис – почети да са Кином сарађује у сфери „противподморничке одбране”. А то би Пекингу, који ионако активно ради на стратегији стратешког блокирања доступа великим акваторијама A2/AD (Anti-Access/Area-Denial).

         Кинези очекују да им A2/AD омогући да створе довољну моћ да могу нанети знатне губитке америчким или јапанским снагама.

         И о овоме – упозорио је казианис – треба водити рачуна и приликом формирања политике САД према Украјини.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари