Чепурин: Нишки центар подривају они којима је потребно да Србија буде рањивија

„ЖЕЛЕ ДА ПОКАЖУ ДА ЈЕ НЕКО ДРУГИ ГАЗДА ОВЕ ЗЕМЉЕ, А НИКАКО - СРБИ“

Александар Чепурин

  • Према споразуму из 2012, особље Центра би требало да има исти статус као административно-техничко особље у амбасади: „То подразумева одређене привилегије, али оне нису велике. Не ради се, и никада се није разговарало, о давању дипломатског статуса руским сарадницима РСХЦ-а“, наглашава Александар ЧЕПУРИН

        АМБАСАДОР Русије у Србији Александар Чепурин оценио је да је разлог што се не решава питање Руско-српског хуманитарног центра (РСХЦ) у Нишу, жеља неких снага да се нанесе додатна штета Србији, да се она учини рањивијом.

        „Подривајући овај центар, те снаге покушавају да покажу да је неко други газда ове земље, а никако Срби. Али, суверену одлуку овде у било ком случају требало би да доноси само Београд“, рекао је Чепурин у интервјуу за данашње „Новости“.

        Чепурин је рекао да не види разлог због чега Центар пет година не може да добије званичан статус у складу са руско-српским споразумом из 2012. године.

        „Сматрамо да је спољашњи притисак или утицај ту недопустив. Решење питања је сазрело и презрело. Уосталом, потписивање споразума није ничија жеља већ обавеза на основу међувладиног споразума", истакао је руски амбасадор.

        На питање да ли би Москва, у случају да не буде потписан споразум, могла да затвори Центар, Чепурин истиче да је сама Србија заинтересована да Центар ради и изразио уверење да ће Србија наћи начин да реши овај проблем.

        Амбасадор је рекао да је споразум неопходан да би се обезбедило функционисање Центра, који, како је истакао, последњих година не може нормално да се развија, а његово слабљење није у интересу Србије нити држава региона.

        Према споразуму из 2012, особље Центра би требало да има исти статус као административно-техничко особље у амбасади.

        „То подразумева одређене привилегије, али оне нису велике. Не ради се, и никада се није разговарало, о давању дипломатског статуса руским сарадницима РСХЦ-а“, истакао је Чепурин.

        Упитан да ли председник Александар Вучић и влада дугорочно могу да одрже политику балансирања између Истока и Запада, Чепурин је одговорио да Србија треба да „седи на једној столици - српској“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари