Одборници четири општине севера Косова: Или најхитније формирање ЗСО или напуштамо Бриселски процес
ОПУНОМОЋИЛИ ВУЧИЋА ДА ЗА 7 ДАНА НАЂЕ ОДРЖИВО РЕШЕЊЕ ЗА РЕГИСТАРСКЕ ТАБЛИЦЕ И ЛИЧНЕ КАРТЕ
* Упозорили: У случају да не дође до компромисног решења, као српски политички представници заједно са свим сународницима започећемо процес напуштања свих косовских институција на свим нивоима, почев од централних и локалних институција, па до суда, тужилаштва, полиције и свих осталих институција
* Декларацијом, коју је прочитао председник Скупштине општине Звечан Срђан Милосављевић, позивали Кфор и остале међународне институције да у складу са Резолуцијом СБ УН 1244 и Војно-техничким споразумом из Куманова осигурају мир и безбедност за све грађане и „не дозволе да буду инструмент у рукама Приштине која настоји да насиље користи као средство политичке борбе за решавање отворених питања“
* ФАКТИ: Има ли ово везе са доласком америчког емисара Габријела Ескобара (прво у Приштину) и објављеном спремношћу државног секретара САД Ентонија Блинкена да `подстиче` разговоре Вучића и Куртија? Шта сигнализира давање председнику Србије седам дана да пронађе компромиссно и одрживо решење?
________________________________________________________
ОДБОРНИЦИ четири општине са севера Косова и Метохије пружили су данас у декларацији усвојеној на заједничкој сједници у Звечану подршку председнику Србије Александру Вучићу да у наредних седам дана пронађе компромисно, одрживо и дугорочно решење за проблем регистарских таблица и личних карата кроз дијалог, у складу са интересима грађана српске националности, уз очување мира, стабилности и сигурности.
У документу одборници општина Северна Митровица, Звечан, Лепосавић и Зубин Поток захтевају се да се најхитније и без икаквих одлагања формира Заједница српских општина, онако како је дефинисана споразумима у Бриселу јер је то, како се истиче, „потреба српског народа како би се кроз њу заштитила наша колективна права“ и подсећају да је прошло скоро 10 година и да српски народ не прихвата било какво одлагање овог процеса чији је гарант Европска унија.
Одборници су најавили да ће у случају да не дође до компромисног решења, као српски политички представници заједно са свим сународницима започети процес напуштања свих косовских институција на свим нивоима, почев од централних и локалних институција, па до суда, тужилаштва, полиције и свих осталих институција чиме се тотално разграђује Бриселски процес.
У декларацији коју је прочитао председник Скупштине општине Звечан Срђан Милосављевић, позивају се Кфор и остале међународне институције да у складу са Резолуцијом СБ УН 1244 и у складу са Војно-техничким споразумом из Куманова осигурају мир и безбедност за све грађане и „не дозволе да буду инструмент у рукама Приштине која настоји да насиље користи као средство политичке борбе за решавање отворених питања“.
Истиче се да „главни извор нестабилности на северу долази из правца Приштине, а један од њих је и долазак специјалних полицијских јединица у које српски народ нема поверење“.
Ескобар са Османи
разговарао у Приштини
- Позивамо команду мисије КФОР да спречи долазак до зуба наоружаних специјалних јединица косовске полиције из Приштине у мирне српске општине, а међународну заједницу да уразуми Приштину како би се повукле једностране и антисрпске мере - поручили су одборници у декларацији.
Они су позвали грађане и да „не упадну у замку једностраних одлука и примамљивих понуда Аљбина Куртија по питању регистарских таблица и личних докумената“ јер то није у складу са договором у Бриселу и навели да „Приштина то користи као почетак коначног обрачуна са српским народом и Србијом на овим просторима“.
- Ми, политички представници ћемо као и до сада увек бити испред свог народа и борити се за мир и њихова права на живот достојан човека. Уверавамо грађане да смо од нашег председника Александра Вучића добили јасне и чврсте гаранције да се неће дозволити прогон и погром нашег народа, и да српски народ неће бити сам у овим тешким и изазовним временима - навели су одборници општина са сјевера КиМ у декларацији.
Истакли су да су опредељени за мир и дијалог, за компромисна и дугорочна решења, али су указали на то да је за дијалог потребно да и друга страна уважи интересе српског народа и поштује преузете обавезе.
У декларацији се наводи и да је на седници разматрана политичко-безбедносна ситуација „пре свега у односу на једностране потезе централних власти из Приштине којима се угрожавају основна људска и политичка права српског народа, перманентно крши Бриселски споразум, онемогућава формирање Заједнице српских општина, крше сви постигнути споразуми“.
Тим потезима се, такође, додају, „угрожава мир и спокојство грађана институционалним насиљем, монтираним истрагама и судским процесима, константним упадима до зуба наоружаних специјалних јединица Приштине, пребијањем и рањавањем грађана српске националности забраном гласања и изјашњавања на референдуму, онемогућавањем пружања здравствене неге одузимањем лекова, запленом санитетских возила, спречавањем процеса вакцинације грађана, онемогућавањем слободе кретање уништавањем сеоских путева, намером одузимања личних докумената, спречавањем спортских догађаја и манифестација, а свесни да је питање регистарских таблица и улазно/излазног документа само почетак јачег притиска на српски народ са циљем протеривања Срба са ових простора», наводи се у декларацији.
(Танјуг)