Европарламент у резолуцији о Сребреници без `геноцида`, а Милов блок хоће - `геноцид`
ПРИДРУЖИЋЕ МУ СЕ И УРА - ПАРТИЈА ДРИТАНА АБАЗОВИЋА
Дритановци се заклињу да ће подржати иницијативу монтенегринског
блока који је 30 година `усрећивао` Црну Гору
* Предлог нове резолуције о Сребреници парламенту Црне Горе поднела група посланика међу којима су припадници опозиционе Бошњачке странке, ДПС и СДП, које су биле на власти у протеклих 30 година
* Предлогом резолуције се тражи потврда да се геноцид догодио на тлу Европе након Другог светског рата у којем је, како се наводи, преко 8.000 цивила бошњачке националности. Плус: уводи забрана јавног негирања "постојања или умањења геноцида у Сребреници" на територији Црне Горе
* ФАКТИ: Монтенегринима је мало што су 2009-те подржали `сребреничку резолуцију` Европског парламента. Сада им је важно да буду – већи католици од папе. Имаће већину јер ће на својој страни имати и посланике Абазовићеве партије. Ово је важно за Демократски фронт и литијски покрет. Само, и ако им прође предложена резолуција – биће то смицалица унутар филџан-државе. Са значајем: ушао делфин у Бококоторски залив...
________________________________________________________
ГРАЂАНСКИ покрет УРА Дритана Абазовића гласаће у парламенту за усвајање нове резолуције о Сребреници.
Посланица тог покрета Божена Јелушић је рекла да је то његова обавеза.
„Наравно да ћемо гласати за. Још ме сврби рука од Закона о слободи вероисповести јер је изгласан преко ноћи. Други пут је изгласан дању и то је боље", навела је Јелушић.
Предлог нове резолуције о Сребреници парламенту је поднела група посланика међу којима су припадници опозиционе Бошњачке странке, ДПС и СДП, које су биле на власти у протеклих 30 година.
Предлогом резолуције се тражи "најоштрија осуда геноцида у Сребреници", потврда да се геноцид догодио на тлу Европе након Другог светског рата у којем је, како се наводи, преко 8.000 цивила бошњачке националности.
Предлогом резолуције, који је објављен на званичном скупштинском порталу, тражи се забрана јавног негирања "постојања или умањења геноцида у Сребреници".
Затим да се 11. јули прогласи "Даном сјећања на жртве Сребренице", решеност државе Црне Горе, пуноправне чланице НАТО алијансе, да "афирмише вредности мира и стабилности".
Надлежне институције се позивају на "спровођење истрага и процесуирање оптужених за геноцид у Сребреници, ратне злочине и злочине против човечности и изражава саосећање за све жртве у ратовима на простору бивше Југославије, као и за њихове породице и позива све суседне државе да наставе да обезбеђују правду и дугорочну подршку преживелима.
У образложењу за доношење нове резолуције се наводи да за то постоји уставни основ, а као разлози да њено доношење наводе се правоснажне пресуде Хаског трибунала и Међународног суда правде.
Црна Гора је још 2009. усвојила Декларацију о прихватању резолуције ЕП о Сребреници, којом се осуђује злочин у том граду, али се у том тексту нигде не спомиње геноцид нити кажњавање негирања геноцида.
Предлог нове резолуције о Сребреници је 43. од 44 тачака дневног реда парламента који је у заседању.
(Танјуг)