Влада Јапана широм отворила врата слању своје армије у помоћ САД по целом свету

ДОЗВОЛИЛА НАЦИОНАЛНОЈ АРМИЈИ ДА У МНОГИМ ОКОЛНОСТИМА УПОТРЕБИ СИЛУ У ИНОСТРАНСТВУ

  • Јапан својим Снагама самоодбране дао право да учествују у борбеним дејствима ради заштите „пријатељских земаља” чак и када сам Јапан није изложен нападу
  • У Белој књизи јапанског Министарства одбране се, поред осталог, каже да Јапан припајање Крима Русији оцењује „као покушај да се промени статус кво уз помоћ силе, што представља глобални изазов”

         ОДЛУКА којом је влада Јапана дозволила националној армији да у многим околностима употреби силу у иностранству, има „историјски значај”, наглашава се у годишњем извештају („Бела књига”) који је 5. августа објавило јапанско Министарство одбране.  

         У складу са том одлуком, дозвољава се „минимална” употреба силе у случају када постоји директна претња постојању земље или животима и слободи њених грађана. Такође: када је нападнута она или њој „пријатељске” земље.

         Документ, који је одобрила владајућа коалиција, обзнањује да од сада земља има право на тзв. колективну одбрану. Ово Јапану даје право да учествује у борбеним дејствима ради заштите ”пријатељских земаља” чак и када сам Јапан није изложен нападу. До сада је то било забрањено актуелним уставом земље. 

         Истовремено у документу се указује да је војна подршка „земљи са којом Јапан има тесне односе”, максимално неопходна и да нема алтернативу. При том, додуше, мора постојати претња јапанској држави и тзв. праву народа на живот и слободу. 

         Одлука укида низ ограничења на војне активности при обављању операција у саставу снага ОУН у иностранству током којих јапански војници раније практички нису имали права да користе оружје. Од сада имају и такво право.  

         У Белој књизи се, поред осталог, каже да Јапан припајање Крима Русији оцењује „као покушај да се промени статус кво уз помоћ силе, што представља глобални изазов”.

         Влада Јапана, истиче се у документу, изражава озбиљну забринутост поводом „покушаја да се уз помоћ силе измени статус, што представља глобални изазов и може имати озбиљне последице за Азију и друге регионе”.

         У извештају Министарства одбране такође се указује на забринутост дејствима Кине у Јужнокинеском мору, посебно зато што је у новембру прошле године НРК успосставила такозвану идентификациону зону ПВО.

         Јапан ово сматра „посебно опасним кораком који појачава напетост у региону и може довести до нежељених сукоба”.

         Јапанско министарства одбране је 2013. године 810 пута подизало своје ловце због приближавања авиона Ратног ваздухопловства Русије и Кине њсвом ваздушном простору, што је 243 пута више у односу на претходну 2012. годину.  

         У документу се истиче важна улога војног присуства САД у Јапану као „силе одвраћања”, уз истицање да влада улаже напоре да властима Окинаве, у којој се налазе америчке војне базе, олакша тешко бреме.

         Лансирање ракета и нуклеарни програм Северне Кореје, које њен лидер Ким Џонг Ун сматра за „стварни одвраћајући фактор” против САД, у документу се назива „озбиљном претњом националној безбедности Јапана”. 

         Неколико хиљада људи, који су били против доношења владине одлуке, протестовало је 1. јула испред парламента и резиденције јапанског премијера. Демонстрације су трајале више дана - том приликом се чуло: „Доле рат! Не дирајте мирољубиви устав!”.

         Истраживања јавног мњења говоре да је више од пола јапанских бирача против ангажовања својих оружаних снага у иностранству.

         Важећим јапанским уставом је прецизирано да у земљи неће бити формиране копнене, поморске и ваздухопловне офанзивне снаге. Међутим, садашње тумачење основног закона земље предвиђа да Јапан као члан ОУН има право на одбрану, што Токију даје право да формира војни потенцијал у виду Снага самоодбране. 

         У вези са доношењем ове противречне одлуке, јапански премијер Шинзо Абе одржаће специјалну прес конференцију. 

       Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари