The National Interest: САД ће можда морати - да не би заостајале - да купују туђе оружје

КОД АМЕРИКАНАЦА СЕ ПОЈАВИО СТРАХ ДА СЕ У АКТУЕЛНОЈ ТРЦИ

У НАОРУЖАЊУ МОГУ „НАЋИ ПОЗАДИ“

Амерички тенк М-1 „Абрамс“

  • Амерички лист цитира ову процену Истраживачког центра Конгреса САД: „Русија и Кина не само да модернизују своју ратну технику, обезбеђујући јој нерањивост и ударну моћ, него и развијају апсолутно нову. Како за себе тако и за извоз. Постоји вероватноћа да ће се појавити и неколико борбених система који су супериорни америчким“
  • За пример је навео руски нови тенк „Армата“ Т-14, док САД и даље користе тенкове „Абрамс“ и „Бредли“ који су конструисани још у време Хладног рата. Да све буде још горе - подвлачи The National Interest - САД тенкове нове генерације неће имати пре 2035-те године
  • The National Interest подсећа да САД донекле већ купују туђу ратну технику јер користе израелске дронове и шведска противтенковска оруђа. Штавише, да многе делове за своје тешко наоружање купују од - Кине

        УТИЦАЈНИ амерички лист The National Interest објавио је да Доналд Трамп жели да речи „Made in America“ постану национална девиза Американаца, али да то - поготово када је оружје у питању - неће ићи лако.

        Чак је отворено поставио крајње непријатно питање:

        „Али, шта радити ако је америчко оружје толико заостало од оружја других земаља да ће Сједињене Државе морати да га купују од других земаља да би поседовале оно што је најбоље у свету?“

        The National Interest истовремено наводи да су неки експерти за наоружање и раније упозоравали да САД могу лако изгубити лидерство у сфери војних технологија, а да сада то исто тврди Истраживачки центар Конгреса САД коме се објективност не може оспорити.

        Лист цитира ову процену тог Истраживачког центра:

        „Русија и Кина не само да модернизују своју ратну технику, обезбеђујући јој нерањивост и ударну моћ, него и развијају апсолутно нову. Како за себе тако и за извоз. Постоји вероватноћа да ће се појавити и неколико борбених система који су супериорни америчким“.

        За пример је навео руски нови тенк „Армата“ Т-14, док САД и даље користе тенкове „Абрамс“ и „Бредли“ који су конструисани још у време Хладног рата. Да све буде још горе - подвлачи The National Interest - САД тенкове нове генерације неће имати пре 2035-те године.

        Исти лист наводи више примера који показују да наоружање САД или више нема предност или већ заостаје за оним што имају други.

        У време Хладног рата и ратова у Персијском заливу - упозорава The National Interest - Америка је имала среће што није имала посла са туђом напредном ратном техником јер је СССР својим клијентима из трећег света продавао само застарелије моделе.

        Сада су се ствари измениле јер Русија и Кина извозе и напредне моделе.

        Конгресни Истраживачки центар у овом контексту директно упозорава:

         „Зато се сада САД - чак и у конфликту са неким мањим земљама - могу суочити са руским тенком Т-90 или кинеским МВТ-3000“.

        The National Interest наводи да бомбардер F-35 тек стиже у ратну авијацију САД, а да ће Копнене снаге нови тенк чекати две деценије након што на њему почне да се ради и „звони на узбуну“:

        „Могуће је да ће САД заиста морати да купују страно оружје да не би заостајале. Сматрати да је америчко оружје најбоље само зато што је америчко - то је слепи патриотизам“.

        The National Interest подсећа да САД донекле већ купују туђу ратну технику јер користе израелске дронове и шведска противтенковска оруђа. Штавише, да многе делове за своје тешко наоружање купују од - Кине.

        Лист закључује да се Сједињене Државе у трци у наоружању могу „наћи позади“. Упркос томе што су у целом периоду након Другог светског рата са поносом тврдиле да имају најнапредније војне технологије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари