Генерал Хејтен: Ако Трампова наредба за нуклеарни удар буде незаконита - нећу је извршити

ШЕФ АМЕРИЧКЕ СТРАТЕШКЕ КОМАНДЕ ГОВОРИО НА МЕЂУНАРОДНОМ БЕЗБЕДНОСНОМ ФОРУМУ У КАНАДИ

Џон Хејтен

  • Џон ХЕЈТЕН: „На мени лежи одговорност за нуклеарни арсенал САД. Ја дајем председнику савете, а он ми говори шта да радим. Ако то буде противзаконито - досетите се сами шта ће тада бити. Ја ћу председнику рећи да је то противзаконито... И, ми ћемо пронаћи варијанте да решимо такву ситуацију, имајући у виду сет могућности“
  • На исту тему је бивши амерички министар одбране Вилијам ПЕРИ рекао: „Шеф Пентагона Џејмс Матис, не може зауставити председника Трампа ако он пожели да се нанесе нуклеарни удар. Министар одбране нема право вета на такве ударе. Тако важне и крупне одлуке доноси шеф државе“

        ШЕФ америчке Стратешке команде - генерал Џон Хејтен - признао је да ће бити против ако Доналд Трамп изда наредбу да се изведе нуклеарни удар.

        Нагласио је да ће тако поступити уколико процени да је наредба шефа државе „противзаконита“.

        Хејтен је наступио на Халифаксовом међународном безбедносном форуму у канадској провинцији Нова Шкотска. Његов говор преносио је телевизијски канал CBS. Генерал се, наравно, потрудио да објасни своју позицију.

        Нагласио је да би у таквом случају - да сматра да наредбу врховног команданта не треба извршити - покушао да са председником САД „пронађе друго решење“.

        Испричао је да је дуже размишљао над тим шта би у таквој ситуацији требало Трампу да каже. Није, међутим, открио шта би тачно рекао, али је о процедури доношења одлука о нуклеарном удару испричао:

        „На мени лежи одговорност за нуклеарни арсенал САД. Ја дајем председнику савете, а он ми говори шта да радим. Ако то буде противзаконито - досетите се сами шта ће тада бити. Ја ћу председнику рећи да је то противзаконито... И, ми ћемо пронаћи варијанте да решимо такву ситуацију, имајући у виду сет могућности“.

        Хејтен је објаснио да је „током многих деценија“ изучавао законодавство које се користи у ратним условима, укључујући и „различите специфичне факторе који одређују законитост нуклеарних удара“.

        Имајући у виду да је Северна Кореја након Трампове претње „огњем и бесом“ објавила да разрађује план лансирања ракета према америчком пацифичком острву Гуам и авио-бази „Андерсен“, у којој се у приправности налазе стратешки бомбардери B-52, Хејтен је на форуму рекао:

        „Спремни смо - сваког тренутка у сваком дану - да одреагујемо на догађаје у Северној Кореји. Та спремност је елемент обуздавања који свима треба да буде јасан“.

        Хејтен је нагласио да ситуацију на Корејском полуострву треба да решава „међународна заједница“, па додао:

        „Председник Трамп сам не може променити држање Ким Џонг Уна“.

        На исту тему је бивши амерички министар одбране Вилијам Пери рекао: „Шеф Пентагона Џејмс Матис, не може зауставити председника Трампа ако он пожели да се нанесе нуклеарни удар. Министар одбране нема право вета на такве ударе. Тако важне и крупне одлуке доноси шеф државе. Он се може посаветовати са министром одбране пре него што изда наредбу. Међутим, он наредбу издаје директно Стратешкој команди и уопште није дужан да се о томе консултује са министром одбране“.

        Пери је, иначе, оценио да генерал Матис и државни секретар Рекс Тилерсон унутар Трампове администрације играју стабилизујућу улогу.

        По његовој процени, ризик избијања нуклеарног рата повећан је током последње године „делимично и због тога што је председник САД постао Доналд Трамп“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари